KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Çekte zaman aşımı 6 aydan 3 yıla çıkacak

Çekte zaman aşımı 6 aydan 3 yıla çıkacak

28 Ocak 2012, Cumartesi

Meclis'te görüşmeleri devam eden ve karşılıksız çekte hapis cezasını kaldıran kanun tasarısında 'çekin 3 yıl boyunca değerini korumasını' öngeren bir değişiklik yapılacak.

Meclis Genel Kurulu'nda 3 maddesi kabul edilen Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine önümüzdeki hafta devam edilecek. 8 maddelik tasarıda AK Parti'nin vereceği bir önerge ile halen 6 ay olan çekin hukukî geçerlilik süresi 3 yıla çıkarılacak. Böylece çeki karşılıksız çıkan bir alacaklı 6 ay yerine 3 yıl boyunca icra dahil her türlü hukukî haklarını takip edebilecek. Önergeyi veren AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, 'çekte zaman aşımını 6 ay yerine 3 yıla çıkaracaklarını' belirtirken, böylece alacaklının haklarını daha uzun süre takip edebileceğini kaydetti. Çekin süresini 3 yıla çıkararak 'bono' statüsüne yükselteceklerini ifade eden Aydın, çekin kıymetli evrak statüsünü 3 yıl boyunca koruyacağını belirtti. Karşılıksız çek nedeniyle halen cezaevinde bin 457 kişi bulunurken, Yargıtay'da bu konuyla ilgili 217 bin 165, savcılıklar ile derece mahkemelerinde ise 400 bin dosya bulunuyor. Kanunun yürürlüğe girmesi halinde karşılıksız çek kesenlere ilişkin hapis cezası yerine, 10 yıl çek kullanma yasağı uygulanacak.

Anahtar Kelime: 64
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir