KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Akülü bisiklet hızlanınca motosikletçi fiyat indirdi

Akülü bisiklet hızlanınca motosikletçi fiyat indirdi

Akülü bisiklet hızlanınca motosikletçi fiyat indirdi
27 Haziran 2010, Pazar

Türkiye'ye genellikle Çin'den ithal edilen akülü bisikletler, motosiklet fiyatlarını etkiledi. Üretici ve satıcı firmalar pazarda kızışan rekabeti olumlu karşılarken gerçek dışı beyanla ithal edilen akülü bisiklet satışlarına karşı çıkıyor. Markalı ve markasız akülü bisiklet satışının yıl sonuna kadar 40 bin adede ulaşacağı, motosiklet pazarının ise yüzde 20 küçüleceği öngörülüyor.

Yaz tatilinin başlaması ile birlikte özellikle Ege ve Akdeniz gençleri motosiklet satın almaya başladı. Şirketler, fiyatların geçen yıla göre özellikle scooter segmentinde yüzde 15-20 arasında düşmesiyle şu sıralar ciddi talep bekliyor. Asya Motor Pazarlama Müdürü Mustafa Buldular, sektördeki tüm firmaların ellerinde bulunan önceki yıllara ait ürünleri satarak ürün segmentlerinde değişiklikler yapmak arzusu sebebiyle fiyatları düşük tuttuğunu belirterek, "Genel anlamda bu yıl ithal motosikletleri 2 bin liradan, önümüzdeki yıl 2 bin 700 liradan satmayı amaçlıyoruz. Bu sebeple 2010 tüketiciler için en iyi yıl olacak." dedi.

2009 yılında TÜİK verilerine göre tescili yapılan (plaka çıkartılan) motosiklet adedi 139 bin 694'tü. 2009 yılının ilk 6 ayında 60 bin 726 adet motosiklet satılırken, 2010 yılının ilk 6 ayında 42.000-45.000 adet civarında motosiklet satışının gerçekleşmesi bekleniyor. Uzmanlara göre satışlardaki büyük oransal düşüş 2009 yılında uygulanan ÖTV indiriminin 2010 yılında uygulanmamasından kaynaklanıyor. Asya Motor Pazarlama Müdürü Mustafa Buldular, özellikle de denetimsiz ve gerçek dışı beyanla ithal edilen akülü bisiklet satışlarının artmasının bu düşüşte büyük rol oynadığını söylüyor. "250W. üzerindeki akülü bisikletler tescil zorunluluğu olmasına rağmen 250W. altında değerle beyan edilerek ülkemize ithal edilmekte, bu durumda devletin ciddi vergi kayıpları ortaya çıkmaktadır. Haksızca yapılan bu rekabet nedeni ile motosiklet üreticilerimizin satışları, dolayısı ile üretimleri düşmektedir. Çünkü akülü bisiklet satışı, markalı-markasız olmak şartıyla yıl sonunda en az 40 bin adedi bulacaktır. 2010 yılı sonuna kadar motosiklet satışları ise en iyimser bir tahminle 110 bin adedi biraz aşabilecektir. Bu da motosiklet sektörünün yaklaşık yüzde 20 oranında küçülmesine sebep olacaktır." dedi. Asya Motor'un küçülen pazarda, istikrarlı büyümesini devam ettirerek yıl sonunda hedeflediği 20 bin adedi yakalayacağını söyleyen Buldular, "2009 yılında 12 bin 300 adet satış yaptık. 2009/2010 yıllarının ilk 6 ayındaki satışları karşılaştırıldığında yüzde 81 oranında bir büyüme var. Bu da hedeflerimizi yakalamamızı kolay kılıyor." diye konuştu.

EN ÇOK TALEP 'KÖYLÜ MODELİ'NE

Motosiklet, en çok kırsal bölgeler ve özellikle İstanbul, Ege ve Akdeniz'deki sahil il ve ilçelerinde talep görüyor. Kırsal bölgelerde motosikletle ulaşımın çok ekonomik olması, sahil bölgelerinde mevsimsel faktörler ve bu bölgelerdeki motosiklet kullanım kültürünün çok eski olması nedeniyle, büyük şehirlerde trafik yoğunluğundan kaynaklanan alternatif ulaşım aracı olması, Gaziantep, Konya, Hatay gibi düz alanlara (yokuşları olmayan şehirlerde) sahip illerde motosiklet tercih ediliyor.

Sektörde en çok talep gören motosikletler hususunda sayısal ve istatistiki bir çalışma yapılmamış olsa da şirketler ve tüm üretici firmalar 'köylü' modeli diye nitelendirdiği 125 cc.lik 5 vitesli motosikletin satışının, toplam satışların yaklaşık yüzde 35'ini oluşturduğunda hemfikir. Daha sonra CUB modeli olarak nitelendirilen yarı otomatik 98 cc.lik 4 vitesli motosiklet yüzde 20'lik payla ikinci sırada geliyor. Scooter modeli olarak nitelendirilen tam otomatik 98-125-150-250 cc.lerde ve özellikle şehirlerde tercih edilen motosiklete olan talep de yaklaşık yüzde 30 seviyelerinde.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir