KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Yasin el-Kadı hakkındaki hüküm kaldırıldı

Yasin el-Kadı hakkındaki hüküm kaldırıldı

19 Ekim 2012, Cuma   06:51

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)'nın Suudi iş adamı Yasin el-Kadı'yı kara listeden çıkarmasının ardından hükümet, Kadı hakkında 2001'de alınan Bakanlar Kurulu kararını yeni bir kararla yürürlükten kaldırdı.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)'nin terör örgütlerinin ve terörizmi finanse eden kişi ve kuruluşların faaliyetlerine engel olunmasına dair kararları doğrultusunda, 1267 sayılı BMGK Kararı ile oluşturulan Yaptırımlar Komitesi tarafından yayımlanan listede yer alan kişi ve kuruluşlara karşı uygulanacak tedbirlerin belirlenmesine ilişkin 22/12/2001 tarihli ve 2001/3483 sayılı Kararnamenin eki listenin 39'uncu sırasında yer alan Yasin Al-Kadi hakkındaki hükmün yürürlükten kaldırılması; Dışişleri Bakanlığı'nın 10/10/2012 tarihli ve AGG/8302911 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu'nca 11/10/2012 tarihinde kararlaştırılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Suudi iş adamı, ABD'de meydana gelen 11 Eylül saldırısının ardından El –Kaide terör örgütünü finanse ettiği gerekçesiyle BM'nin kara listesine dahil edilmiş, mal varlığı dondurulmuştu. Türkiye de 2001 yılında aldığı Bakanlar Kurulu kararı ile Yasin El-Kadı'nın Türkiye'deki mal varlığını dondurmuş, ülkeye girişini yasaklamıştı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir