KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Alman şirketi, kentsel dönüşüme ortak oldu

Alman şirketi, kentsel dönüşüme ortak oldu

Alman şirketi, kentsel dönüşüme ortak oldu
- İSTANBUL
3 Temmuz 2013, Çarşamba

İstanbul Fikirtepe’de konut projesi geliştiren şirketlerden Vartaş Yapı, Alman gayrimenkul yatırım şirketi Stern ile yüzde 50-50 ortaklığa gitti.

Fikirtepe’de 1.500 hak sahibi ile anlaşan Vartaş Yapı, burada yapacağı 3 bin konutu Stern ile birlikte inşa edecek. Fikirtepe’de yapılacak projenin yatırım değeri 300 milyon lira. Alman Borsası’nda halka açık bir şirket olan Stern, yarı yarıya ortak olduğu Vartaş’ın Fikirtepe projesi için 150 milyon lira kaynak aktaracak. Ortaklık ile birlikte yabancı sermaye Türkiye’de ilk kez bir kentsel dönüşüm projesinde yer aldı. Vartaş ve Stern şirketleri arasındaki ortaklığı 10 kişiye ait özel bir fonu yöneten Stern Gayrimenkul Yatırım şirketinin kurucu ortağı Hans Kilger ile Vartaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata dün İstanbul’da birlikte açıkladı.

    Almanya dışında Avusturya ve İstanbul’da gayrimenkul yatırımları bulunduğunu belirten Stern yöneticisi Hans Kilger, 5 senedir İstanbul’da araştırma yaptıklarını, 200 projeyi incelediklerini ve en sonunda Vartaş’ın Fikirtepe projesini ortaklık için seçtiklerini söyledi. “Niçin Türkiye?” sorusuna Kilger şöyle cevapladı: “Almanya’da yaş ortalaması 50, Türkiye’de ise 30’un altında. Çin gibi ülkelerin de önümüzdeki 15 sene boyunca sürekli büyüyeceğine inanmıyoruz. Ama Türkiye’nin sürekli büyüyen bir ekonomi olacağına inanıyor ve güveniyoruz. Avrupa’nın gayrimenkul yatırım potansiyeli en yüksek, bir numaralı şehri İstanbul.” Kilger, 250 milyon Euro’luk portföye sahip olduklarını kaydetti.

    Vartaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, Fikirtepe’de 3 bin konut ile ayrıca ticari alanlar için proje oluşturduklarını ve 2 ay içinde 3 bin konutluk projeyi satışa çıkarmayı planladıklarını ifade etti. Barata, ortaklığın Fikirtepe’de yapacakları 3 bin konutu inşa edecek Vartaş Yapı şirketiyle ilgili olduğunu, buradaki ticari alanların inşa ve satışını ise grup bünyesindeki başka bir şirketle yapacaklarını söyledi. Barata, BT isimli şirkette de Katarlı bir firma ile ortaklık yapabileceklerini dile getirdi.

    Ömer Barata, Fikirtepe’de metrekare fiyatının 7.500 lira civarında olmasını öngörüyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Fikirtepe’yi dönüşüm bölgesi ilan etmesinden memnun olduklarını belirten Barata, Bakanlığın master planı 1 ay içinde tamamlamasınını beklediklerini söyledi. Fikirtepe’ye verilen 4,14 emsal üzerinden 44-50 katlı binalar tasarladıklarını dile getiren Barata, ancak 80 metre yükseklik sınırıdan kat sayısını 20-25’e  indirdiklerini kaydetti. Müteahhitler Fikirtepe’de Şehircilik Bakanlığı’nın 4,14 olan emsali tekrar 4 olarak revize etmesini bekliyor. Barata, “Bakanlık sürpriz yapar yükseklik serbest derse bayram üstüne bayram yaparız.” dedi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir