KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Azerbaycan, Türkiye'den piliç alımını kesti

Azerbaycan, Türkiye'den piliç alımını kesti

11 Şubat 2007, Pazar   11:02

Güneydoğu'da kuş gribi alarmı verilmesiyle televizyondaki görüntülerden etkilenen Azerbaycan, Türkiye'den piliç eti alımını durdurdu. Yumurta ve piliç eti ihraç edilen diğer ülkelerde ise şu anda bir sıkıntı yok.

Tavuk ve yumurta üreticilerinin kabusu olan kuş gribi söylentisi yumurta ihracatını etkilemedi. Ancak medyanın olayı abartmasından yakınan üreticiler, hassas bir konuda haberlerin ülke ekonomisini olumsuz etkilememesini istiyor. Azerbaycan, medyada çıkan haberlerden dolayı Türkiye'den piliç eti almıyor.

Geçen yıl ortaya çıkan kuş gribi vakasından dolayı tavuk ve yumurta üreticileri zor bir dönem atlattı. Bu yıl yine göçmen kuşların geçiş dönemi olduğu için Güneydoğu'da bazı illerde kuş gribi alarmı verildi, ancak şu ana kadar kanatlı hayvanlarda görülen H5N1 virüsüne insanlarda rastlanmadı. Yumurta fiyatları, perakende 150-200 YKr arasında değişirken, 120-140 YKr arsında da ihraç ediliyor. Şiddetli olmamasına rağmen geçen yılın kuş gribi vakalarına ait eski görüntülerin televizyonlarda döndüğünü belirten Keskinoğlu Tavukçuluk İhracat Satış Müdürü Soner Özvarol, Azerbaycan'da Türk medyası çok seyredildiği için piliç ihracatının dün itibariyle durduğunu bildirdi.

Tacikistan, Bosna ve Balkanlara yumurta ve piliç eti gönderdiklerini ifade eden Özvarol, "Azerbaycan, Türk televizyonlarını yakından takip ettiği için görüntüleri görünce ihracat durdu. Bir TIR piliç eti kapıdan geri döndü. Yine bu gün 4 TIR yola çıkacaktı ancak iptal oldu." diye konuştu. Diğer ülkelerde şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını aktaran Özvarol, "İngiltere, Rusya gibi ülkelerde de kuş gribi görülmesine rağmen onların medyası ülke ekonomisine zarar vermiyor" değerlendirmesini yaptı.

Günlük 7 milyon yumurta üretimi yapılan Afyonkarahisar'dan Kuzey Irak'a, haftalık 1,5 milyon yumurta ihraç ediliyor. 2006 Kasım ayından beri ihracatta kesinti olmadığını belirten Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği (AF-YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çelikten, "Güneydoğu'daki kuş gribi söylentisi ihracatı etkilemedi. Belki en kötü ihtimalle fiyatlarda biraz düşme olabilir. Medyaya çok iş düşüyor. Olayların abartılmaması lazım" diye konuştu.

Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Muhammet Şentürk ise şu anda Irak'a haftalık 1,5 milyon yumurta gönderdiklerini belirterek, kuş gribi söylentisinden dolayı herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını kaydetti. Geçen yıl kuş gribine tedariksiz yakalandıkları ve üreticinin bilgisiz olmasından dolayı sarsıldıklarını aktaran Şentürk, "Geçen yıldan beri eğitimle üreticiyi destekliyoruz. Söylentilerin bizi etkileyeceğini sanmıyorum. Kuş gribi olan yerler genelde kümeslerde kontrolsüz yapılan tavuklarda görülüyor" dedi.

Türkiye'de yumurta üretimi yapılan iller Afyonkarahisar, Konya, Çorum, İzmir, Manisa, Karaman, Kayseri, Balıkesir (Bandırma), Bursa, Yozgat, Kütahya (Tavşanlı) ve Samsun olarak sıralanıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir