KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Türkmenistan basını: Türkmen-Türk ilişkileri denize açılıyor

Türkmenistan basını: Türkmen-Türk ilişkileri denize açılıyor

10 Ağustos 2012, Cuma   11:30

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un Türkiye ziyareti ülkenin görsel ve yazılı basınında geniş yer aldı. Berdimuhamedov'un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye gerçekleştirdiği özel ziyaretini manşete taşıyan gazeteler, ikili ilişkilerin yeni sektörlere taşındığını öne çıkardı.

Türkmenistan medyası Berdimuhamedov'un ziyaretiyle iki ülke ilişkilerinin ivme kazanacağını vurguladı. Ülkenin önde gelen gazetelerinden "Türkmenistan" ile Rusça yayınlanan "Neytralnıy Türkmenistan" gazeteleri, Berdimuhamedov'un ziyaretini "Türkmen-Türk ilişkileri denize açılıyor" manşetiyle verdi.

Gazeteler, Türkiye -Türkmenistan ilişkilerinin yeni boyut kazandığını yazdı. Cumhurbaşkanı Gül ile Berdimuhamedov'un boğazda yat turuna çıkmasının, kardeş Türkmenistan ve onun liderine verilen önemi şeklinde yorumlandı. Gazetelerdeki haberlerde Türkmen-Türk ilişkilerinin liman ve turizm sektöründe de büyüyeceğine yer verildi.

Ülkenin diğer gazeteleri olan Vatan, Nesil ve Aşkabat gibi merkez gazeteleri de Türkiye'yi tanıtan yazılara yer verdi.

(CİHAN)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR