KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Çeltik fiyatları yükseliyor

Çeltik fiyatları yükseliyor

20 Ekim 2008, Pazartesi   10:09

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Soydan, üreticinin malını elden çıkarmaması nedeniyle çeltik fiyatlarının yükselişe geçtiğini söyledi.

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli çeltik üretim bölgelerinden biri olan İpsala bölgesinde çeltik fiyatlarının ton fiyatının 1.120 YTL'yi bulduğunu bildirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) ton başına 870 YTL olarak açıkladığı 2008 ürünü çeltiğin alım fiyatının piyasada, üreticinin ürününü satmayıp depoda bekletmesi üzerine 1,120 YTL'ye çıktığını belirten Soydan, ''piyasaya giren tüccar mal bulmakta zorlanıyor. İpsala bölgesinde üreticiler mallarını satmayıp depoladı. Şu anda bir çok üretici bankalara olan borcunu bu yüzden erteledi. Fiyatlar devamlı yükseliyor. Üretici malını piyasaya çıkarmıyor. Zaten çeltik fiyatları dünyaya da bizden ucuz değil'' dedi.

Dünya'daki krizin gıda fiyatlarını da tetiklediğine dikkat çeken Soydan, çeltik üreticisinin artan fiyatlar nedeniyle memnun olduğunu, ancak bununla birlikte gelecek sezon karşılaşacağı girdi fiyatlarından da endişe duyduğunu kaydetti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir