KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Tacikastan'daki patlama terör saldırısı

Tacikastan'daki patlama terör saldırısı

14 Kasım 2007, Çarşamba   15:13

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de sabah saatlerinde meydana gelen patlamanın terör eylemi olduğu açıklandı.

Duşanbe Savcısı Kurbonali Muhabbatov, Kohi Vahdat Kongre ve Sergi Salonu yakınında meydana gelen ve bir kişinin ölümü ile sonuçlanan patlama ile ilgili "terör" suçundan soruşturma başlatıldığını söyledi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Muhabbatov, patlamanın terör eylemi olduğunu belirterek, soruşturmayı Milli Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğünü kaydetti. Patlayıcı maddelerin tipi ve gücü konusunda ise bilgi verilmedi.

Saldırı, sabah 08.10'da Kohi Vahdat kongre merkezi ve Avesta oteli yakınlarında gerçekleşti. Tacikistan İçişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, kongre ve sergi salonu'nun başkanı Kholmahmad İsoev'in penceresi altında bir poşet bulan güvenlik görevlisinin, poşeti kaldırmasıyla içindeki bomba patladı. Patlamanın etkisi ile binanın birinci kat camları kırılırken, güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi. Olayda başka ölen yada yaralanan olmadı.

Kohi Vahdat'ta Tacikistan Başbakanı Akil Akilov ve bölge ülkeleri yetkililerinin katılımı ile Orta Asya'da doğal afetleri önleme konferansı gerçekleşecekti. Söz konusu konferans, saldırı üzerine Vefa Kongre Sarayı'na alındı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir