KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Bu okul dünyada tek olacak

Bu okul dünyada tek olacak

Bu okul dünyada tek olacak
30 Ekim 2012, Salı   01:38

Dünyanın ilk ve tek biyomedikal cihaz teknolojileri lisesinin temeli Çatalca'da atıldı.

Çatalca Belediyesi işbirliği ile hayata geçen ve yapımı Alvimedica tarafından tamamlanarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışlanacak olan ”İshak Alaton Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi”nin temeli, 29 Ekim’de kutlanan 89. Cumhuriyet Bayramı’nda atıldı. İshak Alaton Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, dünyanın ilk ve tek biyomedikal cihaz teknolojileri eğitimini verecek olan lisesi olacak.

Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Alvimedica CEO’su Cem Bozkurt’un yanı sıra Alvimedica üst düzey yetkilileri ile Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve yerel yöneticilerin, seçkin konukların katılımı ile Alvimedica Çatalca Üretim Tesisi’nde düzenlenecek organizasyon sonrasında okulun bulunduğu alana geçilerek temel atma töreni gerçekleşti. Okul inşası yaklaşık bir yıl içinde tamamlanarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

Okul, 4 yıl boyunca, üç alan ve yedi dalda eğitim - öğretim verecek. Okulda, genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarında ortak olan derslerin yanı sıra Tıbbi Görüntüleme Sistemleri, Tıbbı Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları, Yaşam Destek ve Tedavi Cihazları, Fizyolojik Sinyal İzleme Teşhis İzleme ve Kayıt Cihazları başlıklarında; Gamma kameralar, elektromanyetik görüntüleyiciler, laboratuvar destek cihazları, karıştırıcı ve ayrıştırıcılar, sterilizatörler, kan cihazları, yaşam destek, dolaşım ve solunum ve dolaşım cihazları, ekipmanla tedavi, elektrokardiyografi teknikleri ve cihazları, vücut sinyal izleme cihazları, teşhis ve tedavi cihazları gibi bio medikal cihaz teknolojileri dersleri verilecek. Bio medikal cihaz bakım ve onarımı ağırlıklı ek eğitim programı kapsamında okulda öğrenciler sektörel firmalarda beceri eğitimi de alacak.

Çatalca Belediyesi’nin Alvimedica’ya okul yapımı için bağışladığı toplam 87.950m2’lik bir alan içerisinde kurulacak olan “İshak Alaton Endüstri ve Meslek Lisesi”, 6.790m2’si kapalı alan olmak üzere 24 derslikli öğrenim binası olarak inşa edilecek. Alvimedica’nın inşasını gerçekleştirerek İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışlayacağı lisenin bulunduğu yerleşkede ayrıca, 4 bloktan oluşan mesleki eğitim binaları, 180 kız ve 180 erkek öğrenci kapasiteye sahip 2 bloktan oluşan kız ve erkek öğrenci yurtları; 3 blok halinde, 10’ar daireli öğretmen lojman binaları yer alacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir