KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Hileli süt ve bal üreten 42 firma teşhir edildi

Hileli süt ve bal üreten 42 firma teşhir edildi

Hileli süt ve bal üreten 42 firma teşhir edildi
6 Nisan 2013, Cumartesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vatandaşın sağlığı ile oynayan firmaları teşhir etmeye devam ediyor. Bakanlık, 75 süt ve bal ürününde ‘taklit ve tağşiş yapıldığını’ belirledi.

Bakanlık, taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 42 firma ile ürünlerine ait bilgileri internet sitesinden açıkladı. Açıklamada, taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 25 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 41 parti süt ürünü ile taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 17 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 34 parti bal ürününe ait bilgilere yer verildi. Bakanlık süt ürünlerinin içerisinde bitkisel yağ ve jelatin tespit ederken, teşhir edilen işletmelerin büyük kısmının Konya, Ankara ve İzmir’de kurulu bulunduğu görüldü.

Bakanlık süt ürünlerinin içerisinde bitkisel yağ ve jelatin tespit ederken, teşhir edilen işletmelerinin büyük kısmının Konya, Ankara ve İzmir’de kurulu bulunduğu görüldü. Bakanlık aynı zamanda, laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 17 adet gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 34 bal ürününü de teşhir etti. Teşhir edilen ürünlerde bakanlık, teşhir gerekçesini “Diastaz Sayısı, Fruktoz/Glikoz, Fruktoz+Glikoz, C4 Şeker Oranı, Balda protein ve ham delta C13 değerleri farkı” olarak gösterdi. Teşhir edilen ürünler listesinde ismi daha önceden teşhir edilen ‘Starmax’, ‘Maxitat’, ‘Bal Dünyası’ ve ‘Oskar’ gibi markalar bir kez daha teşhir edildi.

Bakanlık, kontroller sonucunda elde edilen bilgilerin, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu uyarınca kamuoyunun bilgisine sunulabileceğinin hükme bağlandığı belirtildi. Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliği’nde de laboratuvar sonucuyla taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının, Bakanlık resmi internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulabileceği hükmünün yer aldığı ifade edildi.

 

İşte Tarım Bakanlığı'nın açıkladığı tağşiş listesi

Hileli süt üreticilerinin listesi

Hileli bal üreticilerinin listesi

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir