KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / 'Sözde soykırım' yerine artık '1915 olayları' denecek

'Sözde soykırım' yerine artık '1915 olayları' denecek

'Sözde soykırım' yerine artık '1915 olayları' denecek
BAŞBAKANLIK DEVLET ARŞİVLERİNDE BULUNAN ERMENİLERİN KATLETTİĞİ TÜRKLERE DAİR BELGELER.
24 Ağustos 2007, Cuma

Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde 'soykırım'a uğradıklarını iddia eden Ermenilerin propaganda faaliyetleri sürüyor. Kendi tezlerini dünyaya anlatmakta zorlanan Ankara ise kavram değişikliğine gidiyor.

Türkiye, bundan sonra 'sözde soykırım' yerine '1915 olayları' ifadesini kullanacak. Zaman'ın sorularını cevaplayan bir yetkili, "Biz, Ermenilerin ortaya attığı soykırım iddialarına karşı çıkıyor ve böyle bir hadisenin yaşanmadığını söylüyorduk. Ama cevap verirken bile aynı kelimenin (soykırım) başına sözde ifadesi ekleyerek olmamış bir olayı tekrarlıyorduk. '1915 olayları' ifadesini kullanmak daha doğru." dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay ilgili kurumlara bir genelge göndererek alınan kararı bildirdi. Dışişleri de resmî açıklamalarda söz konusu uygulamaya başladı.

Bakanlık Sözcüsü Levent Bilman, önceki gün Amerika'daki Yahudi kuruluşu ADL'ye tepki gösterirken, "1915 olaylarının 'soykırım' olarak nitelenmesi, tarihi ve hukuki temelden yoksundur." dedi. Açıklamada, 'sözde soykırım' ifadesi kullanılmadı. Başbakan Tayyip Erdoğan, 2005 yılı Nisan ayında Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'a, ortak tarih komisyonu kurulması önerisiyle gönderdiği tarihi mektupta, "1915 dönemine ait gelişme ve olaylar" ifadesini kullanmıştı. Türkiye'nin terim değişikliğini Zaman'a yorumlayan MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan, "Yeni ifadeler, daha nötr bir kavram olarak sunulmuş olabilir. 'Sözde soykırım' ifadesi kullanılırken, Türkiye'de birtakım yazarlar 'soykırım'ı savunuyorlar. 'Sözde' kelimesini aleyhte kullanıyorlar." dedi. Aktan, ancak değişikliğin sorunun özünü çok fazla ilgilendirmediğine dikkat çekti. Doç. Dr. Kamer Kasım ise, 'sözde soykırım iddiaları' yerine '1915 olayları' ifadesinin kullanılmasının "uluslararası alanda taktik açıdan daha iyi olacağı" yorumunda bulundu. Ancak Kasım, zaman zaman bilimsel yazılarda bahsedilirken, Ermenilerin hangi tezle ortaya çıktıklarının bilinmesi açısından 'soykırım iddiaları' da denilebileceğini anlattı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir