KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Scientology'de işkence depremi

Scientology'de işkence depremi

<b>Scientology'de işkence depremi</b>
19 Kasım 2009, Perşembe   12:53

Geçtiğimiz ay Paris mahkemesinin bazı üyelerini dolandırıcılık suçuyla çeşitli cezalara çarptırdığı Scientology tarikatı şimdi de işkence ve zorunlu kürtaj iddialarıyla gündemde. Avustralyalı politikacı Nick Xenophon'un Senato'da gündeme getirdiği iddialar tarikatın eski mensuplarının itiraflarını içeriyor. Sözkonusu itirafların yer aldığı mektupları Senato'ya sunan Xenophon, Scientology tarikatının dini bir organizasyon olmadığını, dini değerlerin arkasına sığınan bir suç örgütü olduğunu ifade etti.

Xenophon'un Senato'ya sunduğu mektuplardan biri Sydney'deki Scientology tarikatının eski yönetim kurulu üyesi Carmel Under'a ait. Under mektubunda tarikatla ilgili çarpıcı iddialar yer alıyor.

Tarikat içerisinde yapılan çocuk istismarının örtbas edildiğini ileri süren Under, 1980'lerin ortasında tarikatın mensuplarından birinin üvey kızına tecavüz ettiğini ancak kilise yetkililerinin kızı daha sonra ifadesini değiştirmesi için ikna ettiğini belirtiyor.

Pert kentinden Aaron Saxton ise gönderdiği mektupta 1989-1996 yılları arasında tarikatın kiliselerinde görev yaptığı sırada işkence ve şantaja maruz kaldığını iddia etti.

Saxton, mektubunda ev hapsinde tutulan bir kadın üyeye işkence yapmaya zorlandığını ileri sürüyor. Söz konusu iddialara cevap veren kilise ise mektupların güvenilir olmadığını ileri sürdü. Avustralya başbakanı Kevin Rudd tarikat hakkında incelemek başlatacaklarını duyurdu.

Paris Mahkemesi geçtiğimiz ay tarikat üyelerini "dolandırıcılıktan" suçlu bularak çeşitli cezalara çarptırmıştı.

Anahtar Kelime: 80
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir