KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Çiftçiler, mazot ve gübre desteği için yıl sonuna kadar başvurabilecek

Çiftçiler, mazot ve gübre desteği için yıl sonuna kadar başvurabilecek

27 Haziran 2012, Çarşamba   17:05

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dâhil olan çiftçilere ödenecek 2012 yılı mazot, gübre ve toprak analizi desteği uygulamalarına ilişkin tebliğin, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi. Tebliğe göre, desteklerden yararlanmak isteyen çiftçiler, yıl sonuna kadar müracaatta bulunması gerekiyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kayseri Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, "2012 yılında ÇKS'ye kayıtlı olan ve bu tebliğde mazot, gübre ve toprak analizi destekleme uygulamaları ile ilgili belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere dekar başına olmak üzere destek verilecek. Buna göre, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze, meyve alanları için 4 lira mazot, 5 lira gübre desteği verilecek. Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları için 6,4 lira mazot ve 6,3 lira gübre desteği, süs bitkileri, özel çayır mera ve orman emvali alanları için 2,7 lira mazot ve 3,7 lira gübre desteği, toprak analizleri için ise 2,5 lira destekleme ödemesi yapılacaktır." dedi.

Özkan Kayacan, mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerin, tebliğin yayımı ile birlikte ilçe müdürlüklerince köy/mahalle/kasaba seviyesinde oluşturulan müracaat takvimi doğrultusunda ve en geç 31 Aralık 2012 günü mesai bitimine kadar başvurması gerektiğini söyledi.

Kayacan'ın verdiği bilgiye göre, çiftçilerin ÇKS'ye kayıtlı oldukları İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuru yapmaları şart. Başvurularda ÇKS bilgilerinin güncellenmesi, kaydı yoksa kaydın yapılması esas alınacak. Üreticilerin 50 dekar ve üzeri parsellerinden kimyevi gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmeleri için son müracaat tarihi olan 31 Aralık 2012 tarihine kadar toprak analizi yaptırmaları gerekiyor. 50 dekardan küçük tarım arazileri için bu şart aranmayacak. Çiftçilerin mağdur olmamaları için son ana kadar beklemeden gerekli müracaatları yapmaları istendi.

Özkan Kayacan, başvuru sırasında çiftçilerden mazot, gübre ve toprak analizi desteği başvuru dilekçesi, ÇKS kaydını güncelleştirmemiş çiftçiler için güncelleştirilmiş çiftçi kayıt formu ve çiftçi belgesi, toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerden toprak analizi formu ve analiz raporu istenileceğini ifade etti.

(CİHAN)

Anahtar Kelime: 47
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir