KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Sudan'daki Türk yardım kuruluşları

Sudan'daki Türk yardım kuruluşları

6 Nisan 2013, Cumartesi   14:29

Sudan'daki Türk yardım kuruluşları, eğitim, sağlık ve temel ihtiyaçlar konusundaki projeleriyle Sudan halkının gönlünü kazanıyor.

        AA'ya konuşan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Sudan Ofisi Müdürü Musa Aşkın, "İnsani yardımdan başka bir şey amaçladığımız için bölge halkı tarafından büyük kabul görüyoruz" dedi. 

         TİKA'nın 4 yıl gibi kısa sürede, mesleki eğitim merkezleri, Güney Darfur bölgesinin başkenti Niyala'daki üniversitede bilgisayar laboratuvarı ve tam donanımlı 4 okul açtığına dikkati çeken Aşkın, yardım projeleri kapsamında, su kuyusu açma, ulaşımın zor olduğu köylere su tankerleri gönderme gibi temel hizmetler verdiklerini ifade etti. 

         "Son 3 yılda, yarım milyon değerinde 50'den fazla projeye imza attık" diyen Aşkın, TİKA'nın Darfur'daki sığınmacı kamplarında önemli çalışmalarda bulunduğuna da değindi. 

         

         -Afrika'nın en büyük yetimhanesi- 

         

         Afrika'nın en büyük yetimhanesini Sudan'ın başkenti Hartum'da açtıklarını belirten Yardımeli Engelli ve Muhtaçlar için Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YARDIMELİ)'nin Sudan Bölge Müdürü Hasan Hafızoğlu "Hartum'daki Akabe Yetimler Külliyesi ve İstanbul Medresesi, Afrika'daki diğer projelerimiz için de bir prototip oluşturdu" ifadesini kullandı. 

         2011 yılında temeli atılan, geçen yıl eğitime başlayan Külliye'de halen 32 personelle 70 öğrenciye eğitim verildiğini vurgulayan Hafızoğlu, Sudan'da Haziran ayında başlayan öğretim yılı itibariyle personel sayısının 40'a, öğrenci sayısının ise 140'a ulaşacağını söyledi. 

         Hafızoğlu, Külliye içinde dul kadınlara yönelik de proje geliştirdiklerini, ayrıca önümüzdeki günlerde Sudan'ın güneyinde yer alan Kurdufan bölgesinde sünnet çalışması yapacaklarını belirtti. 

         

         -1,5 milyon dolarlık okul projesi- 

         

         Kimse Yok Mu Derneği Sudan ofis çalışanı Huzeyfe Demirkol da derneğin Sudan'daki ilk faaliyetinin "katarakt ameliyatı" olduğunu ve bugüne kadar 14 bin civarında katarakt ameliyatı yaptıklarına dikkati çekti. 

         Demirkol, su kuyuları için sondaj çalışmalarının yapılması, kadınlara dikiş kursu, 40 kişilik yetimhane açılması ve hafızlık eğitimi veren kurumlara para yardımı yapılması gibi projeleri de hayata geçirdiklerini dile getirdi. 

         Derneğin 1,5 milyon dolar tutarındaki okul projesini dile getiren Demirkol, "270 öğrencinin lise düzeyinde eğitim göreceği Türk okulu, önümüzdeki eğitim döneminde öğrencilerini ağırlayacak" diye konuştu. 

         

         -Sudan'ın can damarı "su kuyuları"- 

         

         İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH)'nın Darfur'daki partner kuruluşu Dayanışma Örgütü Genel Sekreteri El-Emin Hüseyin, ''Darfur'daki en büyük destekçi kuruluş olan İHH, yardım projelerinin uygulanması için önemli miktarda para yardımı yapıyor" ifadesini kullandı. 

         Bölge halkının önemli ölçüde su sıkıntısı yaşadığını vurgulayan Hüseyin, "İHH, bugüne kadar farklı bölgelerde 58 su kuyusu açtı. Derneğin su kuyusu çalışmaları, Sudan halkı tarafından takdirle karşılanıyor" dedi. 

         Hüseyin, 700 yetimin bakımının üstlenilmesi ve 400 kişilik kız öğrenci okulu açılması gibi projelerin hayata geçirildiği 2012 yılında, İHH'nın projelerinin toplam maliyetinin 3 milyon doları bulduğunu sözlerine ekledi. 

         RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği Niyala Temsilcisi Abdulmecid Amir, iki yıl önce faaliyete başlayan kurumun, çalışmalarını yetim çocuklar alanında yoğunlaştırdığını, 2 bin 500 yetim öğrenciye, okul önlüğü ve kırtasiye malzemeleri dağıttıklarını söyledi. 

         Derneğin 12 su kuyusu açtığını ve 12 tane daha açacağını belirten Amir, derneğin projeleri arasında, yetimler için meslek ve sağlık eğitim merkezlerinin açılması ile fakir ailelere yardım faaliyetlerini bulunduğunu kaydetti. 

         (AA)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir