KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Efsane mucidin son mesajı: Hayattaki en güzel icat ölüm

Efsane mucidin son mesajı: Hayattaki en güzel icat ölüm

Efsane mucidin son mesajı: Hayattaki en güzel icat ölüm
7 Ekim 2011, Cuma

iPhone, iPod, iPad ve Macintosh gibi ürünlerle insanların günlük hayatını değiştiren Steve Jobs dün hayata veda etti. Jobs, genç yaşlarda bir garajda kurduğu Apple'ı, mucitliğinin yanı sıra pazarlama ve satış dehası sayesinde dünyanın en değerli bilişim şirketi haline getirdi. Pankreas kanseriyle mücadele eden Jobs, geçen ağustosta Apple CEO'luğunu bırakmıştı.

[Haber Analiz-Turhan Bozkurt] O öğretmen karşısına çıkmasaydı!

Bilişim dünyası; bilgisayar, müzik ve cep telefonu endüstrisinde getirdiği yeniliklerle dünyada milyonların günlük alışkanlıklarını değiştiren Steve Jobs'u kaybetti. iPhone, iPod, iPad ve Macintosh gibi ürünlerle bilişimi günlük hayatın bir parçası haline getiren Jobs, 56 yaşında öldü. California'da Palo Alto'daki evinde eşi ve aile fertlerinin yanında hayata veda eden Jobs, 2004 yılında pankreas kanseri tedavisi görmüş, 2009'da ise karaciğer nakli operasyonu geçirmişti. Bilişim dünyasının dâhisi, sağlığının bozulması üzerine geçen ocak ayında dinlenmeye çekilmiş, ağustosta ise Apple üst yöneticiliğini (CEO) Tim Cook'a bırakmıştı. Jobs'un, CEO Tim Cook'un iPhone'un yeni modeli iPhone 4S'i tanıtımından bir gün sonra hayata veda etmesi, dünya liderlerinin yanı sıra teknoloji sektöründeki rakiplerini ve hayranlarını üzdü.

Apple internet sayfasına 'Steve Jobs: 1955-2011' başlığıyla Jobs'un siyah beyaz bir fotoğrafını koydu. Apple'ın merkez binasında bayraklar yarıya indirilirken, hayranları Palo Alto'daki evinin yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerinde Apple mağazalarının dışında mumlar yaktı ve gül bıraktı. Jobs'un Palo Alto'daki evinin dışında toplanarak gül bırakan komşuları ve arkadaşları, 'Dünyayı değiştirdiğin için teşekkürler' yazılı mesajlar yazdı.

Üniversiteyi bitirmeden ayrılan Steve Jobs, 1970'li yıllarda Apple II modelinin çok yaygın kullanıma ulaşan ilk kişisel bilgisayar olmasıyla, teknoloji dünyasını değiştiren kişi olmuştu. Jobs, arkadaşı Steve Wozniak ile 1 Nisan 1976'da Silikon Vadisi'nde bir garajda kurduğu Apple'ı dünyanın en değerli teknoloji şirketi haline getirdi. Macintosh bilgisayarlar dahil Apple'ın ürünlerinin arkasındaki itici güç olarak görülen Jobs'un yönetiminde Apple, 351 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli teknoloji şirketi oldu. Bu yıl, piyasa değeri bakımından petrol devi Exxon'dan sonra Amerika'daki en değerli ikinci şirket unvanını aldı. Şirket, ağustos ayında ise kısa süreliğine Exxon Mobil'i de geride bıraktı. Jobs, ağustos ayında CEO'luk görevinden ayrılarak, yerini şirketin önde gelen yöneticilerinden Tim Cook'a bırakmıştı. Analistler ve yatırımcılar Jobs'un ölümünden önce, şirketinin kendisinden sonra da gelişmeye devam etmesi için gereken zemini hazırladığı görüşünde. Ancak Apple şirketinin yine de, en başarılı ürün tasarımcısı olduğu kadar, pazarlama ve satış dehası olarak da bilinen Jobs'un yokluğunu yakından hissedeceği görüşü hakim. Jobs, ağustosta görevinden ayrılırken yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: "Apple Yönetim Kurulu ve Apple camiasına; Her zaman, bir gün gelir de Apple CEO'su olarak görevlerimi ve beklentileri daha uzun süre yerine getiremeyecek duruma gelirsem bundan ilk sizin bilginiz olacağını söyledim. Maalesef o gün geldi. Bu vesileyle Apple CEO'luğundan istifa ediyorum. Yönetim kurulu uygun görürse Yönetim Kurulu Başkanı, direktörü ve Apple çalışanı olarak hizmet etmek istiyorum." Walt Disney'in Yönetim Kurulu üyeliğini de sürdüren Jobs'un sağlık problemleri sebebiyle görevlerinden ayrıldığı üç seferde de Tim Cook yerini doldurmuştu.

Sağlık sorunlarıyla boğuşan Jobs sadece mart ayında tablet bilgisayar iPad'in tanıtımına ve ABD Başkanı Barack Obama'nın, Silikon Vadisi'nin devlerinin yöneticilerine Beyaz Saray'da verdiği yemeğe katılmıştı. Jobs'un zayıflamış görünümü hastalığının ne kadar kötü olduğu ve Apple'daki görevine devam edip edemeyeceği sorularının ortaya çıkmasına yol açmıştı. Steve Jobs, Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali'nin oğlu olarak 24 Şubat 1955'te dünyaya geldi. Ailesi çocuklarını Kaliforniyalı çift Paul ve Clara Jobs'a evlatlık olarak verdi. Jobs'un 2010'da kişisel servetinin 8,3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. EKONOMİ SERVİSİ

Dünya, Jobs'un ölümünü, keşfettiği cihaz üzerinden öğrendi

Steve Jobs'un ölümü 'sadece Apple'ı değil onu tüm teknoloji dünyasının simgesi' olarak görenleri de üzdü. ABD Başkanı Barack Obama, 'dünyanın bir hayalci kaybettiğini' söyledi. Jobs'un "Amerika'nın en büyük mucitlerinden biri" olduğunu belirten Obama, Jobs'un "farklı düşünecek kadar cesur, dünyayı değiştirebileceğine inanacak kadar gözüpek ve bunu yapabilecek kadar yetenekli olduğunu" kaydetti. Obama, bir sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı mesajda da, "dünyanın büyük bölümünün Jobs'un ölüm haberini onun keşfettiği araç üzerinden aldığına dikkat çekerek, onu anmanın bundan daha büyük bir yolu olamayacağını" yazdı.

Twitter hesabı üzerinden değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Jobs'un dünyayı değiştiren birçok eser bıraktığını belirtti. Arınç, "Bu dünyada yaşayan herkes ardında büyük bir eser bırakmak ister. Bu anlamda Steve Jobs, hayalini gerçekleştirebilen ender kişilerden biridir. Ondan önce hayal bile edemediğimiz iPad, iPhone ve şu an bu satırları yazdığım iPad'ler, onun hayranlık uyandıran vizyonu sayesinde, elimizden düşüremediğimiz aletler oldu." ifadelerini kullandı.

Microsoft'un kurucu ortağı ve başkanı Bill Gates, Jobs'un ölümünü duyduğunda üzüldüğünü belirterek, "Steve ve ben 30 yıl önce tanıştık ve hayatlarımızın yarısından fazla bir süre meslektaş, rakip ve dost olarak kaldık. Dünya Steve gibi etkileri gelecek birçok nesil tarafından hissedilecek çok derin izler bırakan birini nadiren görüyor. Onunla çalışma şansı yakalayan benim gibi insanlar için, bu delicesine büyük bir onur." dedi. Nokia CEO'su Stephen Elop, Jobs'un 'basitliğe ve zarafete düşkünlüğüyle hatırlanacağını' ifade etti. Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, "Steve yol göstericiliğin ve dostluğun için teşekkürler. Yapmaya çalıştığın şeyin dünyayı değiştirebileceğini gösterdiğin için teşekkürler. Seni özleyeceğim." ifadesini kullandı.

Dell CEO'su Michael Dell, "Bugün dünya, hayal gücü yüksek ileri görüşlü birini kaybetti, teknoloji dünyası iz bırakan bir efsaneyi kaybetti ve ben bir dostumu kaybettim. Steve Jobs'un mirası gelecek nesiller tarafından hatırlanacak." diye konuştu. Google'ın CEO'su Larry Page de Jobs'un ölümüyle ilgili duygularını, "O, müthiş bir deha ve inanılmaz başarılara imza atan büyük bir adamdı. Siz daha düşünmeden kafanızda düşünmeniz gerekenleri birkaç kelimeyle ifade ederdi. Onun kullanıcı deneyimine odaklanması, bana her zaman diğer her şeyden çok daha fazla ilham verdi." diyerek dile getirdi. Twitter CEO'su Dick Costolo da "Ara sıra nadiren biri gelir sadece çıtayı yükseltmez, tamamen yeni bir ölçü standardı oluşturur." dedi. Steve Jobs'un mobil internete geçişte çok önemli emeği olduğuna işaret eden Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise Jobs'a Nobel ödülü verilmesini önerdi. EKONOMİ SERVİSİ

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir