KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / 9 milyon emeklinin gözü maaş promosyonunda

9 milyon emeklinin gözü maaş promosyonunda

9 milyon emeklinin gözü maaş promosyonunda
12 Haziran 2010, Cumartesi

Emeklilere de maaş promosyonu için başlatılan çalışmada sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bu konuda bankalarla anlaşılması için talimat verdi.

Bunun üzerine harekete geçen SGK Başkanı Emin Zararsız, gelecek hafta banka genel müdürleriyle, maaş promosyonunu da kapsayacak protokoller için masaya oturacak. Genel çerçevenin çizilmesinin ardından SGK emekliye promosyon için ihaleye çıkacak. En yüksek teklifi veren banka, maaş ödemesini alacak. 9 milyonu aşkın emeklinin bir sefere mahsus 300 ila 500 TL arasında promosyon alması bekleniyor.

Gazetecilere çalışma hakkında bilgi veren Çalışma Bakanı Dinçer, emeklinin maaş promosyonu alabilmesi için gerekli adımların atıldığını söyledi. Dinçer, SGK Başkanı Zararsız'ın tüm banka genel müdürleri ile toplantı yapacağını belirtirken, "Bu toplantıda pazarlık yapacağız. Hangi banka daha fazla verirse onunla anlaşacağız. Bir iki ay içinde konu netlik kazanır." dedi. Bakan Dinçer, emeklilerin ne kadar promosyon alacağının henüz belli olmadığını ifade ederek, "Yapılacak pazarlıktan sonra belli olur. Promosyonun yüzde 70'i emekliye ödenecek, yüzde 30'u da bize kalacak." diye konuştu. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK, 9 milyon 243 bin emekliye yılda 75,5 milyar liralık aylık ödüyor. Emeklilere maaş promosyonu ödenmesine yönelik çalışmayı ilk olarak Zaman gündeme getirmişti.

Kimlerin promosyondan yararlanacağı Başbakanlık genelgesi ile belirleniyor. Paranın bankada ne kadar tutulduğu, kredi kartı alınıp alınmadığı gibi kriterlere de bakılıyor. Emekliye de promosyon ödemesi için Başbakanlık'ın ilgili genelgesinde değişiklik yapılması gerekiyor. Daha önce Bağ-Kur emeklileri 4, SSK emeklileri 7, Emekli Sandığı emeklileri de 8 banka aracılığıyla maaşlarını alabiliyordu. 2009'da yapılan yeni düzenlemeyle 23 bankayla anlaşma imzalandı. İSA YAZAR ANKARA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir