KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Aflatoksinli pul biberin yargı macerası sona erdi

Aflatoksinli pul biberin yargı macerası sona erdi

Aflatoksinli pul biberin yargı macerası sona erdi
8 Mart 2004, Pazartesi

Yemeklerin vazgeçilmez renkleri arasında en ön sırada gelen kırmızı biberin bir süredir devam eden yargı serüveni sona erdi.

Aflatoksinli (kanserojen madde) biber yüzünden açılan “haksız rekabet” davasında, bir büyük market ve iki üretici-paketlemeci firma uyarıldı. Yargıtay’ın verdiği karara göre, Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olmayan şartlarda üretilen ve aflatoksin içeren kırmızı pul biber tespit edildiğinde anında toplatılacak. Bu ürünü satanlar da en az 100 bin tiraj sahibi bir gazeteye sağlıksız ürün sattıklarını ilan edecekler.

Kırmızı pul biberin yargı macerası, kanserojen madde olan aflatoksin içerdiğinin anlaşılması ve haksız rekabet dolayısıyla başladı. Ankara Sanayi Odası (ASO) Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu makine ve mühendislik hizmeti veren Azmi Biçkes Kahramanmaraşlı’nın sahibi olduğu Makine Üretim Sanayi (MÜSAN) bu ilginç hikayenin bir tarafını oluşturuyor. MÜSANYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Biçkes gelişmeleri şöyle anlattı: “1996 yılında, Almanya’ya gönderilen acı kırmızı biberlerde aflatoksin çıkınca, bütün biberler toplatılıp yakıldı ve yakma bedeli de gönderen ihracatçı firmadan talep edildi. Bu gelişme üzerine Biberciler Derneği, aflatoksinsiz üretim için detaylı bir müşavirlik çalışması yapmamızı istedi. Sadece makine tasarım ve imalatı ile uğraşmamıza rağmen bu yönde gelen yoğun baskı sonucu detaylı bir kırmızı pul biber dosyası hazırladık; yapılan çalışmalar sonucu acı kırmızı pul biber üretimini açık hava koşullarında yapıldığı için aflatoksin içerdiği tespit edildi. Üreticiler bizim şirketimizden örnek tesis kurmamızı talep etti.”

MÜSAN’ın TÜBİTAK, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), KOSGEB ve Biberciler Derneği desteğinde Kahramanmaraş’ta kurutulmuş meyve sebze üretebilen çok varyasyonlu prototip bir kurutma ve üretim tesisi kurduğunu belirten Biçkes, bundan sonra biber üreticilerinin ‘sanki talep de bulunmamışlar gibi’ kapılarını çalmadığını MÜSAN’ın ise böylece kırmızı pul biber imalatına başladığını söyledi.

Bu noktadan sonra “zorla itildikleri” aflatoksinsiz biber mücadelesini tek başına yürüttüklerini ifade eden Biçkes, bu süreçten sonra Metro Grosmarket, Arifoğlu Baharat ile Apeks İpekyol Gıda aleyhine açtıkları davayı kazandıklarını dile getirdi.

MÜSAN şirketi, 15 Ocak 2001 tarihinde Ankara Asliye 1. Ticaret Mahkemesi’nde söz konusu şirketler aleyhine “haksız rekabet” konulu dava açtı. Mahkeme, 26 Aralık 2002 tarihinde verdiği 2002- 686 sayılı kararı ile, söz konusu şirketleri haksız rekabetten men ederek, aflatoksin içeren kırmızı biberlerin toplatılıp imha edilmesine karar verdi.

Yargıtay da temyize gelen davayı reddetti. Ankara İl Kontrol Laboratuvarı’nda yapılan analiz sonucunun aksini kanıtlar bir delil sunulamadığına dikkat çeken Yargıtay da, eylemin haksız rekabet niteliğinde olduğuna hükmetti. Biçkes, hiç kimsenin bedavaya bile olsa zehir yemeyeceğini belirterek, “Ama bilmeden marketlerden, baharatçılardan alınan aflatoksinli acı kırmızı bibere para verip alıyoruz ve yiyoruz.” dedi. Mahkeme kararı ile aflatoksinli biberi üretenler kadar satanların da aynı oranda suçlu bulunduklarını vurgulayan Biçkes, artık ürün pazarlayan herhangi bir yerde yapılacak bir test sonucu sağlıksız ürün çıkması halinde, bu ürünün Gıda Kodeksi’ne uygun analiz raporu olsa dahi toplatılabileceğine dikkat çekti. Biçkes, Tarım Bakanlığı’nı üretim yerlerinde, Sağlık Bakanlığı’nı ise satış yerlerinde yeterince denetim yapmamakla suçladı. Mücadelelerine yasal yollardan devam edeceklerini vurgulayan Biçkes, kırmızı pul biber gibi baharat maddelerinin hazır gıda sektöründe bolca kullanıldığına dikkat çekerek, bu tür gıda üreten yerlerin bu konuda mutlaka çok daha dikkatli davranmaları gerektiğini kaydetti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir