KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / BOTAŞ, doğalgaz kontrat devrine yeniden başlıyor

BOTAŞ, doğalgaz kontrat devrine yeniden başlıyor

BOTAŞ, doğalgaz kontrat devrine yeniden başlıyor
15 Ekim 2010, Cuma

BOTAŞ, doğalgaz piyasasının serbestleşmesi amacıyla kontrat devrine yeniden başlama kararı aldı. Daha önce 4 özel şirkete 4 milyar metreküplük devir yapan şirketin pazardaki payı hâlâ yüzde 90 civarında. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kontrat devrine Mavi Akım ile başlanabileceğini söyledi.

Kamu şirketi Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), uzun bir aradan sonra kontrat devirlerine yeniden başlıyor. Şirket ilk etapta elindeki 6 milyar metreküplük kontratı özel sektöre devredecek. Zaman'a konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, BOTAŞ'ın devir için çalışmalara başladığını söyledi. Yıldız, kesin olmamakla birlikte devirlere Mavi Akım kontratıyla başlanabileceğini söyledi.

2001'de çıkarılan Doğalgaz Piyasası Kanunu'na göre BOTAŞ'ın, 2009 sonuna kadar elindeki doğalgaz alım kontratlarını özel sektöre devretmesi gerekiyordu. Ancak şirket, bu süre zarfında sadece 4 şirkete (Enerco Enerji, Bosphorusgaz, Avrasyagaz, Shell Gaz) pazarın yüzde 10'una denk gelen 4 milyar metreküpü devretmişti. BOTAŞ'ın yüzde 90 pay ile pazarda yer almaya devam etmesi, özel şirketlerin tepkilerine sebep oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da bu konuda BOTAŞ'a uyarıda bulundu.

Bakan Yıldız, pazarın serbestleşmesini çok önemsediklerini, bunun için yeniden doğalgaz kontrat devirlerine başlanacağını kaydetti. BOTAŞ'ın ilk planda elindeki 6 milyar metreküpü devredeceğini vurgulayan Yıldız, "Bunun için gerekli çalışmaları başlattı, EPDK'ya başvuru ve benzeri yasal süreci başlatıldı. Henüz hangi kontratın devredileceğine kesin karar verilmedi. Ancak Mavi Akım kontratındaki 6 milyar metreküplük bölümün devri gündemde. Nihai karar, önümüzdeki günlerde netleşecek." şeklinde konuştu.

Doğalgaz kontratlarının devrinin yeniden başlaması, BOTAŞ'ın pazar payını düşürecek. Halen pazarın yüzde 90'ını elinde bulunduran şirket, yeni başlayacağı 6 milyar metreküplük kontratı devirle pazardaki payı yüzde 75'lere gerileyecek. Ayrıca şirketin elinde olan ve Rusya ile yapılan yıllık 6 milyar metreküplük 'doğalgaz alım kontratı'nın süresi de 2011'de doluyor. Enerji yönetimi, bu kontratın yenilenmesinin özel sektör eliyle yapılmasını istediklerini daha önce kamuoyuna açıklamıştı. Böylece gelecek yıl devir ve sona eren kontratla birlikte BOTAŞ, 12 milyar metreküplük doğalgaz anlaşmasını elinden çıkarmış olacak. Şirketin elinde Rusya, İran, Azerbaycan, Cezayir ve Nijerya ile yapılmış yaklaşık 35 milyar metreküp asgari alım taahhüdü olan doğalgaz anlaşması bulunuyor. Şirketin yıllık satışı 35 milyar metreküp civarında gerçekleşiyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir