KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Goldaş Kuyumculuk Fransız Societe'nin iflasını istedi

Goldaş Kuyumculuk Fransız Societe'nin iflasını istedi

13 Mart 2010, Cumartesi

Türkiye'nin en büyük mücevherat üreticilerinden Goldaş Kuyumculuk'un, Fransız Societe Generale Bankası'na karşı yürüttüğü hukuk savaşında ilginç bir gelişme yaşandı.

Goldaş Kuyumculuk ve iştiraki olan Goldaş Kıymetli Madenler Ticareti AŞ, 5 yıl boyunca külçe altın ticareti yaptıkları, Fransa'nın en büyük ikinci bankası Societe Generale'in 'iftiraları nedeniyle telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zarara uğradıklarını' belirterek, bu zararın tazmini için iflas talepli adi takip başlattı. Goldaş Kuyumculuk ve iştiraklerinin yöneticileri, daha önce de banka aleyhine maddi ve manevi tazminat davaları açmış ayrıca 'iftira' nedeniyle suç duyurusunda bulunmuştu. Tazminat davaları sürerken, bu kez her iki şirketten, Fransız bankaya karşı iflas talepli adi takip işlemleri başlatıldı. Societe Generale ve Goldaş arasındaki kriz, 2008 yılında bankanın aralarındaki ticari ihtilafı uzlaşarak çözmek yerine suç duyurusunda bulunması ve davalar açmasıyla patlak vermişti. Societe Generale ile devam eden yargı süreci Goldaş lehine sonuçlanmıştı. Goldaş bu süreçte, bankayı aralarındaki ticari anlaşmazlığı etik olmayan yollarla çözmeye çalışmakla suçlamıştı.

Anahtar Kelime: 50
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir