KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Emekliler, aralık maaşını bayramdan önce alacak

Emekliler, aralık maaşını bayramdan önce alacak

Emekliler, aralık maaşını bayramdan önce alacak
ÇALIŞMA BAKANLIĞI, EMEKLİ MAAŞLARININ 14-19 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA ÖDENMESİ İÇİN KARARNAME HAZIRLADI.
11 Aralık 2007, Salı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine maaşlarının bayram öncesinde ödenmesi için Bakanlar Kurulu'na dün önerge sunduklarını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Reformu'nu tartışmak üzere sosyal taraflarla bir araya geldi. Toplantı öncesinde açıklama yapan Faruk Çelik, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine bayramdan önce maaş ödemesi yapılması için Bakanlar Kurulu'na önerge sunacaklarını belirterek, ödemenin 14-19 Aralık arasında yapılacağını kaydetti. Çelik, Bağ-Kur ve SSK emeklilerine toplam 3,3 milyar YTL'lik ödeme yapılacağını söyledi. Bakan Çelik, TBMM'ye sevk edilen Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı'nı sosyal taraflarla son kez değerlendirmek üzere Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bir araya geldi. Çelik, emekli olduğu halde 2 milyon 165 bin kişinin çalıştığını hatırlatarak, "40 yaşındaki insanı emekli ederseniz atıl olarak kenarda durması mümkün değil. Bu şartlar içerisinde yeni bir işe girecektir." dedi. Toplumun tüm kesimlerinde Sosyal Güvenlik Reformu'nun çıkması için bir mutabakat sağlandığını dile getiren Çelik, amaçlarının sistemde norm ve standart birliğinin ve sürdürülebilir bir sosyal güvenlik açığının oluşturulması olduğunu ifade etti. Çelik, toplanan primlerin emekli maaşlarını bile karşılamaya yetmediğine dikkat çekerek, "Geçen sene toplanan prim miktarı 41,6 milyar YTL. Emeklilere ödenen maaşların toplamı ise 45 milyar YTL. Primlerin emeklilik maaşlarını karşılama oranı yüzde 84 iken bu yıl, prim gelirleri artmasına rağmen bu oranın yüzde 77 düzeyinde olacağını tahmin ediyoruz." dedi. Emekli olanların yüzde 64'ünün 58 yaşın çok altında olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, bu durumun ortaya çıkan tabloyu izah ettiğini ifade etti. Bakan Çelik'in konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam eden toplantıya işçi, işveren ve kamu çalışanları konfederasyon başkanları katıldı. Türk-İş Genel Başkanı seçilen Mustafa Kumlu'nun katılmadığı toplantıya Türk-İş bir temsilci gönderdi. Ankara, Cihan

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir