KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Kuzey Kore'den Güney'e 'birlikte kutlayalım' teklifi

Kuzey Kore'den Güney'e 'birlikte kutlayalım' teklifi

Kuzey Kore'den Güney'e 'birlikte kutlayalım' teklifi
23 Mayıs 2013, Perşembe

Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye 15 Haziran Görüşmeleri'nin yıl dönümü kutlamalarını beraber hazırlama teklifinde bulunduğu bildirildi.

Güney kore ile kuzey kore arasında bir diyalog problemi yaşanırken, Pyongyang yönetiminden sıra dışı bir teklif geldiği ifade edildi. Kuzey Kore ve güney kore'nin liderlerine Nobel Barış Ödülü'nün verilmesine vesile olan 15 haziran görüşmeleri'nin 13. yıl dönümü yaklaşıyor. Kuzey Kore'den Güney Kore'deki ilgili makama gönderilen faksta, yaklaşan yıl dönümü ile ortaklaşa bir kutlama töreni hazırlama teklifinde bulunulduğu aktarıldı. Basınla paylaşılan faksta, "Kuzey-Güney (Kore) ilişkilerinin tekrar normale dönüp, bağımsız bir birleşme yolunun açılmasının tek yolunun 15 Haziran Görüşmeleri Bildirisi'nden geçtiğini düşünüyoruz." ifadeleri yer aldı.

Uzmanlar, Kuzey Kore'nin bu vesileyle dolaylı olarak tekrar Güney Kore ile ilişkilerin normalleşmesini istediğini belirtti. Güney Kore Birleştirme Bakanlığı'ndan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkiliden alınan bilgiye göre, yaşanan gelişmenin çok olumlu karşılandığını, fakat nasıl bir şekilde karşılık verilmesi gerektiği düşünüldüğü aktarıldı.

Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-il ile Güney Kore'nin eski Devlet Başkanı Kim Dae-joong, 2000 yılında bir araya gelmişti. Yapılan bu görüşme sonrasında iki lider, 15 Haziran Görüşmeleri Bildirisi diye bir deklarasyona beraber imza atmıştı. 15 Haziran Görüşmeleri'nin her yıl Kuzey Kore ve Güney Kore'nin beraber düzenlediği törenlerle yıl dönümü kutlanırken, 2008 yılında sonra kesintiye uğramıştı.

(CİHAN)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR