KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / 3 bin sosyal güvenlik uzmanına ihtiyaç var

3 bin sosyal güvenlik uzmanına ihtiyaç var

3 bin sosyal güvenlik uzmanına ihtiyaç var
27 Eylül 2008, Cumartesi

Son yıllarda iş hukuku ve sosyal güvenlik mevzuatının sık sık değişmesi, bu alandaki uzman ihtiyacını da beraberinde getirdi. Türkiye'de sosyal güvenlik uzmanı sıfatı taşıyanların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Gelecek yıllarda bu alandaki ihtiyacın hızla artması bekleniyor. 9 sosyal güvenlik uzmanı bir araya gelerek Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği'ni kurdu. Derneğin başkanlığını ise televizyon ve gazetelerde vatandaşın 'Ne zaman emekli olurum?' sorularına cevap veren Ali Tezel yürütüyor. Dün dernek üyeleri ve gazetecilere iftar veren Ali Tezel, Türkiye'de sosyal güvenlik müşavirliği mesleğini oturtmak için bir araya geldiklerini söyledi. Yaptıkları hesaplamaya göre ülkede en az 3 bin kadar sosyal güvenlik müşavirine ihtiyaç duyulduğunu belirten Tezel, "Dernek olarak bu ihtiyacı karşılamak için harekete geçtik. Bilgi Üniversitesi ile işbirliği içinde 'sosyal güvenlik uzmanlığı sertifika programı' düzenleyeceğiz." dedi. Tezel'in verdiği bilgiye göre program 3 ay sürecek. 90 saatlik eğitim sonrası katılımcılara uzmanlık sertifikası verilecek. Programın ücreti henüz belirlenmedi. Ancak 2 bin 500 ila 5 bin YTL arasında bir rakam düşünülüyor. Ali Tezel, programa öncelikle insan kaynakları alanında eğitim görmüş ya da bu alanda çalışmış kişileri kabul edeceklerini açıkladı. Tezel, "Şu anda şirketler istedikleri halde sosyal güvenlik uzmanı bulamıyor. Sertifika programına katılan tüm öğrenciler anında iş bulabilir." diye konuştu. Ekonomi Servisi

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir