KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Emekli, zam ve intibak farkını birlikte alacak

Emekli, zam ve intibak farkını birlikte alacak

Emekli, zam ve intibak farkını birlikte alacak
8 Ocak 2013, Salı

İntibak Kanunu’yla birlikte 2000 yılından önce emekli olan 2,7 milyon kişinin maaşı yeniden hesaplandı. 10 milyon 400 bin kişiden 1 milyon 940 bini hem zam hem de intibak farkı alacak. Geriye kalanlara ise aylıklar zamlı ödenecek. Yüzde 4,14 artan maaşlara önce intibak farkı, ardından ocak zammı eklenecek. Zam ve farklar, 17 Ocak'tan itibaren hesaplara yatacak. Emekliler kaç lira maaş ve ne kadar intibak farkı alacaklarını, TC kimlik ve sicil numarasıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) internet sitesine girerek öğrenebiliyor.  Hak sahipleri dün bu amaçla kurumun internet sitesine akın etti.  www.sgk.gov.tr adresine  bir saatte 400 bin kişi giriş yaptı.

İNTİBAK FARKLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Bu kapsamdaki emeklilerin maaşlarına önce intibak farkı, ardından ocak zamları eklenecek. Emeklilerin maaş zamları ve intibak farkları, 17 Ocak’tan itibaren hesaplarına yatacak. SGK’nın 1 yılı aşkın süredir yaptığı çalışmanın ardından intibak farkları tespit edilirken enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla da SSK ve Bağ-Kur emeklisinin alacağı zam belli oldu. İşçi ve esnaf emekli maaşları, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında zamlanıyor. 4,14 oranında gerçekleşen bu oran, emeklilerin ocak maaşlarına yansıtılacak. Böylece halen 886 TL olan en düşük işçi emeklisi aylığı, 36 lira artarak 922 TL’ye çıkacak. En yüksek emekli maaşı ise 2 bin 788 liradan 2 bin 904 liraya çıkacak. En düşük esnaf emeklisinin aylığı ise 29 lira artarak 687 TL’den 718 TL’ye çıkacak. 509 olan çiftçi emeklisinin aylığı da 21 lira artışla 530 lira olacak.

    Emeklinin yıllardır gündeme getirdiği intibak düzenlemesi, uzun uğraşların ardından sonuç verdi. Geçen yıl çıkan yasa kapsamında SSK’dan 2000 yılından önce emekli olan 2,7 milyon kişiye bağlanan aylıklar yeniden hesaplandı. İntibak çalışmaları kapsamında 2 milyon 564 bin dosya arşivlerden indirilerek tek tek incelendi. Çalışma sonucunda emekli aylıklarındaki 1 liradan 342 TL’ye kadar intibak artışları sağlandı. 1 Nisan 2002 ile 30 Haziran 2002 tarihleri arasında Bağ- Kur’dan aylık alan 12 bin emekli de intibak kapsamına alındı. Bu emeklilerin aylıklarında  27 TL ile 178 TL arasında artış yapıldı.

    Artış miktarları, ödenen prim miktarı ve prim gün sayısına göre belirlendi. Sistemde çok kalan ve sisteme çok katkı veren ve dolayısıyla göstergesi ve aylık bağlama oranı yüksek olanlar yüksek artış aldı. İntibak düzenlemesinin 2013 yılı maliyeti 2,7 milyar lira. Söz konusu düzenlemenin uzun dönemli projeksiyona göre ek maliyeti önümüzdeki 20 yıl için 25 milyar TL olacak. 2034’ten sonra intibak kapsamında maaşı artan emekli kalmayacağı için intibak ödemesi yapılamayacak. İntibak ile birlikte 2000 yılından önce bağlanan en yüksek emekli aylığı 1.900 TL’ye ulaştı. İntibaktan süper emekliler de yararlanacak. 1987 yılında 1400 göstergeden emekli aylığı alanlara 5000 göstergeye kadar gösterge satın alma hakkı verilmişti. Bu haktan yaklaşık 63 bin kişi faydalanmıştı. Bugün itibarıyla bu kapsamda aylık alan 39 bin kişi bulunuyor. Ancak 1987 yılında süper emeklilik ile ilgili yapılan düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından eşitliğe aykırı bulunarak iptal edilmesi nedeniyle bu gruptakilerin aylıkları dondurulmuştu. Şimdi bu grupta yer alan kişiler de intibak artışlarından yüksek oranlarda faydalanacaklar.

SGK’nın sitesine ziyaretçi akını

Emeklilerin intibak farklarını öğrenebildikleri SGK’nın internet sitesi, dün rekor kırdı. Kurumun sitesine 1 saatte 400 bin kişi girdi. Aynı anda tıklayan kişi sayısı da 300 oldu. Emeklilerin ve yakınlarının yoğun ilgisi nedeniyle SGK’nın sitesi zaman zaman kilitlendi. Girişin yoğun olduğu saatlerde emekliler siteye giremedi. Yetkililer, intibak farklarını öğrenemeyen emeklilerin mesai saatleri dışında ve özellikle geceleyin SGK’nın sitesine daha kolay erişebileceğini ifade ediyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir