KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Ekonomide 2012 yılı nasıl geçti?

Ekonomide 2012 yılı nasıl geçti?

18 Aralık 2012, Salı   12:06

Ekonomide 2012 yılı Türkiye açısından ekonominin yavaşladığı ve bir anlamda ''yumuşak inişin'' yaşandığı yıl oldu.

Küresel ekonomide ise 2012 yılına derinleşen Avro Bölgesi krizi damga vurdu. Birçok Avrupa ülkesi teknik olarak resesyona girdi, gelişmiş ülkelerin borçluluk ve işsizlik oranları arttı. Avro Bölgesi'nde yaşanan ekonomik krizin yol açtığı dış talep daralması Türkiye'nin bölgeye yaptığı ihracatın azalmasına neden oldu. 

         2012'de Türkiye'nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde yüksek büyüme hızları yerini düşük büyümeye bıraktı. Türkiye'nin ekonomik büyümesinde net ihracat etkili olurken, iç tüketimde ise ciddi bir düşüş görüldü. 

         Yılın ilk çeyreğinde Avro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan için 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketini onayladı, ancak bu da ülkedeki sorunları çözmedi. İtalya, İspanya, Portekiz ile ilgili endişeler devam ederken Hollanda resesyona girdi. 

         Yılın başında AB ülkeleri İran'a petrol ambargosu kararı aldı. Bunun üzerine İran bazı Avrupa ülkelerine petrol ihracatının durdurulacağını açıkladı. Mart ayında ise ABD yönetimi, İran'dan petrol alan ülkelere yaptırım uygulanacağını açıkladı. ABD yönetimi, İran'dan ham petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri gerekçesiyle 10 AB ülkesi ve Japonya'yı yaptırımlardan muaf tutacağını açıkladı. Söz konusu ülkeler arasında Türkiye yer almadı. 

         

         -TL'nin simgesi belli oldu- 

         

         İlk çeyrekte, Türk Lirası'nın itibarını perçinlemek ve bilinirliğinin artırılması amacıyla açılan simge yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmada birinciliği Tülay Lale'nin çalışması aldı. 

         Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, paranın simgesi belirlenerek, TL'nin ve Türk ekonomisinin iki belirgin özelliğinin ön plana çıkarıldığını bildirdi. Başçı, ''Bunlar güven ve istikrar içinde yükselen değerdir. Simgenin çıpaya benzemesi TL'nin kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman haline geldiğini vurgulamaktır. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise TL'nin ve Türkiye ekonomisinin istikrar içinde yükselen değerini simgelemektedir'' dedi. Başçı, Türk Lirası'nın çıpalı yeni simgesinin rakamlardan önce kullanılması gerektiğini de vurguladı. 

         

         -İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı- 

         

         2011 yılı ihracat verileri yılın ilk günlerinde açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye'nin 2011 yılı ihracatı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,17 artışla 134 milyar 571 milyon 338 bin dolar olarak gerçekleşti. 2010 yılı ihracatı 113 milyar 883 milyon 219 bin dolar düzeyinde gerçekleşmişti. 2011 ihracat rakamı Cumhuriyet tarihindeki en yüksek ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti. 

         

         -Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri 

         

         2011 yılında Kıbrıs Rum Kesimi'nin Doğu Akdeniz'de doğalgaz sondaj çalışmalarına başlaması üzerine Türkiye ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında başlayan gerginlik 2012 yılı başlarında da devam etti. Kıbrıs Rum yönetimi Doğu Akdeniz'de tek yanlı ''münhasır ekonomik bölge'' ilan ettiği bölgede ayırdığı 13 parselden, ''Afrodit'' olarak adlandırılan 12. parsel dışında kalan 12 parsel için doğalgaz ve petrol arama-işletme hakkı dağıtım ihalesini ilan ederken, Dışişleri Bakanlığı bu kararı protesto etti. 

         

         2012 yılının ilk çeyreğinde ekonomide yaşanan gelişmeler şöyle: 

         

         1 Ocak: 

         -Kazakistan, Rusya ve Belarus'un öncülüğünde başlatılan Avrasya Birliği Projesi'nin ilk adımı atıldı. Üç ülke arasında kurulan Gümrük Birliği'nin 1 Ocak 2012 itibarıyla ''Tek ekonomik bölge'' haline gelmesine dair anlaşma yürürlüğe girdi. 

         -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanlığına Dr. Mustafa İbrahim Turhan atandı. 

         

         2 Ocak: 

         -İhracatta Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TİM verilerine göre, 2011 yılı ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 18,2 artarak 134,6 milyar dolara ulaştığını, bunun cumhuriyet tarihi rekoru olduğunu bildirdi. 

         

         3 Ocak: 

         -TÜİK, 2011'de tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 10,45, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) yüzde 13,33 arttığını açıkladı. Enflasyon, yüzde 10 dolayındaki piyasa beklentilerinin ve Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 7,8'lik tahminin üzerinde çıktı. 

         -Havayolu taşımacılığında yeni rekor kırıldı. Türkiye'de havayolu ile seyahat edenlerin sayısı 2011'de bir önceki yıla oranla yüzde 14,4 artarak 118 milyonu geçti. 

         

         4 Ocak: 

         -Merkez Bankası, döviz piyasasına ''satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini'' bildirdi. 

         

         5 Ocak: 

         -Avro, dolar karşısında 1,2797'ye gerileyerek, 13 Eylül 2010'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. 

         

         6 Ocak: 

         -Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Merkez Bankası'nın 2012 yılında Türk Lirası'nın değer kazanmasına izin vereceğini açıkladı. 

         -Türkiye'nin 2011 yılında elektrik tüketimi, bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 229 milyar 344,4 milyon kilovatsaate (kWh) ulaştı. 

         

         10 Ocak: 

         -Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, 2011 yılında otomobil ve hafif ticari araç pazarının yüzde 13,61 oranında büyüyerek 864 bin 439 adetlik yeni bir rekorla tamamlandığını bildirdi. 

         -Avro Bölgesi'nde bankaların Avrupa Merkez Bankası'na yatırdıkları gecelik mevduatlar rekor kırdı. Gecelik mevduat tutarı 481,93 milyar avroya yükseldi. 

         -İstanbul Boğazı'na 3. köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu ihalesine teklif gelmedi ve ihale iptal edildi. 

         

         11 Ocak: 

         -Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığı, 2011 yılının Ocak-Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 77,7 artarak, 70 milyar 241 milyon dolar oldu. 2011 yılı Kasım ayında ise cari açık 5 milyar 188 milyon dolar oldu. 

         -Köprü ve otoyollar darphane gibi çalıştı. Türkiye'de 2011 yılında köprü ve otoyollardan 349 milyon 847 bin 151 araç geçti, bu araçlardan 732 milyon 681 bin 161 lira gelir elde edildi. 

         

         13 Ocak: 

         -Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Avro Bölgesi'ne üye 9 ülkenin uzun vadeli kredi notunu bir ya da iki basamak düşürdü. Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Portekiz, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Slovakya ve Slovenya'nın notları indirimden etkilenirken, Almanya ''AAA'' olan kredi notunu korudu. Standard and Poor's, Fransa'nın kredi notunu AAA'dan AA 'ya indirdi. 

         

         15 Ocak: 

         -Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu projesinin özkaynakla yapılacağını ve kısa sürede ihaleye çıkacaklarını açıkladı. 

         

         16 Ocak: 

         -AB Komisyonu, Türkiye ekonomisini özellikle bütçe performansı, ihracat artışı, işsizliğin düşmesi ve güçlü büyüme nedeniyle övdü. 

         -TÜİK, işsizlik oranının 2011 yılı Ekim ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,1 puan azalarak yüzde 9,1 seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi. 

         -2011 yılında merkezi yönetim bütçe giderleri 313 milyar 302 milyon lira, merkezi yönetim bütçe gelirleri 295 milyar 862 milyon lira, vergi gelirleri ise 253 milyar 765 milyon lira olarak gerçekleşti. Bütçe açığı 2011 yılında yüzde 56,5 oranında azalarak 17 milyar 439 milyon liraya düştü. 

         -Tüketici Güven Endeksi, 2011 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,1 oranında arttı. 

         

         17 Ocak: 

         -Standard and Poor's, Fransız kamu şirketlerinin kredi notunu düşürdü. 

         

         18 Ocak: 

         -TÜİK, enflasyon sepetini güncelledi. Ayran, katı meyve sıkacağı ve 2000 cc'nin üzerindeki otomobiller sepete girdi. Üzüm yaprağı, elde yıkama deterjanı ve bilgisayar kamerası sepetten çıkarıldı. 

         -Türkiye'de tüm zamanların doğalgaz tüketim rekoru 16 Ocak itibarıyla 178 milyon metreküple kırıldı. 

         

         19 Ocak: 

         -Ümit Boyner, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçildi. 

         

         20 Ocak: 

         -Hazine alacakları 2011 yılında Aralık ayı sonu itibarıyla 24,5 milyar lira olarak gerçekleşti. 

         

         22 Ocak: 

         -Yeni Anayasa çalışmalarına katkı vermek amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde 13 çatı sivil toplum kuruluşu ''Anayasa Platformu'' oluşturdu. Platformun ''Türkiye Konuşuyor'' başlığıyla düzenlediği bölge toplantılarının ilki Konya'da gerçekleştirildi. 

         

         23 Ocak: 

         -AB ülkeleri, nükleer programı ile ilgili uzlaşmazlığı sebebiyle İran'a kademeli bir petrol ambargosuyla, nükleer programının finansmanının engellenmesi için İran Merkez Bankası'na yaptırım uygulanması konusunda anlaştı. 

         -Yabancı yatırıma teşvik ve döviz beklentisi açısından önem taşıyan yabancılara mülk satışında yeni düzenleme TBMM'ye sunuldu. Tapu ve kadastro kanunlarını değiştiren tasarıya göre, yabancıya taşınmaz satışında ''karşılıklılık (mütekabiliyet) ilkesi'' kaldırılacak. 

         

         25 Ocak: 

         -ABD'li teknoloji şirketi Apple, Exxon Mobil'i geçerek dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi oldu. Şirketin piyasa değeri, 418,89 milyar dolara ulaştı. 

         

         27 Ocak: 

         -Türkiye'nin nüfusu 2011'de bir önceki yıla göre 1 milyon bin 281 kişi artarak, 74 milyon 724 bin 269 kişi oldu. Nüfusun yüzde 50,2'sini erkekler, yüzde 49,8'ini ise kadınlar oluşturdu. 

         -Fitch, İtalya, İspanya, Belçika, Slovenya ve Güney Kıbrıs'ın kredi notlarını düşürdü, İrlanda'nın ise kredi not görünümünü negatife çevirdi. 

         

         30 Ocak: 

         -Türkiye'nin turizm geliri, 2011 yılının son çeyreğinde 5 milyar 208 milyon 904 bin 274 dolar, turizm gideri ise 1 milyar 408 milyon 802 bin 538 dolar oldu. 

         

         31 Ocak: 

         -Çek Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı yasalaştı. Kanunla, karşılıksız çekte adli para cezası ödenmediği için uygulanan hapis cezasının, idari nitelikte yaptırıma dönüştürülmesi kararlaştırıldı. 

         

         -TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin 2011'de ihracatı 134 milyar 954 milyon dolar, ithalatı 240 milyar 833 milyon dolara ulaştı. Dış ticaret açığı yüzde 46,7 oranında artarak, 105 milyar 879 milyon dolara çıktı. 

         

         2 Şubat: 

         -Katılım bankaları hariç bankacılık sektörü kredi hacmi, 20 Ocak 2012 itibarıyla 593 milyar 326 milyon 619 bin lira oldu. 

         

         3 Şubat: 

         -TÜİK, Ocak ayında TÜFE'nin yüzde 0,56, ÜFE'nin yüzde 0,38 arttığını açıkladı. Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 10,61, ÜFE'de yüzde 11,13 oldu. 

         -Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6273 sayılı Çek Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı. 

         

         4 Şubat: 

         -İran, bazı Avrupa ülkelerine petrol ihracatının durdurulacağını bildirdi. 

         

         8 Şubat: 

         -Sanayi üretim endeksi, 2011 yılı Aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 arttı. Sanayi üretiminde 2011 yılında yıllık ortalama artış ise yüzde 8,9 oldu. 

         

         9 Şubat: 

         -TÜİK, sanayi üretiminin 2011 yılının Aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 arttığını açıkladı. Sanayi üretiminde 2011 yılında ortalama artış yüzde 8,9 oldu. 

         

         13 Şubat: 

         -Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığı, 2011 yılında bir önceki yıla kıyasla 30 milyar 446 milyon dolar artarak, 77 milyar 89 milyon dolar oldu. 

         

         14 Şubat: 

         -Moody's, İtalya, İspanya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Malta'nın kredi notlarını düşürdü. 

         -Kıbrıs Rum yönetimi Doğu Akdeniz'de tek yanlı ''münhasır ekonomik bölge'' ilan ettiği bölgede ayırdığı 13 parselden, ''Afrodit'' olarak adlandırılan 12. parsel dışında kalan parseller için doğalgaz ve petrol arama-işletme imtiyaz hakkı dağıtım ihalesini ilan etti. 

         

         15 Şubat: 

         -TÜİK, işsizliğin 2011 yılı Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,9 puan azalarak, yüzde 9,1 seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi. Kasım'da Türkiye'deki işsiz sayısı 2 milyon 429 bin kişi, istihdam sayısı da 24 milyon 267 bin kişi oldu. 

         -İran'ın bazı ülkelere petrol ihracatını durdurduğu iddialarının ardından Brent petrolün fiyatı yüzde 1,13 artışla 119,89 dolara kadar çıktı. 

         -Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum Kesimi'nin sözde münhasır ekonomik bölgesinde uluslararası hidrokarbon arama ruhsat ihalesine çıkmasını protesto etti. 

         

         16 Şubat: 

         -Ankara'da kamu ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, Kamu İhale Kurumu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı. 

         

         17 Şubat: 

         -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yunanistan'a doğalgaz akışının başladığını açıkladı. 

         

         21 Şubat: 

         -Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası arasında ikili Para Takas (Swap) Anlaşması imzalandı. 

         -Artvin'de inşaatı tamamlanan 249 metre gövde yüksekliği ile sınıfında Türkiye'nin 1., dünyanın da 6. en yüksek beton kemer barajı olan Deriner Barajı'nda su tutulmaya başlandı. 

         -Avro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'a ikinci yardım paketine onay verdi. 130 milyar avroluk yardım ve bankalarla yapılan anlaşma Yunanistan'ı iflastan kurtaracak ancak Yunan hükümeti tam denetlenecek. 

         

         22 Şubat: 

         -Türkiye'deki otomotiv yakıtları tüketiminin 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak, 24,8 milyon metreküpe ulaştığı bildirildi. 

         

         23 Şubat: 

         -Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, Avrupa Birliği'nin İran'dan petrol ithalatını Temmuz'dan itibaren durduracağına karar vermesiyle son 8 ayın en yüksek seviyesine çıkarak 124,50 dolara yükseldi. 

         -İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,1, Ocak ayına göre ise 1,8 puan azalarak yüzde 72,9 seviyesinde gerçekleşti. 

         

         28 Şubat: 

         -Forbes'in ''En Zengin 100 Türk'' listesine göre; Türkiye'nin en zengini 3 milyar dolarlık servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin oldu. Listede Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet 2,9 milyar dolarlık servetiyle ikinci, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker 2,8 milyar dolarla üçüncü oldu. 

         

         29 Şubat: 

         -Uluslararası piyasada altının onsu 1.790 dolara çıkarak, son 3 ayın zirvesini gördü. 

         

         1 Mart: 

         -İstanbul'daki havalimanlarında el bagajlarında sıvı kısıtlaması başladı. 

         -Merkez Bankası'nın açtığı yarışma sonucunda ilk kez belirlenen TL'nin simgesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı. 

         -TİM verilerine göre, Şubat ayı ihracatı yüzde 10,4 artarak 11 milyar 156 milyon 148 bin dolar oldu. 

         -TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 2011 yılında işsizlik oranı, 2010 yılına göre 2,1 puan azalarak yüzde 9,8'e geriledi. 

         -Kamuoyunda ''intibak yasası'' olarak bilinen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TBMM Genel Kurulu'nda yasalaştı. Kanun ile 2000 yılı sonrası gelişme hızından pay alamayan emeklilerin intibakı düzenlendi. 

         

         3 Mart: 

         -TÜİK, Şubat ayında TÜFE'nin yüzde 0,56 arttığını, ÜFE'nin ise yüzde 0,09 gerilediğini açıkladı. Şubat ayında yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 10,43, ÜFE'de yüzde 9,15 oldu. 

         

         8 Mart: 

         -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi vefat etmiş kadınlara Nisan ayından itibaren iki ayda bir 500 lira ödeneceğini açıkladı. 

         

         9 Mart: 

         -Borç krizindeki Yunanistan'ın Avro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu'ndan aldığı 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketi kapsamında uygulanan tahvil takas işlemine (PSI) beklentilerin üzerinde bir oranda yüzde 85,9 katılım sağlandı. ''Saç tıraşı'' olarak anılan bu işlemle Yunanistan'ın bir kalemde 105 milyar avro borcu silindi. 

         

         15 Mart: 

         -Avrupa Birliği, İran'ın daha önce aktiflerini dondurduğu bankalarının uluslararası para hareketlerini engellemek için harekete geçti. Uluslararası bankacılık işlemlerine aracılık eden Belçika merkezli kilit kuruluş SWIFT, kara listedeki İran bankalarına hizmet vermeyi durdurdu. 

         

         20 Mart: 

         -ABD yönetimi, İran'dan ham petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri gerekçesiyle 10 AB ülkesi ve Japonya'yı yaptırımlardan muaf tutacağını açıkladı. Söz konusu ülkeler arasında Türkiye yer almadı. 

         

         26 Mart: 

         -İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına 0,1 puan azalarak, yüzde 73,1 seviyesinde gerçekleşti. 

         

         21 Mart: 

         -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'a uygulanacak yaptırımlar konusunda ABD'nin 11 ülkeye istisna vermesiyle ilgili olarak, ''Türkiye'nin listede bulunmuyor olması, olmayacağı anlamına gelmez, şu anda bu görüşmeler şirketler düzeyinde devam ediyor'' dedi. 

         

         27 Mart: 

         -Merkez Bankası, TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların, altın olarak tesis edilebilecek kısmını yüzde 10'dan yüzde 20'ye yükseltti. 

         

         30 Mart: 

         -TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin 2012 yılı Şubat ayında ihracatı, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 17,1 artarak 11 milyar 777 milyon dolara, ithalatı da yüzde 1,1 artarak 17 milyar 713 milyon dolara ulaştı. 

         -Türkiye'den KKTC'ye deniz altından borularla taşınacak yılda 75 milyon metreküp suyun depolanacağı Geçitköy Barajı'nın temeli atıldı. 

         -ABD Başkanı Barack Obama, küresel piyasada yeterli düzeyde petrol bulunmasının ülkelere, İran'dan ham petrol alımını azaltmaya imkan tanıdığını belirterek, İran'dan petrol alımını ''önemli derecede'' düşürmeyen ülkelere yönelik yaptırıma gideceklerinin kararlılığını açıkladı. 

         -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan alınan petrolün bir kısmının, Libya'dan alınacak petrolle değiştirilmesine yönelik çalışma başlattıklarını ve karar aldıklarını açıkladı. 

         

         31 Mart: 

         -TBMM Genel Kurulu'nda, bazı yatırımlara KDV muafiyeti getiren kanun teklifi yasalaştı. Kanuna göre, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde gerçekleştirilecek projeler ile Sağlık Hizmeti Temel Kanunu'na göre kiralama karşılığı yaptırılmasına karar verilen sağlık tesislerine ilişkin projeler KDV'den hariç tutulacak.

Ekonomide 2012 yılına damgasını vuran önemli olaylardan biri, yeni teşvik paketinin açıklanması oldu. 

         AA muhabirlerinin derlemelerine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cari açığı, ithalatı ve bölgeler arası eşitsizliği azaltıp istihdamı arttırmayı hedefleyen teşvik paketini açıkladı. Türkiye'yi 6 bölgeye ayıran ve 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacak yeni teşvik uygulamasında, bölgesel sistem yerine, il bazlı bölgesel teşvik sistemine geçilmesine karar verildi. 

         Genel, bölgesel, stratejik ve büyük yatırımlar olarak 4 ayaklı hazırlanan sistemle yatırımcılara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi gibi destekler verilecek. Cari açığa çözüm olacak stratejik yatırımlara önemli desteklerin verildiği yeni sistemde, KDV iadesi desteği ise ilk kez uygulanmaya başlandı. 

         Yatırımları teşvik paketinin ardından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da tasarrufu teşvik paketinin detaylarını açıkladı. Buna göre, bireysel emeklilik sistemine yatırılan her 100 lira için devlet de 25 liralık katkı yapacak. Devletin katkısı, yıllık brüt asgari ücretin 4'te 1'ini geçmeyecek. Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından 100 TL'lik harç alınması uygulamasına geçilecek. 

         

         -Türkiye yüzde 8,5 büyüdü- 

         

         2011'in son çeyreğinde büyüme hızı yüzde 5,2'ye gerileyince 2011 büyümesi bir önceki yıla göre hafif bir gerileme ile yüzde 8,5 oldu. Türkiye'nin dolar cinsinden gayri safi yurt içi hasılası 772 milyar 298 milyon dolar, kişi başına milli geliri ise 10 bin 444 dolar oldu. 

         Kamu görevlileri sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin ilki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Bugün, kamu görevlileri sendikacılığı ve çalışma hayatı açısından tarihi bir gün. Çünkü kamu görevlileri sendikacılığında ilk kez toplu sözleşme görüşmesi yapılmaktadır'' dedi. 

         Uzun ve zorlu geçen görüşmelerin ardından Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşlarına 2012 yılı ve 2013 yılında yapılacak zam oranlarını belirledi. Kurul, memur maaşlarına yapılacak zammın 2012 yılı için yüzde 4 4, 2013 yılı için yüzde 3 3 olmasına karar verdi. 

         

         -Yabancılara mülk satışı- 

         

         Yabancılara mülk satışını kolaylaştıran, Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı Mayıs ayı başında Meclis'te kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde, Bakanlar Kurulu'nca belirlenen ülkelerin vatandaşı olan yabancı uyruklu kişiler, Türkiye'de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinebilecek. 

         Bakanlar Kurulu'nun Dışişleri Bakanlığı'ndan görüş alma şartı kalkacak. Yabancıların edinebilecekleri taşınmazlar ve sınırlı ayni hakların toplam alanı, özel mülkiyete konu alanlar için ilçe yüzölçümünün yüzde 10'unu, ülke genelinde ise kişi başına 30 hektarı geçemeyecek. Bakanlar Kurulu, 30 hektarı 2 katına çıkarabilecek. Daha önce, yabancıların ülke genelinde alabileceği taşınmazların toplam yüzölçümü, 2,5 hektarı geçemiyordu. 

         Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Hükümetlerarası anlaşması Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şahitliğinde imzalandı. Erdoğan, TANAP ile hedeflenenin 50 milyar metreküp doğalgaz olduğunu belirterek, ''Bugün 6 milyar metreküp ama daha sonra buradan 10 milyar metreküp doğalgaz alabileceğiz. Daha sonraki yıllarda ne kadar ihtiyacınız varsa, Aliyev gardaşım o kadar verebiliriz dedi. Sıkıntı yok'' dedi. 

         

         -Yeni Türk Ticaret Kanunu- 

         

         Türk ticari hayatında devrim niteliği taşıyan değişiklikleri içinde barındıran yeni Türk Ticaret Kanunu yılın ikinci çeyreğinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni Türk Ticaret Kanunu, teknoloji ve iktisadi hayatta yaşanan değişim ve gelişmelere paralel olarak hazırlanan kanun ticarette yeni bir dönemin kapıları açtı. 

         Yeni TTK'ya göre, şirketler uluslararası standartlarda defter tutacak. Tek kişi, bir anonim şirket veya limited şirket kurabilecek. Şirket toplantıları elektronik ortamda yapılabilecek. Kanunda kredilerde ''eşin rızası''nın aranmasına ilişkin düzenleme iş dünyasının tepkisini çekti. 

         

         Yılın ikinci üç aylık döneminde yaşanan gelişmeler şöyle: 

         

         1 Nisan: 

         -TİM verilerine göre, ihracat Mart ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artışla 12 milyar 608 milyon dolar oldu. 

         

         2 Nisan: 

         -TÜİK, Türkiye'nin 2011 yılında yüzde 8,5 büyüdüğünü açıkladı. Türkiye'nin dolar cinsinden gayri safi yurt içi hasılası 772 milyar 298 milyon dolar, kişi başına milli geliri ise 10 bin 444 dolar oldu. 

         

         3 Nisan: 

         -Mart ayında TÜFE yüzde 0,41, ÜFE yüzde 0,36 arttı. Mart ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 10,43, ÜFE'de ise yüzde 8,22 oldu. 

         4 Nisan: 

         -Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. 

         

         5 Nisan: 

         -Başbakan Erdoğan, cari açığı, ithalatı ve bölgeler arası eşitsizliği azaltıp istihdamı arttırmayı hedefleyen yeni teşvik paketini açıkladı. 

         

         6 Nisan: 

         -Kredi Kayıt Bürosu, ilk defa bireysel ve ticari şirketlere yönelik başlattığı yeni hizmeti ''Çek Raporu Sunum Sistemi''ni devreye aldı. 

         

         7 Nisan: 

         -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira beyanı uygulaması ile mükellef sayısının yüzde 41 arttığını ve ilk kez beyan verenlerin oranının yüzde 156 artarak 356 bin kişiye ulaştığını açıkladı. 

         

         8 Nisan: 

         -Başbakan Erdoğan 320 işadamıyla birlikte çeşitli anlaşmalar yapmak üzere Çin'e gitti. 

         

         9 Nisan: 

         -Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına İlişkin İşbirliği Anlaşması ile nükleer enerji alanında işbirliğini içeren niyet mektubu Başbakan Erdoğan ve Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Vın Ciabao'nun nezaretinde imzalandı. 

         

         10 Nisan: 

         -İran, Yunanistan'a ham petrol ihracatını durdurdu. 

         

         11 Nisan: 

         -Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan ''Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. 

         -15. Avrasya Ekonomi Zirvesi, çok sayıda ülkeden cumhurbaşkanı, başkan, bakan ve dini temsilcinin katılımıyla İstanbul'da başladı. 

         -İran, ham petrol ihracatını durdurduğu ülkeler listesine Almanya'yı da ekledi. 

         

         12 Nisan: 

         -Ekonomik krizin etkisindeki Yunanistan'da işsizlik Ocak ayında yüzde 21,8 olarak gerçekleşti. 

         

         13 Nisan: 

         -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yeni nükleer güç santrali çalışmalarını Japonya, Güney Kore ve Çin ile yürüteceklerini duyurdu. 

         -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, baldan sonra tüketiciyi yanıltan et ürünleri ile peynir üreticisi firmaları da teşhir etti. 

         

         16 Nisan: 

         -TÜİK verilerine göre, Türkiye'de işsizlik 2012 yılı Ocak döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1,7 puan gerileyerek yüzde 10,2 oldu. 

         -Bütçe açığı Mart ayında 5,5 milyar lira, ilk üç ayda ise 6,5 milyar lira oldu. 

         -Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012-2014 dönemi için enflasyon hedefini yüzde 5 düzeyinde belirlediklerini bildirdi. 

         

         17 Nisan: 

         -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, tasarrufu teşvik paketinin detaylarını açıkladı. Buna göre, bireysel emeklilik sistemine yatırılan her 100 lira için devlet de 25 liralık katkı yapacak. 

         

         18 Nisan: 

         -Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faizinin yüzde 5'te, borç verme faizinin yüzde 11,5'te, politika faizinin yüzde 5,75'te sabit tutulmasına karar verdi. 

         -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Time dergisinin ''dünyanın en etkili 100 ismi'' listesinde yer aldı. 

         -İsviçre hükümeti, 11 şirket ve kişinin varlıklarını dondurarak İran'a yönelik finansal yaptırımların kapsamını genişletti. 

         

         19 Nisan: 

         -Kamuoyunda 2B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 

         

         20 Nisan: 

         -İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy Kesimi yap-işlet-devret modeliyle ihale edildi. 4 firma teklif verdi, teknik değerlendirmede bir firmanın elenmesiyle ihalede 3 firma kaldı. 

         

         22 Nisan: 

         -IMF, borç yükü içindeki Avrupa ülkelerine, güven ve verimliliği artırmak, güçlü ve dengeli büyümeyi teşvik etmek için ''cesur yapısal reformları hayata geçirmeleri'' çağrısında bulundu. 

         

         23 Nisan: 

         -Türkiye ile Mısır arasında Ro-Ro ve karayolu transit taşımacılığına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. 

         

         25 Nisan: 

         -Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda ''2B Kanunu'' olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş hazine arazilerinin satışını öngören kanunu onayladı. 

         

         26 Nisan: 

         -TPAO, Türkiye ve KKTC'nin aldığı siyasi karar çerçevesinde Gazimağusa kentinde gaz ve petrol aramak için sondaj çalışmalarına başladı. 

         -Türkiye'nin ikinci en büyük doğalgaz dağıtım bölgesi olan Başkent Doğalgaz ihalesi 3. kez iptal edildi. 

         

         27 Nisan: 

         -Türkiye'nin vergi rekortmenleri belirlendi. Semahat Sevim Arsel, tahakkuk ettirilen 33 milyon 622 bin 742 lira vergi ile 2011 yılı vergi rekortmeni oldu. Listenin 2. sırasında 33 milyon 570 bin 709 lira vergi tahakkuk ettirilen Rahmi Koç, 3. sırada ise 25 milyon 185 bin 992 lira vergi tahakkuk ettirilen Suna Kıraç yer aldı. 

         -Standard and Poor's, İspanya'nın uzun vadeli kredi notunu iki kademe birden indirerek ''A''dan ''BBB ''ya düşürdü. 

         

         28 Nisan: 

         -Nail Olpak, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) genel başkanlığına getirildi. 

         

         30 Nisan: 

         -Kamu görevlileri sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin ilki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı. 

         -Türkiye'nin yılın ilk üç ayındaki ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12,6 artarak 35 milyar 367 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde ithalat yüzde 0,7 oranında geriledi ve 55 milyar 691 milyon dolar oldu. 

         

         1 Mayıs: 

         -Standard and Poor's, Türkiye'nin ''pozitif'' olan kredi notu görünümünü ''durağan'' olarak revize etti. 

         -1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla tüm yurtta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Çelik, 1977'de Taksim Meydanı'ndaki olaylı mitingin ardından 1 Mayıs kutlamalarına katılan ilk bakan oldu. 

         -TİM verilerine göre, Türkiye'nin Nisan ayında ihracatı, yüzde 2,9 azalışla 11 milyar 407 milyon 106 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. 

         

         2 Mayıs: 

         -Okul Sütü programı kapsamında, tüm okullara ilk parti süt dağıtımı yapıldı ancak sütün dağıtıldığı ilk gün çeşitli illerde bazı öğrenciler rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. 

         -Standard and Poor's, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu yükseltti. 

         

         3 Mayıs: 

         -ABD'de 30 yıllık sabit mortgage faizi yüzde 3,84 ile 1950'den beri en düşük seviyeye indi. 

         -TÜİK, Nisan ayında TÜFE'nin yüzde 1,52, ÜFE'nin yüzde 0,08 arttığını açıkladı. Nisan ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 11,14, ÜFE'de yüzde 7,65 oldu. 

         -Yabancılara mülk satışına olanak sağlayan, Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı Meclis'te kabul edilerek yasalaştı. 

         -Türkiye'nin kredi notu görünümünü düşüren Standard and Poor's'a başta Başbakan Erdoğan olmak üzere ekonomi çevrelerinden sert tepki geldi. 

         

         4 Mayıs: 

         -Petrol fiyatları Şubat ayından beri ilk defa 100 doların altına düştü. ABD'de Batı Teksas türü ham petrolün Haziran teslimi varil fiyatı bugünkü işlemlerde 3,16 dolar gerileyerek 99,38 dolara indi. 

         

         5 Mayıs: 

         -2012'nin ilk çeyreğinde 157 borsa şirketi 3 milyar 618 milyon lira net kar açıkladı. 

         

         9 Mayıs: 

         -ÖYK, Petkim'deki yüzde 10,32'lik kamu hissesinin nihai pazarlık görüşmesinde 168 milyon 500 bin dolarla en yüksek teklifi veren Socar Turkey Enerji AŞ ve Socar International DMCC OGG'ye satışını onayladı. 

         -Afet Sigortaları Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasayla, ''tsunami'' de zorunlu deprem sigortası kapsamına alındı. 

         10 Mayıs: 

         -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinde ortalama fiyatın metrekare başına 8,5 lira olacağını bildirdi. 

         

         11 Mayıs: 

         -ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Memişoğlu görevinden istifa etti. 

         -Cari açık, ekonomik aktivitede yavaşlama ve dış ticaret açığındaki azalmanın etkisiyle Mart'ta 6,1 milyar dolar oldu. 

         

         13 Mayıs: 

         -Rize-Erzurum karayolunun İkizdere-İspir bölümünde Ovit Dağı'nda yapılacak tünelin temeli atıldı. 

         

         14 Mayıs: 

         -Hükümet memurlara 2012 için yüzde 3 3, 2013 içinde 2 3 zam önerdi. 2012'de yüzde 16, 2013'te yüzde 14 zam isteyen memur konfederasyonları genel greve hazır olduklarını belirtti. 

         

         15 Mayıs: 

         -Merkezi Yönetim Bütçesi, bir önceki yıl Ocak-Nisan döneminde 3 milyar 68 milyon lira açık verirken, bu yılın aynı döneminde yüzde 63,6 oranında artışla, 5 milyar 19 milyon lira açık verdi. 

         -Türkiye'de işsizlik 2012 yılı Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1,1 puan azalışla yüzde 10,4 oldu. 

         -Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. 

         

         17 Mayıs: 

         -Habur Sınır Kapısı'nda Irak'a yapılacak ihracatta, yaş meyve ve sebze dışındaki tüm ürünlerde İsviçreli SGS gözetim firmasından gözetim raporu koşulu getirilmesini protesto eden şoförler, kontak kapatma eylemi yaptı. Eylem nedeniyle yaklaşık 30 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. 

         

         18 Mayıs: 

         -Merkez Bankası geçen yıl vergilendirme döneminde 1 milyar 448,5 milyon lira kurumlar vergisi tahakkuku ile vergi rekortmenleri listesinde ilk sırada yer aldı. Merkez Bankası'nı Türk Telekom ve Turkcell izledi. 

         

         21 Mayıs: 

         -Kamudaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri çerçevesinde, Kamu İşveren Heyeti nihai teklifini sunarak, 2012 için yüzde 3,5 4, 2013 için yüzde 3 3 zam önerdi. 

         

         22 Mayıs: 

         -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de kayıtdışı ekonominin seviyesinin yüzde 27,7'ye düştüğünü açıkladı. 

         

         23 Mayıs: 

         -OECD Bakanlar Konseyi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Paris'te toplandı. 

         -Toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alamayan memurlar ülke genelinde 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. 

         

         24 Mayıs: 

         -Fransız-Belçika ortaklığındaki Dexia'nın zora düşmesiyle satışa çıkarılan Denizbank'ın Rus Sberbank'a satıldığı açıklandı. 

         

         29 Mayıs: 

         -Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşlarına 2012 yılı ve 2013 yılında yapılacak zam oranlarını belirledi. Kurul, memur maaşlarına yapılacak zammın 2012 yılı için yüzde 4 4, 2013 yılı için yüzde 3 3 olmasına karar verdi. 

         -Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi'nin ihalesine teklif veren iş ortaklıklarının teklifleri açıklandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ihalede, yapım süresi dahil en kısa işletme süresini 10 yıl 2 ay 20 gün ile İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu'nun verdiğini bildirdi. 

         -Merkez Bankası, Türk Lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınırı yüzde 40'tan yüzde 45'e yükseltti. 

         -Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin TBMM'de görüşülmesine tepki gösteren ve grev yasağını protesto eden Türk Hava Yolları çalışanları iş bıraktı, 128 uçak seferi iptal edildi. 

         -Bireysel Emeklilik Sistemi'nde değişiklik yapan kanun tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. 

         

         30 Mayıs: 

         -Maliye Bakan Yardımcılığı'na Abdullah Erdem Cantimur atandı. 

         

         31 Mayıs: 

         -TÜİK, Nisan ayında ihracatın 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 6,8 artarak, 12 milyar 676 milyon dolara çıktığını, ithalatın ise aynı dönemde yüzde 8 azalarak 19 milyar 274 milyon dolar olduğunu bildirdi. Bir önceki yıl Nisan ayında 9 milyar 80 milyon dolar olan dış ticaret açığı bu yılın Nisan ayında 6 milyar 597 milyon dolara geriledi. 

         

         4 Haziran: 

         -Enflasyon 6 ay aradan sonra tek haneye indi. TÜİK, Mayıs ayında TÜFE'nin yüzde 0,21 gerilediğini, ÜFE'nin ise yüzde 0,53 arttığını açıkladı. Mayıs ayı itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 8,28, ÜFE'de yüzde 8,06 oldu. 

         

         5 Haziran: 

         -Türkiye'de ilk kez düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu İstanbul'da başladı. 

         -Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 2002'de 23,5 milyar dolar olan IMF'ye borcunun 1,7 milyar dolara düştüğünü, 2013 Nisan ayında bu borcun sıfırlanacağını duyurdu. 

         

         8 Haziran: 

         -IMF'den Türk ekonomisine övgü. IMF'den yapılan açıklamada, Türk ekonomisinin Avro Bölgesi'nde artan gerginliğe ve en gelişmiş ülkelerdeki zayıf iyileşmeye karşı dayanıklılık gösterdiği belirtilerek, ''Ancak azalmakla birlikte kırılganlıklar sürmekte'' ifadesi kullanıldı. 

         -Denizbank'ın yüzde 99,85'ini 3,5 milyar dolara Rusya'nın en büyük bankası Sberbank resmen satın aldı. 

         

         11 Haziran: 

         -Dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul edilen ve her yıl 5 ayrı dalda Nobel madalyası ile verilen para ödülünde bu yıldan itibaren yüzde 20 indirime gidildiği açıklandı. 

         -Nisan ayında cari açık geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 35 düşerek, 4,96 milyar dolara indi. 

         

         12 Haziran: 

         -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan ham petrol alımını azaltan TÜPRAŞ'ın Libya ile 1 milyon tonluk anlaşma yaptığını, Suudi Arabistan ile uzun dönemli kontrat görüşmelerine başladığını bildirdi. 

         

         13 Haziran: 

         -Vergi indirimi sistemi yerine devlet katkısının getirildiği ve devletin sisteme konulan paranın yüzde 25'i oranında katkı sağlayacağı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda yasalaştı. 

         -Dünya Bankası, Türkiye'nin 2012 ekonomik büyüme tahminini değiştirmeyerek yüzde 2,9 oranında tuttu. 

         

         15 Haziran: 

         -Türkiye'de 2012 yılı Mart döneminde işsizlik oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,9 puan azalarak, yüzde 9,9 oldu. Böylece işsizlik oranı geçen yıl sonundan bu yana yeniden tek haneye indi. 

         -Mayıs ayında vergi gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,7 artışla 26,5 milyar lira, faiz hariç bütçe giderleri ise yüzde 17,8 oranında artarak 23,8 milyar lira oldu. 

         -Kamuoyunda ''ombudsmanlık'' olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu kurulmasına ilişkin tasarı TBMM Genel Kurulu'nda yasalaştı. 

         

         18 Haziran: 

         -2012 müdahale alım fiyatı, Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 665 lira olarak belirlendi. 

         -Tadilat ve bakım sebebiyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 2 şerit gece yarısından itibaren, Haliç Köprüsü yan yolu ise 05.00'ten itibaren trafiğe kapatıldı. 

         

         19 Haziran: 

         -Yeni teşvik paketi olarak da bilinen ''Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki'' Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

         -Merkez Bankası, Türkiye'nin IMF kaynaklarına uluslararası rezervler arasında sayılmak kaydıyla 5 milyar dolara kadar katkıda bulunacağını açıkladı. 

         

         20 Haziran: 

         -TBMM Genel Kurulu'nda, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı yasalaştı. 

         -Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin devlet tahvili notunu ''BA 2''dan ''BA 1''e yükseltti, görünümü ise pozitif olarak teyit etti. 

         

         21 Haziran: 

         -Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faizinin yüzde 5'te, borç verme faizinin yüzde 11,5'te, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizinin de yüzde 5,75'te sabit tutulmasına karar verdi. 

         -Küresel büyümenin daha da azalacağı ve petrol talebinin düşeceği beklentileri ile petrolün varili 91 dolara geriledi. 

         -TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ''Torba Teklif'' ile Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin bütün halinde özelleştirilmesine karar verildi. 

         

         22 Haziran: 

         -TMSF Başkanlığı'na Şakir Ercan Gül yeniden atandı. BDDK Başkanlığı'na Mukim Öztekin getirildi. 

         

         25 Haziran: 

         -İspanyol Hükümeti, bankaları kurtarmak için kredi yardımı istediği Avro Grubu'na resmi başvuruyu yaptı. 

         -Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Güney Kıbrıs'ın ''BBB-'' olan uzun vadeli kredi notunu ''BB ''ya düşürdü, kredi not görünümünü de ''negatif'' olarak belirledi. 

         -İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2,1 puan azalarak, yüzde 74,6seviyesinde gerçekleşti. 

         

         26 Haziran: 

         -Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Hükümetlerarası anlaşması Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şahitliğinde imzalandı. 

         

         27 Haziran: 

         -Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ tarafından tasarlanan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) görkemli bir törenle hangardan çıkarıldı. 

         

         28 Haziran: 

         -ABD yönetimi, İran'dan petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri gerekçesiyle Çin ve Singapur'u ekonomik yaptırımlardan muaf tutacağını açıkladı. 

         -AB devlet ve hükümet başkanları, ekonomik büyümenin teşvik edilmesi için acil olarak 120 milyar avro kaynak bulunması konusunda uzlaştı. 

         29 Haziran: 

         -Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kanun ile vergi indirimi sistemi yerine devlet katkısı getirildi. 

         

         30 Haziran: 

         -Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılığına Murat Çetinkaya atandı. 

         -Türk ticari hayatında devrim niteliği taşıyan değişiklikleri içinde barındıran yeni Türk Ticaret Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yılın üçüncü çeyreğinde, AB üyelerinin Ocak ayında kararlaştırdığı İran'a kademeli petrol ambargosu tamamen yürürlüğe girdi. 

         Türkiye'nin büyüme hızı ilk çeyrekte yüzde 3,2, ikinci çeyrekte 2,9 olarak açıklandı. Fakat Aralık ayında ilk çeyrek büyüme rakamı yüzde 3,4, ikinci çeyrek büyüme rakamı da yüzde 3 olarak revize edildi. Büyüme hızındaki düşüş, bireysel tüketimin yüzde 0,5, yatırımların ise yüzde 7,4 daralmasından kaynaklandı. 

         8 aylık bütçe açığı 8,5 milyar lirayı aşınca içki, tapu, akaryakıt ile otomobil ÖTV'si artırıldı. Bu çerçevede, tapu işlemlerinde binde 16,5 olarak uygulanan tapu harçları binde 20'ye yükseltildi. Motorlu taşıtlardan 1600 cm3 motor silindir hacmini aşmayanlardan alınan ÖTV miktarı yüzde 37'den yüzde 40'a çıkarıldı. 95 oktan kurşunsuz benzin ve katkılı kurşunsuz benzinden litre başına alınan ÖTV tutarı 1,8765 liradan 2,1765 liraya, 98 oktan kurşunsuz benzin de 1,9985 liradan 2,2985 liraya, motorin ve kırsal motorinde de 1,2945 liradan 1,5945 liraya yükseldi. Şaraptan alınan ÖTV 21,58 liradan 25,25 liraya, rakıdan alınan ÖTV ise 66 liradan 77 liraya yükseltildi. 

         

         -Altın ihracatı rekor üstüne rekor kırdı- 

         

         Yılın başından beri hızlı bir artış gösteren elektrik tüketimi, sıcak yaz günlerinde klima kullanımının artmasıyla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Türkiye'de günlük elektrik tüketimi 785 milyon 446 bin kilovatsaate (kWh) ulaştı. 

         Altın Türkiye'nin en büyük ihracat kalemlerinden biri haline geldi. Altın ve kıymetli metaller ihracatı tarihinde ilk kez 2 milyar doları aşarken, altında en büyük alıcı ülke yine İran oldu. 

         

         Yılın üçüncü üç aylık döneminde yaşanan gelişmeler şöyle: 

         

         1 Temmuz: 

         -AB üyelerinin Ocak ayında kararlaştırdığı İran'a kademeli petrol ambargosu 1 Temmuz'dan itibaren tamamen yürürlüğe girdi. 

         

         2 Temmuz: 

         -TÜİK'e göre, Türkiye yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,2 büyüdü. Söz konusu büyümeye net ihracatın önemli katkısı oldu. 

         -TİM verilerine göre, Türkiye'nin Haziran ihracatı 11 milyar 840 milyon dolar oldu. 

         -Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 11,1 ile yeni bir rekor kırdı. 

         -AA Finans Haberleri Terminali Maliye Bakanı Şimşek'in katılımıyla açıldı. 

         

         3 Temmuz: 

         -Haziran ayında TÜFE'de yüzde 0,90, ÜFE'de yüzde 1,49 gerileme kaydedildi. Haziran itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 8,87, ÜFE'de yüzde 6,44 oldu. 

         -Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'in yaptığı ''Marka Ülkeler'' araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye, 487 milyar dolar marka değeri ile dünyanın en değerli 19. ülke markası oldu. 

         

         4 Temmuz: 

         -Türkiye Otomotiv pazarında 2012 yılı Ocak-Haziran dönemi otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 19,26 azalarak, 340 bin 632 adet olarak gerçekleşti. 

         -İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN), Higss bosonu olması muhtemel yeni bir atomaltı parçacığı bulunduğu açıklandı. 

         

         5 Temmuz: 

         -Türkiye, 2011 yılında 15,9 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım çekti. Dünya Yatırım Raporu'na göre. Türkiye'ye yapılan uluslararası doğrudan yatırımlar bir önceki yıla göre yüzde 75,7 arttı. Türkiye, 6 basamak yükselerek en fazla yatırım çeken 23. ülke oldu. 

         -Avrupa Enerji Borsası (EEX) ile Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi arasında, Türkiye'de bir organize enerji borsası kurulması için işbirliği yapılması konusunda mutabakat protokolü imzalandı. 

         

         6 Temmuz: 

         -Ekonomik kriz, Vatikan'ı da etkiledi. Hristiyanlığın önemli merkezlerinden Vatikan'ın bütçesi 2011 yılında 14 milyon 890 bin avro açık verdi. 

         

         7 Temmuz: 

         -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, toptancı hallerini ilgilendiren önemli bir karar aldı. Buna göre, toptancı hallerinde fiyat panosu, bilgi işlem sistemi, hoparlör sistemi, aydınlatma sistemi, güvenlik kamerası, giriş-çıkış kontrol kulübesi, ağırlık kontrol ünitesi, çöp toplama yeri, tuvalet, otopark, boş ambalaj depolama yeri bulunması zorunlu olacak. 

         

         10 Temmuz: 

         -Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi, Mayıs ayında beklentilerin üzerine çıkarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 arttı. 

         

         11 Temmuz: 

         -Hazine Müsteşarlığı, Türkiye'nin 2014'ten itibaren IMF'nin İcra Direktörleri Kurulu'nda yer alacağını açıkladı. 

         -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak'la petrol ticaretinin başladığını açıkladı. 

         

         12 Temmuz: 

         -Güne 1.2500 seviyelerinde başladıktan sonra 1.2180'lere kadar inen avro-dolar paritesi son 2 yılın dip seviyesini gördü. 

         -ABD yönetimi, İran'a yönelik yaptırımlarını genişletti. ABD Hazine Bakanlığı, İran Savunma Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları ve ulusal nakliye hattıyla ilişkili 11 şirketin yanı sıra bir üniversiteye yeni mali yaptırımlar getirildiğini açıkladı. 

         

         13 Temmuz: 

         -Iğdır Havalimanı törenle hizmete girdi. 

         

         16 Temmuz: 

         -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe açığının Haziran ayında 6,3 milyar lira, yılın ilk yarısında ise 6,7 milyar lira olarak gerçekleştiğini açıkladı. 

         -TÜİK'e göre 2012 Nisan döneminde işsizlik oranı, 2011 yılı aynı dönemine göre 0,9 puan azalarak yüzde 9 oldu 

         

         19 Temmuz: 

         -Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, repo ihale faizinin yüzde 5,75'te sabit tutulmasına karar verdi. Gecelik faiz oranları borçlanmada yüzde 5'te, borç vermede yüzde 11,5'te sabit bırakıldı. 

         

         20 Temmuz: 

         -Boyner Holding, Benetton Giyim'de bulunan yüzde 50 hissesini, İtalyan Benetton Group Spa'ya devretme kararı aldı. 

         

         22 Temmuz: 

         -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, stratejik yatırımlara sağlanan teşviklerdeki ''en az yüzde 40 katma değer sağlayacak yatırım olması'' şartını rafineri yatırımlarında aramayacaklarını açıkladı. 

         

         23 Temmuz: 

         -Avro ülkelerinin ortalama kamu borç yükü, ilk çeyrekte yüzde 88,2'ye yükseldi. 

         

         24 Temmuz: 

         -Çin Ulusal Offshore Petrol Şirketi CNOOC, Kanada'nın 12. büyük petrol şirketi Nexen'i 15,1 milyar dolara satın aldı. 

         -İstanbul Sanayi Odası'nın Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasında her 4 şirketten birinin zarar ettiği açıklandı. 

         

         25 Temmuz: 

         -Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye ile olan Cilvegözü, Öncüpınar ve Karkamış sınır kapılarından Türk vatandaşlarının gerek ticari gerekse yolcu olarak Suriye'ye çıkışları ile Suriye plakalı araçların giriş ve çıkış hizmetlerinin durdurulduğunu bildirdi. 

         -Yılın başından beri hızlı bir artış gösteren elektrik tüketimi, sıcak yaz günlerinde klima kullanımının artmasıyla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Türkiye'de günlük elektrik tüketimi 785 milyon 446 bin kilovatsaate (kWh) ulaştı. 

         -İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Temmuz'da bir önceki yılın aynı ayına göre 0,6 puan azalarak, yüzde 74,8 seviyesinde gerçekleşti. 

         

         26 Temmuz: 

         -Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, daha önce yüzde 6,5 olarak açıklanan 2012 sonu enflasyon tahminini 0,3 puan düşürerek, yüzde 6,2'ye çektiklerini açıkladı. 

         -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yurt içi ve yurt dışı olumlu haberlerin etkisiyle küresel piyasalara paralel olarak, günü yüzde 3,46'lık yükselişle 2012 yılı zirvesinden kapattı. 

         

         30 Temmuz: 

         -İMKB 100 endeksi 25 Mayıs 2011 tarihinden bugüne ilk kez 65 bin puanın üzerine yükseldi, endeks 65.109,55 puanı gördü. 

         -Hindistan'ın kuzeyinde sıcak havadan kaynaklı aşırı yüklenme nedeniyle son 10 yılın en büyük elektrik kesintisi yapıldı. 3 gün boyunca yüz milyonlarca kişi elektriksiz kaldı. Elektriğin kesilmesi Yeni Delhi metrosu dahil yüzlerce tren seferinin iptaline neden oldu. 

         

         31 Temmuz: 

         -Türkiye'nin ihracatı 2012 yılı Haziran ayında, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 16,9 artarak 13 milyar 266 milyon dolara ulaştı, ithalat ise yüzde 5,4 azalarak 20 milyar 441 milyon dolar oldu. 

         -Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı yüzde 11,2 ile tarihinin en yüksek düzeyine çıktı. 

         

         1 Ağustos: 

         -TİM verilerine göre, Türkiye'nin Temmuz ayında toplam ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,50 düşerek 10 milyar 849 milyon dolara geriledi. Toplam ihracat 2012 Ocak-Temmuz döneminde 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 10,04 artışla, 85 milyar 221 milyon 804 bin dolar oldu. 

         -Türkiye ile Güney Kore arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. 

         

         2 Ağustos: 

         -Microsoft Türkiye'nin Merkez Bankası ile başlattığı ortak çalışma sonucu Türk Lirası'nın simgesi Windows 8'e dahil edildi. 

         

         3 Ağustos: 

         -TÜİK, Temmuzda TÜFE'nin yüzde 0,23, ÜFE'nin yüzde 0,31 gerilediğini açıkladı. Temmuz itibarıyla yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 9,07, ÜFE'de yüzde 6,13 oldu. 

         

         9 Ağustos: 

         -Avrupa Merkez Bankası, Avrupa'nın 2012 yılına ilişkin büyüme tahminlerini yüzde -0,2'den yüzde -0,3'e revize etti. 

         

         13 Ağustos: 

         -Ekonomi Bakanı Çağlayan, Haziran ayında cari açığın 4,2 milyar dolar ile son 10 ayın en düşük seviyesine gerilediğini bildirdi. Cari açık yılın ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 30 azalarak, 31,1 milyar dolar oldu. 

         -Abdi İbrahim, Avrupa'da kalite ve mükemmeliyetçilik alanında kendini göstermiş firmaları ödüllendirmek amacıyla her sene OMAC tarafından organize edilen ''Kalite ve Ticari Prestij Avrupa Altın Ödülü''nün sahibi oldu. 

         -Ziraat Bankası bono ve tahvil ihraçlarının toplam tutarının 3,2 milyar liraya ulaştığını bildirdi. 

         

         14 Ağustos: 

         -Macar makamları, Hazar ve Orta Doğu doğalgazını Avrupa'ya sevk edecek Nabucco Doğalgaz Boru Hattı'nın Macaristan bölümünün inşası için gerekli izinleri verdi. 

         

         15 Ağustos: 

         -Türkiye'de bu yılın Mayıs döneminde işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puan azalarak yüzde 8,2 oldu. 

         

         17 Ağustos: 

         -Atatürk Havalimanı uçak trafiğinde tüm zamanların rekoru kırıldı. Limana 558 uçak indi, 569 uçak kalktı. 

         -Sendikaların büyük tepkisini çeken kıdem tazminatını devretme çalışması Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla durduruldu. 

         

         21 Ağustos: 

         -Türkiye, abone başı 299 dakika ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresiyle Avrupa'da ilk sıraya yükseldi. 

         

         22 Ağustos: 

         -Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, İngiltere'de Polly Peck şirketinin iflasıyla ilgili yargılandığı davada 13 suçlamanın 10'undan mahkum oldu ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

         -Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği resmen başladı. 

         

         31 Ağustos: 

         -Türkiye'nin ihracatı Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,5 artarak 12 milyar 866 milyon dolara ulaştı. 

         -Altın Türkiye'nin en büyük ihracat kalemlerinden biri oldu. Altın ve kıymetli metaller ihracatı tarihinde ilk kez 2 milyar doları aştı. Altında en büyük alıcı ülke yine İran oldu. 

         

         1 Eylül 

         -TİM verilerine göre, Ağustos ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 düşerek 10 milyar 505 milyon dolar oldu. Toplam ihracat 2012 Ocak-Ağustos döneminde 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 10,17 artışla 97 milyar 717 milyon dolara yükseldi. 

         

         3 Eylül: 

         -TÜİK, Ağustos ayında TÜFE'nin yüzde 0,56, ÜFE'nin ise yüzde 0,26 oranında arttığını açıkladı. Ağustos itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 8,88, ÜFE'de yüzde 4,56 artış gösterdi. 

         -Boğaz Köprüleri ve otoyolların 25 yıllığına özelleştirilmesi için açılan ihaleye 5 firma grubu başvurdu. 

         

         4 Eylül: 

         -Merkez Bankası, ferdi kredi ve kredi kartı borçlarını ödemeyenlerin sayısının Temmuz'da bir önceki aya göre 23 bin 508 kişi artarak 145 bin 768 kişiye ulaştığını açıkladı. 

         

         5 Eylül: 

         -Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin raporuna göre Türkiye otomotiv pazarında, 2012 yılı Ocak-Ağustos dönemi otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yüzde 15,14 azalarak 461 bin 84 adede geriledi. 

         -Hazine Müsteşarlığı, uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihracı olanaklarını araştırmak üzere Citigroup, HSBC ve Liquidity House'a (Kuwait Finance House iştiraki) yetki verdi. 

         -Sanayide istihdam, 2012 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,2, bir önceki döneme göre yüzde 1,8 arttı. 

         -Türkiye genelinde Ağustos ayında toplam uçak trafiği, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 artışla 114 bin 783 oldu. 

         

         6 Eylül: 

         -Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini yüzde 0,75'te sabit tuttu. ECB Başkanı Mario Draghi, tahvil alım programı konusunda anlaşmaya vardıklarını ve ikincil piyasadan yapılacak yeni tahvil alım programında herhangi bir niceliksel sınır koymadıklarını açıkladı. 

         -Bakanlar Kurulu, bireysel emeklilik sisteminden 10 yıldan önce ayrılanlardan, ''getiri üzerinden'' yüzde 15, 10 yıl süreyle sistemde kaldıktan sonra ayrılanlardan yüzde 10, emeklilik hakkını kazananlar ile vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlardan ise yüzde 5 stopaj kesilmesine karar verdi. 

         

         7 Eylül 

         -İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 3 Eylül 2012 Pazartesi günü toplam bin 132 uçağın iniş kalkış yapmasıyla tüm zamanların uçak trafiği rekoru kırıldı. 

         

         8 Eylül 

         -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 7 Eylül 2012 tarihi itibariyle ihracatın 100 milyar doları aştığını bildirdi. 

         -Maliye Bakanlığı iki yıldır sürdürdüğü cari hesap projesiyle mükellefin vergiyle ilgili tüm borç ve alacağının tek hesapta görüleceğini açıkladı. 

         

         10 Eylül: 

         -İkinci çeyrekte büyüme hızı yüzde 2,9 ile kriz sonrası en düşük seviyeye indi. Düşüş, bireysel tüketimin yüzde 0,5, yatırımların yüzde 7,4 daralmasından kaynaklandı. 

         -Sanayi üretim endeksi, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 oranında arttı. 

         -Bankacılık sektörünün Temmuz 2012 itibarıyla dönem net karı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,1 artarak 13 milyar 402 milyon liraya ulaştı. 

         

         11 Eylül: 

         -Merkez Bankası, Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığının bu yılın 7 aylık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 15 milyar 724 milyon dolar azalarak 34 milyar 462 milyon dolara gerilediğini açıkladı. Temmuz ayında cari açık 3 milyar 856 milyon dolar oldu. 

         -Yap-işlet-devret modelinin ilk kez uygulanacağı Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı İhalesi'nde Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat konsorsiyumu, 19 yıl 7 ay işletme süresi teklifi verdi. 

         

         12 Eylül: 

         -Anadolu Ajansı'nın yeni hizmeti ''AA Finans Haberleri Terminali'' İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) seans salonunda hizmete girdi. 

         -Almanya Anayasa Mahkemesi, Avro Bölgesi'ndeki borç krizi çerçevesinde geliştirilen sürekli kalıcı kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) bazı çekincelerle Anayasa'ya uygun olduğuna karar verdi. 

         -TOFAŞ, ürettiği 4 milyonuncu aracını düzenlenen törenle banttan indirdi. 

         

         13 Eylül: 

         -ABD Merkez Bankası (FED), ABD ekonomisini canlandırmak için tahvil alımına ayda 40 milyar dolar harcama yapacağını açıkladı. 

         

         17 Eylül: 

         -TÜİK, işsizlik oranının 2012 yılı Haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 1,2 puan azalarak yüzde 8 olduğunu açıkladı. 

         -TÜİK, Türkiye'de 2011 yılında, en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasındaki gelir farkının 8 kat olduğunu açıkladı. 2011'de en yoksul yüzde 20'lik grup toplam gelirden yüzde 5,8 pay alırken, en zengin yüzde 20'lik grup ise yüzde 46,7 pay aldı. 

         -Bütçe, 2012 yılı Ocak-Ağustos döneminde 8,5 milyar lira açık verdi. 

         -Otoyollarda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) dönemi başladı. 

         

         18 Eylül: 

         -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, HGS uygulamasının ilk gününde 3 bin 973 adet HGS etiketi satın alındığını, 6 bin 811 aracın da HGS etiketiyle otoyol ve köprülerden geçiş yaptığını bildirdi. 

         -Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde sabit tutarken, borç vermede yüzde 11,5'ten yüzde 10'a düşürdü. 

         -Türkiye'de ilk sukuk (kira sertifikası) ihracı tamamlandı. Hazine Müsteşarlığı, 5,5 yıl vadeli (26 Mart 2018) kira sertifikası (sukuk) ihracının tutarının 1,5 milyar dolar olduğunu ve kira oranının yüzde 2,803 (Mid Swap oranı   

  185 bp) olarak gerçekleştiğini bildirdi. 

         

         20 Eylül: 

         -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avro Bölgesi'nin dağılma ihtimalinin çok tehlikeli olduğunu düşündüklerini belirterek, ''Avro Bölgesi'nden ayrılma ihtimali olan her ülke için bu felaket olacaktır'' dedi. 

         

         22 Eylül: 

         -8 aylık bütçe açığı 8,5 milyar TL'yi aşınca içki, tapu, akaryakıt ile otomobil ÖTV'sine zam yapıldı. 

         

         24 Eylül: 

         -İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2,2 puan azalarak, yüzde 74 seviyesinde gerçekleşti. 

         

         27 Eylül: 

         -Anadolu Ajansı (AA) finans terminali, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın katıldığı toplantı ile piyasa profesyonellerine tanıtıldı. 

         

         28 Eylül: 

         -TÜİK, ihracatın 2012 yılı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,5 artarak 12 milyar 874 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Aynı dönemde dış ticaret açığı, yüzde 30,5 daralarak 8 milyar 434 milyon dolardan, 5 milyar 862 milyon dolara geriledi. 

         -Türkiye net dış borç stoku, 2012 Haziran sonu itibarıyla 203,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

         -95 oktan benzinin litre fiyatı 4,82 liraya kadar yükseldi. 

         -Türkiye'nin dış ticaretinde giderek büyüyen bir paya sahip olan altın ihracatı, Ağustos ayında 2,3 milyar dolarla yeni bir rekor kırdı. 

         

         29 Eylül: 

         -Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamında 35 ilde 6 bin 500 binayı yıkacaklarını açıkladı. 

         

         30 Eylül: 

         -BOTAŞ, doğalgaz satış fiyatlarının, nihai tüketici fiyatlarına yüzde 9,8 oranında yansıyacak şekilde arttırıldığını bildirdi.

Yılın son döneminde, Türkiye ekonomisinde ''yumuşak iniş'' senaryoları ile beklenen yavaşlama kendini iyice gösterdi. 

         AA muhabirlerinin derlemelerine göre, ekonomi üçüncü çeyrekte sadece yüzde 1,6 büyüdü. Bu rakam ilk iki çeyrekte sırasıyla yüzde 3,4 ve yüzde 3 seviyesinde idi. Ekonomide yaşanan yavaşlamanın en önemli sebebi iç talepteki gerileme oldu. 9 aydaki ortalama büyüme oranı yüzde 2,6 olurken, ekonomi yönetimi 2012 büyümesinin yüzde 3'ün altında kalacağını bildirdi. 

         Son çeyrekte, 2013 yılına ilişkin resmi tahminler de sırayla gelmeye başladı. 2013-2015 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program ile Orta Vadeli Mali Plan yayımlanırken, Türkiye ekonomisinin yeni yol haritasında büyüme tahminleri düşürüldü, enflasyon tahminleri yükseltildi. Bu yıl sonuna ilişkin öngörülen yüzde 4 oranındaki büyüme tahmini yüzde 3,2 olarak, 2013 yılı için öngörülen yüzde 5'lik büyüme oranı da yüzde 4 olarak revize edildi. 

         2013 Yılı Programı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Program ile yurtiçi tasarrufların artırılması için tüketimin gelirle dengeli bir şekilde büyümesini sağlayacak politikalar uygulanmasına karar verildi. 2013 yılında, eğitim, sağlık, teknolojik araştırma, ulaştırma, içme suyu, adalet hizmeti sektörleri ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik altyapı yatırımlarına öncelik verileceği kaydedildi. 

         Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan 2013 yılı merkezi yönetim bütçe büyüklüklerine göre, 2013 yılı bütçe giderleri 404 milyar lira, faiz hariç giderler 351 milyar lira, faiz giderlerinin 53 milyar lira olması öngörüldü. 2013 yılında bütçe gelirlerinin 370 milyar lira olacağı tahmin edildi. Vergi gelirlerinin 318 milyar lira olacağı, bütçe dengesinin ise 34 milyar lira açık vereceği öngörüldü. 

         

         -Fitch'ten not artırımı- 

         

         Türkiye'nin uzun süredir beklediği not artırımı yılın son çeyreğinde Fitch'ten geldi. Fitch Türkiye'nin kredi notunu ''yatırım yapılabilir'' seviyeye yükseltti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu BB 'dan BBB-'ye yükseltti, görünümünü ''durağan'' olarak belirledi. Ülke tavanını ise BBB-'den BBB'ye yükseltti. 

         Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan ''BBB-''ye yükseltmesinin ardından Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda (VOB) 2012 Aralık vadeli endeks kontratı tarihi zirvesi olan 93 bin puanı gördü. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ekonomi çevreleri, Fitch tarafından alınan kararın yerinde olmakla birlikte ''gecikmiş'' bir karar olduğunu belirtti. 

         

         -Kentsel dönüşümde tarihi gün- 

         

         Ekim başında deprem kuşağındaki Türkiye, riskli yapılarının dönüşümü için tarihi bir gün yaşadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla birçok ilde 6 bin 500 birim için yıkımlar başladı. Kentsel dönüşümde ilk yıkımlar İstanbul, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tunceli ve Van'da yapıldı. 

         Kentsel dönüşüm, Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, güçlendirme kredisi kullanacak vatandaşlar 50 bin lira, konut ve işyerini yeniden yapmak isteyen vatandaşlar 100 bin lira kredi çekebilecek. Güçlendirme ve konut yapım kredisinin yüzde 4'ü işyeri yapım kredisinin de yüzde 3'lük kısmı devlet tarafından karşılanacak. 

         

         Yılın son çeyreğinde ekonomide yaşanan gelişmeler de şöyle: 

         

         1 Ekim: 

         -Türkiye ile Mısır Arap Cumhuriyeti arasında 1 milyar dolar tutarında kredi anlaşması imzalandı. 

         -Elektrik fiyatları konutlarda yüzde 9,81, sanayide yüzde 4,03 zamlandı. 

         -TİM verilerine göre, 2012 yılının ilk 9 ayında, ihracat yüzde 12,1 artışla 111 milyar 463 milyon dolara ulaştı. Son 12 aydaki ihracat ise bir önceki döneme göre yüzde 11,6 artarak 146 milyar 927 milyon dolara çıktı. 

         

         3 Ekim: 

         -TÜİK, Eylül ayında TÜFE'nin yüzde 1,03 oranında, ÜFE'nin ise yüzde 1,03 oranında arttığını açıkladı. Eylül itibarıyla yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 9,19, ÜFE'de yüzde 4,03 arttı. 

         -Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,8 oranında arttı. 

         

         4 Ekim: 

         -Rekabet Kurulu, UN Ro-Ro İşletmeleri AŞ'ye, Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle 841 bin 199 lira para cezası verilmesini kararlaştırdı. 

         -Türkiye Halk Bankası AŞ'nin yüzde 20,8 oranındaki hissesinin halka arz yöntemiyle özelleştirilmesine karar verildi. 

         

         5 Ekim: 

         -Kentsel dönüşüm çerçevesinde 35 ilde depreme dayanıklı olmayan yapılar yıkılmaya başlandı. 

         

         8 Ekim: 

         -Nurol Teknoloji'nin Türk mühendisler tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk yerli zırhı ''T-Zırh'' (Türk Zırh) ihraç edilmeye başlandı. 

         -IMF heyetinin 4. Madde görüşmeleri yayımladığı değerlendirme notunda, Türkiye'de 2 yıllık hızlı ve trendin oldukça üstündeki büyümenin ardından, ekonominin önemli ölçüde yavaşladığı ve bu yavaşlamanın, dengesizliklerin azaltılmasına katkıda bulunduğu ifade edildi. 

         

         9 Ekim: 

         -2013-2015 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program açıklandı. Orta Vadeli Program'da büyüme tahmini bu yıl için yüzde 3,2'ye çekildi. 2013 için büyüme hızının yüzde 4 olacağı tahmin edildi. 

         -Özelleştirme Yüksek Kurulu, 10 şeker fabrikasının özelleştirme ihalesini iptal etti. 

         

         10 Ekim: 

         -Türkiye'de ilk kez hazırlanan ''Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi''nde ilk 5'te Sabancı Üniversitesi, ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi yer aldı. 

         -Japon otomobil üreticisi Toyota, ABD, Japonya, Avrupa ve dünyanın başka bölgelerindeki 7,43 milyon aracını geri çağırdı. 

         -İstanbul Park Yarış Kompleksi'nin (İstanbul Formula 1 Pisti) işletme hakkına ilişkin ihaleyi İstanbul MC Yarış Sporları LTD Şirketi kazandı. 

         

         11 Ekim: 

         -Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığı yılın 8 aylık döneminde 36 milyar 82 milyon dolar oldu. 

         

         12 Ekim: 

         -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazileri için yapılan başvuru sayısının yaklaşık 300 bine ulaştığını bildirdi. 

         -Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ait Halkbank'ın yüzde 20,8'ine tekabül eden kısmın halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapıldığı bildirildi. 

         

         15 Ekim: 

         -Türkiye'de Temmuz'da işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayına göre 0,7 puan azalarak yüzde 8,4 oldu. İşsiz sayısı 2 milyon 323 bin kişiye geriledi. 

         -Nobel ekonomi ödülünü Amerikalı Alvin Roth ve Lloyd Shapley aldı. 

         

         16 Ekim: 

         -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılına ilişkin bütçe büyüklüklerini açıkladı. Buna göre, 2013 yılı bütçe giderleri 404 milyar lira, bütçe gelirleri 370 milyar lira olacak. Bütçe dengesinin 34 milyar lira açık vermesi hedeflendi. 

         

         18 Ekim: 

         -Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirime giderek yüzde 10'dan yüzde 9,5'e çekti. 

         -TBMM Genel Kurulu'nda Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasa Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. 

         

         19 Ekim: 

         -AB liderleri, bankaların denetimini gelecek yıl kademeli olarak üye ülkelerin sorumluluğundan alarak Avrupa Merkez Bankası'na devretme konusunda uzlaştı. 

         -TÜİK, Türkiye'de 2011 yılında 1 milyon 237 bin 172 doğum gerçekleştiğini ve kaba doğum hızının binde 16,7'ye gerilediğini açıkladı. 

         -Eylül ayı sonu itibariyle ticari krediler hariç taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinde kredi faizleri 2012 yılının en düşük seviyesine geriledi. 

         -Windows'un yeni TL simgesi için güncellemesi çıktı. 

         

         21 Ekim: 

         -Kentsel dönüşüm, Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

         

         23 Ekim: 

         -Milli Piyango İdaresi, yılbaşı özel çekilişinin büyük ikramiyesini 45 milyon lira olarak belirledi. 

         -2013 Yılı Programı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. 

         

         24 Ekim: 

         -Merkez Bankası 2012 yılı enflasyon tahminini yüzde 7,4'e yükseltti. 

         -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, askerlerin hava yolu ile sevkıyatı konusunda THY dışındaki firmalardan da destek istediklerini, uygulamanın yakın zamanda başlayacağını bildirdi. 

         

         25 Ekim: 

         -Amerikan otomotiv devi Ford, Avrupa'da yeniden yapılanma çerçevesinde, Transit modelinin üretimini İngiltere'den Türkiye'ye kaydırma kararı aldı. 

         

         28 Ekim: 

         -Saatler bir saat geri alındı, böylece yaz saati uygulaması sona erdi. 

         -Bu yılın Eylül ayı sonu itibarıyla internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışveriş tutarı 22 milyar 118 milyon lira oldu. 

         

         30 Ekim: 

         -TÜİK, Türkiye'nin turizm gelirinin bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 azalarak 8 milyar 957 milyon 384 bin 30 dolar olduğunu açıkladı. 

         -Canlı hayvan ve et ithalatında vergi arttı. Ağırlığı 400 kilogramı geçen erkek danalar ile 1 yaşında veya daha küçük kuzuların ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarıldı. Kasaplık et ithalatında da gümrük vergisi oranı yüzde 70'den yüzde 100'e yükseltildi. 

         -Merhum Başbakan Bülent Ecevit'in kullandığı öne sürülen BMW markalı zırhlı araç 38 bin 499 liradan satışa çıkarıldı. 

         

         31 Ekim: 

         -İMKB 100 endeksi güne tüm zamanların en yüksek seviyesinden başladı. İMKB 100 endeksi, dünkü kapanışa göre 126,92 puanlık yükselişle 71.843,83 puandan açıldı. 

         -TÜİK'e göre Eylül ihracatı 13 milyar 13 milyon dolara ulaştı. İthalat ise aynı dönemde yüzde 6,4 azalarak 19 milyar 838 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

         -Avro Bölgesi'nde işsizlik, Eylül ayında yüzde 11,6 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. 

         

         1 Kasım: 

         -ÖYK, Elektrik Üretim AŞ'ye ait Seyitömer Termik Santrali'ni özelleştirme programına aldı. 

         -TİM verilerine göre, Türkiye'nin Ekim ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,21 düşüşle 11 milyar 784 milyon dolar oldu. İhracat, yılın 10 ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,09 artışla 124 milyar 807 milyon dolara ulaştı. 

         -Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi güne düşüşle başlayarak 2011 yılı Ocak ayından beri gördüğü en düşük seviye olan yüzde 6,99'dan açıldı. 

         -Türkiye Bankalar Birliği'nin açıkladığı rakamlara göre, tüketici kredisi borcunu ödemeyenler 500 bine, kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı 780 bine çıktı. 

         

         2 Kasım: 

         -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye'nin Türkiye'den tekrar elektrik talep ettiğini bildirdi. 

         

         5 Kasım: 

         -TÜİK, Ekim ayında TÜFE'nin yüzde 1,96, ÜFE'nin yüzde 0,17 oranında arttığını açıkladı. Ekim ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 7,80, ÜFE'de yüzde 2,57 oldu. 

         -Fitch Türkiye'nin kredi notunu ''yatırım yapılabilir'' seviyeye yükseltti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu BB 'dan BBB-'ye yükseltti, görünümü ''durağan'' olarak belirledi. Ülke tavanını ise BBB-'den BBB'ye yükseltti. 

         -Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye yükseltmesi kararının ardından Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda (VOB) 2012 Aralık vadeli endeks kontratı tarihi zirvesi olan 93 bin puanı gördü, İMKB 100 Endeksi de 2. seans açılışında 73.313,87 puana kadar yükseldi. 

         -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ekonomi çevreleri, Fitch tarafından alınan kararın yerinde olmakla birlikte ''gecikmiş'' bir karar olduğunu belirtti. 

         -İran Petrol Bakanı Rüstem Kasımi, Batı'nın ülkesine yönelik yaptırımları daha da ağırlaştırması halinde petrol ihracatını gözden geçireceklerini belirtti. 

         

         6 Kasım: 

         -TÜBİTAK ve TUSAŞ mühendislerinin ortaklığında milli kaynaklarla geliştirilen Göktürk-2 uydusunun fırlatma öncesi Çin'e uğurlama töreni düzenlendi. 

         

         7 Kasım: 

         -Küresel piyasalarda ABD seçimlerinde Başkan Barack Obama'nın tekrar seçilmesiyle görülen yükselişler dikkati çekti. ABD'de Dow Jones endeksi dün günü yüzde 1,02 oranında yükselişle tamamladı. Emtia fiyatları da önceki güne göre yükseliş kaydederken, avro/dolar paritesi ise gördüğü en düşük 1,2784 seviyesinden 1,2875'e sıçradı. 

         -Özelleştirme sürecinde bulunan Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'ne 4 teklif geldi. 

         

         8 Kasım: 

         -Sanayi üretim endeksi, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı. 

         -Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren kış aylarında sıkça kazaların yaşandığı ve ulaşımın aksadığı Kastamonu ile Çankırı arasındaki Ilgaz Dağı'nda yapılacak tünel için start verildi. 

         -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Suriye'ye giderken Erzurum'a indirilen Ermenistan'a ait uçakla ilgili, bunun rutin bir uygulama olduğunu bildirdi. 

         -BDDK, Eylül itibariyle bankaların karının geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 17 artarak, 17,1 milyar liraya ulaştığını açıkladı. 

         -Her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verilecek. 

         -İran, döviz tasarrufu ve yerli üretimi teşvik tedbirleri kapsamında, lüks tüketim maddeleri olarak adlandırılan bazı ürünlerin ithalat ve ihracatını durdurdu. 

         -Hazine nakit dengesi, yılın Ocak-Ekim döneminde 27 milyar 823 milyon lira açık verdi. Ekim ayında Hazine nakit dengesindeki açık, 11 milyar 205 milyon lira oldu. 

         

         9 Kasım: 

         -Hazine Müsteşarlığı'nın ''Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmeliği'' Resmi Gazete'de yayımlandı. 

         -Türkiye'de 2011 yılında, Gayri Safi Yurtiçi Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) harcamasının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki payı binde 8,6 olarak belirlendi. 

         -Gösterge tahvilin bileşik faizi en düşük rekorunu yeniledi. Bu haftaya yüzde 7,04 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi üst üste 5 işlem gününde sert bir şekilde düşüş kaydederek bugün yüzde 6,50 seviyesine kadar geriledikten sonra şu dakikalarda yüzde 6,58 seviyesinde dengelendi. 

         

         10 Kasım: 

         -Yeniden değerleme oranı 2012 yılı için yüzde 7,80 olarak tespit edildi. 

         

         12 Kasım: 

         -Merkez Bankasının altın dahil brüt döviz rezervleri 117 milyar dolar seviyesine yaklaştı. 

         -Merkez Bankası verilerinin AA tarafından yayınlanmasına ilişkin protokol imzalandı. 

         -Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: ''Türk Lirası aşırı değerli olma noktasına geldi, bundan sonra Merkez Bankası olarak bu konuyla ilgili çalışma yapacağız'' açıklamasında bulundu. 

         -Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'ye bağlı Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 546 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu verdi. 

         

         14 Kasım: 

         -Yunan ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 oranında daraldı. 

         

         15 Kasım: 

         -Türkiye'de işsizlik oranı, bu yılın Eylül ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla 0,4 puan azalarak yüzde 8,8 oldu. 

         -Türkiye'nin cari işlemler açığı bu yılın 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 21 milyar 185 milyon dolar azalarak 39 milyar 281 milyon dolara geriledi. 

         -Merkezi Yönetim Bütçesi, geçen ay 4,4 milyar lira, Ocak-Ekim döneminde ise 18,8 milyar lira açık verdi. 

         -Avro Bölgesi üçüncü çeyrekte yüzde 0,1 küçülerek son 4 yılda ikinci kez durgunluğa girdi. 

         

         19 Kasım: 

         -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Halkbank'ın yüzde 23,92'lik hissesinin halka arzı için 11 milyar liralık bir talep geldiğini açıkladı. 

         -Merkez Bankası, düzenlediği 26 Kasım vadeli miktar bazlı repo ihalesi ile piyasaya 1,58 milyar lira verdi. 

         -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a üçüncü havalimanının Karadeniz kıyısında, eski maden ocakları bölgesinde, Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında, 90 milyon metrekarelik alana yapılacağını bildirdi. 

         

         20 Kasım: 

         -TCMB Para Politikası Kurulu politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,75'te sabit tuttu. Kurul, gecelik borç verme faiz oranını ise 50 baz puan indirerek yüzde 9,5'dan yüzde 9'a düşürdü. 

         TCMB Para Politikası Kurulu'nda, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla rezerv opsiyonu katsayıları, Türk lirası yükümlülüklerin döviz olarak tutulabileceği yüzde 40'lık ilk dilimden sonra gelen dilimlerde ''0,1'' puan, altın olarak tutulabileceği bütün dilimlerde ''0,2'' puan artırıldı. 

         -Hazine alacakları, bu yılın Ekim ayı sonu itibarıyla 22,7 milyar lira oldu. 

         

         22 Kasım: 

         -Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, yüzde 94,4 oranında hisseye karşılık gelen Adabank Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü 75 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardı. 

         -TAPDK, tütün mamulleri paketlerinin üzerindeki sağlık ve diğer konulardaki uyarı ifadelerinin kapladığı alan yüzde 30'dan yüzde 65'e çıkarılmasına karar verdi. 

         -AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ekonomist Bülent Gedikli, Türkiye'nin yaklaşık 30 yıldır uğraştığı terör ve demokrasinin önemli oranda kesintiye uğradığı 28 Şubat sürecinin Türkiye'ye maliyetinin 600 milyar dolar olduğunu söyledi. 

         

         23 Kasım: 

         -Türkiye'de yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları, bir önceki çeyreğe göre yüzde yüzde 2,35 oranında düştü. 

         -Merkez Bankası verilerine göre, Türkiye'nin yurt dışı varlıkları, 2011 yıl sonuna göre yüzde 13,3 oranında artışla 201,5 milyar dolar, yükümlülükleri ise yüzde 17 oranında artışla 585,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

         -Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının 2 gün süren bütçe zirvesi anlaşmazlıkla sonuçlandı. 

         -Rekabet Kurulu, 12 hidroelektrik santralin (HES) özelleştirme işlemini onayladı. 

         -Türkiye'den İran'a rekor seviyelere ulaşan altın ihracatı yurt içinde ve yurt dışında tartışmalara neden oldu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ''Türkiye olarak İran'dan aldığımız gazın parasını biz TL olarak İran'ın Türkiye'deki hesabına yatırıyoruz. Fakat İran'ın o parayı dolar olarak kendi ülkesine götürmesi mümkün değil, uluslararası kısıtlamalar, ABD'nin yaptırımları sebebiyle. Dolayısıyla İran bunu döviz olarak kendi ülkesine götüremeyince, o   TL'yi kendi hesabından çekiyor, altın alıyor piyasadan. Altını kendi ülkesine götürüyor'' açıklamasında bulundu. 

         

         1 Aralık: 

         -TİM verilerine göre, Kasım ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 20 artışla 12 milyar 771 milyon dolara ulaştı. Yılın 11 ayındaki ihracat 139 milyar 49 milyon dolara yükseldi. Son 12 aylık dönemdeki ihracat da yüzde 12,9 artışla 151 milyar 526 milyon dolara çıktı. 

         

         3 Aralık: 

         -TÜİK, Kasım ayı enflasyon verileri, yayımlanması gereken saat 10.00'dan 17 dakika önce piyasalara ulaştı. 

         -TÜİK, 2012 yılı Kasım ayında TÜFE'nin yüzde 0,38, ÜFE'nin yüzde 1,66 oranında arttığını açıkladı. Yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 6,37, ÜFE'de ise yüzde 3,60 oldu. 

         

         4 Aralık: 

         -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon verilerinin, beklentilerin altında kalmasının ardından artan iyimserlikle tarihi zirvesi olan 73.416,29 puana kadar yükseldi. 

         -TÜİK, Kasım ayı enflasyon verilerinin erken bırakılmasının sebebini ''ilgili istatistik tablolarının bir kısmının saat 10.00'da yayınlanmasını sağlamak amacıyla prosedür dışında, verinin erken yüklenmesi ve serbest bırakılması'' olarak açıkladı. 

         -Irak hükümeti, Petrol ve Gaz Konferansı'na katılmak üzere Erbil'e giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın uçağına iniş izni vermedi. 

         

         5 Aralık: 

         -TÜİK Başkanı Birol Aydemir, Kasım ayı enflasyon verilerinin beklenenden 17 dakika önce açıklanması ile ilgili, ''Bizim inisiyatifimiz, irademiz dışında, etik kurallara da uymayacak bir şekilde Reuters kendi robot programını kullanarak istatistiki tablolardaki değişikliklerden rakamları aldı'' dedi. 

         -İMKB 100 Endeksi, yükselişine devam ederek tarihinin en yüksek seviyesini 76.131,88 puana taşıdı. 

         -STAR Rafineri'ye stratejik teşvik belgesi verildi. 

         

         6 Aralık: 

         -Reuters Haber Ajansı, TÜİK'in, ajansın robot program kullanarak verileri ele geçirdiği yönündeki iddiası ile ilgili, ''Reuters, TÜİK'in internet sitesinde yer alan ve kamuya açık olmayan hiçbir bilgiye ulaşmamıştır. Reuters, TÜİK'in internet sitesindeki güvenliği ya da başka koruma önlemlerini aşmak için hiçbir özel yöntem kullanmamıştır'' açıklamasını yaptı. 

         -Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü Ekim 2012 itibarıyla geçen yıl sonuna göre yüzde 9,1 artarak, 1 trilyon 328 milyar 642 milyon liraya ulaştı. Sektörün söz konusu dönemde net karı yüzde 17,5 artış kaydederek, 19 milyar 438 milyon lira düzeyinde oldu. 

         -Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. 

         

         7 Aralık: 

         -BDDK, Eurobank Tekfen AŞ hisselerinin yüzde 99,26'sının doğrudan Burgan Bank SAK'a devrine izin verdi. 

         

         10 Aralık: 

         -TÜİK Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 büyüdüğünü açıkladı. 

         -TÜİK verilerine göre, 2012 yılı Ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azaldı. 

         -Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi açıklanan üçüncü çeyrek büyüme verilerinin ardından düşüşe geçerek yüzde 5,73'ü gördü. 

         

         11 Aralık: 

         -Cari işlemler açığı ekim ayında 1,96 milyar dolar, ocak-ekim döneminde ise 41,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

         

         12 Aralık: 

         -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 12.12.2012 tarihine özel olarak ''12.12.12'de 112 Dev Eser Milletimizin Hizmetinde'' başlığıyla düzenlediği programda, 112 tesisinin toplu açılışını yaptı. 

         

         13 Aralık: 

         -Kemerköy Liman Sahası'nın 36 yıl süreyle ''işletme hakkının verilmesi'' yöntemiyle özelleştirmesine ilişkin ihalenin nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 31 milyon 50 bin dolar ile Mehmet Güneş İnşaat Ltd. Şti verdi. 

         

         14 Aralık: 

         -Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 1 milyar 960 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu verdi. 

         

         17 Aralık: 

         -Toplam uzunluğu 1975 kilometre olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile sekiz otoyolu kapsayan özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi 5 milyar 720 milyon dolarla Koç-UEM-Ülker Grubu verdi. 

         -Merkezi Yönetim Bütçesi, geçen ay 5,4 milyar lira fazla, Ocak-Kasım döneminde ise 13,3 milyar lira açık verdi. 

         -TÜİK verilerine göre, işsizlik oranı Eylül ayında 0,3 puanlık artışla yüzde 9,1 olarak gerçekleşti. 

        

 

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir