KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Baz istasyonları şehir dışına çıkarılırsa haberleşme özgürlüğü kısıtlanır

Baz istasyonları şehir dışına çıkarılırsa haberleşme özgürlüğü kısıtlanır

Baz istasyonları şehir dışına çıkarılırsa haberleşme özgürlüğü kısıtlanır
26 Haziran 2012, Salı

Baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasına yönelik yargı kararına Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği'nden (MOBİLSAD) tepki geldi.

Haberleşme özgürlüğünün Anayasa'da "Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir." ibaresi ile güvence altına alındığına dikkat çeken MOBİLSAD Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, "İnsanlık hakkı olan haberleşme, baz istasyonlarının şehir dışına taşınması ile elimizden alınacak." dedi. Mobil haberleşmenin sadece normal günler için değil, özellikle olağanüstü günler için daha da büyük önem arz ettiğini belirten Alkin, şunları aktardı: "Eğer yargı kararı uygulanarak baz istasyonları şehir dışına alınsaydı, 'cep telefonları sayesinde son Van depreminde enkazdan kurtarılan kaç kişi olurdu?' sorgusunu yapmamız gerekiyor. Sadece depremde değil, dağda yoğun kar yağışı, tipi nedeniyle ya da yolunu kaybettiği için donmaktan kurtarılan insanlarımız, hep baz istasyonlarının stratejik noktalara konuşlandırılması sayesinde kurtarılıyor. Eğer, baz istasyonları şehir dışına çıkarılırsa, güvenlik birimlerinin terörle mücadele, kaçırılan veya kaybolan vatandaşlarımızın izini bulmak dahil, güvenlik açısından da ciddi sorunlar yaşanacak." Alkin ayrıca, ekonomik ölçekte, sektörleri derinden etkileyecek yasal düzenlemeler ve yargı kararlarında, sektörün en büyük dilek ve umudunun, sosyo-ekonomik etki analizinin çok detaylı yapılması olduğunu söyledi. Prof. Dr. Alkin, 2011 sonu itibarıyla 66 milyon civarında GSM abonesinin Türkiye geneline yaygın 45 bin baz istasyonu sayesinde hizmet aldığına dikkat çekiyor.

EKONOMİ SERVİSİ

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir