KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Sarkozy ses kayıtları ile ilgili yargıya gidiyor

Sarkozy ses kayıtları ile ilgili yargıya gidiyor

6 Mart 2014, Perşembe   12:58

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Elysee Sarayı'ndaki toplantılarının yakın danışmanı Patrick Buisson tarafından senelerdir kaydedildiğinin ortaya çıkması yargıya taşınıyor.

Nicolas Sarkozy ve eşi Carla Bruni'nin avukatı, AFP'ye yaptığı açıklamada, ses kayıtları için suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Avukatlar Thierry Herzog et Richard Malka imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Sarkozy çiftinin özel görüşmelerinin, rızaları olmadan kaydedilip daha sonra da dağıtıldığı vurgulandı. Özel konuşmaların gizliliği demokratik toplumun temellerinden birini oluşturduğunun altı çizildi. Avukatlar, Sarkozy'nin eski danışmanı Buisson tarafından kaydedilen ses kayıtları ile özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğine dikkat çekerek, Paris Yüksek Mahkemesine 'ivedi prosedür' başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault da Sarkozy'nin ses kayıtları ile yargıya gitmesi gerektiğini belirtti. Ayrault yaptığı açıklamada, kötü niyetli insanların varlığına karşı Fransa'da adaletin bulunduğunu belirterek, "Eğer Nicolas Sarkozy kendini mağdur hissediyorsa şikayette bulunmalıdır." ifadelerini kullandı.

Bu arada Patrick Buisson'un avukatı Gilles-William Goldnadel, ses kayıtlarından Nicolas Sarkozy'nin haberi olduğunu iddia etti. Goldnadel Le Monde'a yaptığı açıklamada, "Eski cumhurbaşkanı bu kayıtların varlığından tamamen farkında idi." diye konuştu.

(CİHAN)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir