KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Brezilyalı meyve devi ile ortak oldu GAP'ta şeftali ve kiraz yetiştirecek

Brezilyalı meyve devi ile ortak oldu GAP'ta şeftali ve kiraz yetiştirecek

Brezilyalı meyve devi ile ortak oldu GAP'ta şeftali ve kiraz yetiştirecek
28 Şubat 2010, Pazar

Son yıllarda yıldızı parlayan meyveciliğe büyük firmaların ilgisi her geçen gün artıyor. Anadolu Holding'in patronu Tuncay Özilhan, Özgörkey Holding ve Brezilyalı Cutrale firmasıyla ortak şirket kurarak endüstriyel meyveciliğe başladı. GAP bölgesi ve Akdeniz havzasına 10 milyon şeftali ve kiraz ağacı dikecek olan şirket, 10 bin kişiyi istihdam edecek.

Hükümetin 'Demokratik Açılım' için GAP bölgesinde başlattığı yatırım seferberliğine iş dünyasından ciddi destek geldi. Anadolu Grubu önemli bir adım attı ve Özgörkey Holding'le birlikte dünyanın en büyük portakal üreticilerinden Brezilyalı Cutrale ile bölgede endüstriyel tarıma başladı. Üç ortağın kurduğu Anadolu Etap şirketi, GAP bölgesinde ve Akdeniz havzasında toplam 100 bin dönüm araziye 10 milyon şeftali ve kiraz ağacı dikecek. Şirketin Genel Müdürü Demir Şarman, projelerinin yalnızca ekonomik getirileri olmayacağını söyledi. Sosyal bir sorumluluk yüklendiklerinin farkında olduklarını ifade eden Şarman, "Keşke daha çok sermaye grubu buraya yatırım yapsa. Bölgede tarım ve hayvancılıkta büyük oyunculara ihtiyaç var." dedi.

Şarman, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mersin'de meyve ağacı dikimlerine başladıklarını belirtti. Projenin ilk 5 yılı en iyi verimin alınabildiği şeftali ve kiraz ağacı çeşidinin belirlenmesi olarak değerlendirilecek. Çünkü sofra meyvesi olmaya elverişli Türk şeftalisi ve kirazı yerine, endüstriyel yani sıkmalık çeşitler yetiştirilecek. Daha sulu ve şekerli olan 38 çeşit endüstriyel meyve fidanı, İspanya, İtalya, Güney Afrika, Güney Amerika ve Çin'den getirtiliyor. Kiraz fidanı dikildikten itibaren 3-4 yıl içinde, şeftali fidanı ise 4-5 yıl içinde ürün verebiliyor. Dikim yapacakları arazilerin bir kısmını satın aldıklarını, bir kısmını ise kiralayacaklarını söyleyen Şarman, sözleşmeli tarım da yapacaklarını ifade ederek, "İsteyen tarla sahiplerine endüstriyel tarım hakkında eğitim ve fidan vereceğiz. Sonra da ürünlerini satın alacağız." şeklinde konuştu. Şarman, şeftali ve kirazı tercih etmelerinin bilimsel sebebi olduğunu ifade etti. Şirket, projeyi başlatmadan önce İç Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu'dan aldıkları toprak örneklerini dünyanın en büyük ziraat laboratuvarlarına gönderip hangi meyveler için daha elverişli diye inceletmiş. Ortaya çıkan sonuç: "Bu topraklarda dünyanın en iyi şeftali ve kirazları yetişir."

10 bin kişiye iş imkanı doğuyor

Özilhan'ın proje ortağı Cutrale'nin 30 milyon portakal ağacı var. Dünyada tüketilen her 4 bardak portakal suyunun birisini bu şirket üretiyor. Tuncay Özilhan ortağından söz ederken, "Uçakla meyve bahçesinin üzerinde yarım saat uçuyorsunuz da ancak yarısını görmüş olabiliyorsunuz." diyor. Dünya devi Cutrale'nin Türkiye'ye yatırım yapmasında Coca Cola'nın desteği etkili olmuş. Coca Cola proje hayata geçtiğinde üretilecek meyveleri satın alma garantisi vermiş. Şarman, Anadolu Grubu'nun halihazırda ürettiği içecekler için meyveyi, tüccarlardan aldığını ve Türkiye'deki üretimin kendilerine ve diğer meyve suyu üreticilerine yetmediğini söyledi. Bu projeyle hem Coca Cola'nın çevre ülkeler için ihtiyacını hem de kendilerinin ihtiyacını karşılayacaklarını vurguladı. Endüstriyel meyveciliğin de ciddi bir ihracat potansiyeli olduğuna dikkat çeken Şarman, "GAP bölgesini ve Akdeniz havzasını Avrasya'nın meyve bahçesi yapacağız. 10 bin kişilik istihdam sağlayacağız." diyor. Şimdiye kadar 30 milyon dolar harcama yaptıklarını söyleyen Şarman, proje için toplam 500 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını belirtti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR