KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Hollanda-Belçika finans devi Fortis Dışbank’ı 880 milyon Euro’ya alıyor

Hollanda-Belçika finans devi Fortis Dışbank’ı 880 milyon Euro’ya alıyor

13 Nisan 2005, Çarşamba

Bankacılık ve sigortacılıkta faaliyet gösteren Hollanda-Belçika şirketi Fortis, Türkiye’nin 7. büyük özel bankası Dışbank’ın yüzde 89,3 hissesini 880,03 milyon Euro’ya satın almak için, aralarında Doğan Holding ve Doğan ailesinin de bulunduğu banka hissedarları ile anlaşmaya vardı.

Avrupa’nın en büyük 20 finans kuruluşu arasında yer alan ve özellikle Benelüks ülkelerinde (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) lider bir konuma sahip olan Fortis, yaptığı açıklamada, bankanın değerinin 985 milyon Euro (1,26 milyar dolar) dolaylarında olacağını ve kalan yüzde 10,7’lik hisse için çağrı yapacağını kaydetti. Fortis Üst Yöneticisi Gilbert Mittler, söz konusu işlemin haziran sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini ve satış bedelini mevcut kaynaklarından karşılayacaklarını söyledi. Fortis CEO’su Jean-Paul Votron da “Bu alım işlemi, tamamen, Benelüks bölgesi dışındaki faaliyetlerimizi geliştirme stratejilerimizle uyum göstermektedir.” dedi. Votron, “Dışbank’ın ağının ve piyasa bilgisinin, Fortis’in gücü ve ek hizmetler, çok kanallı dağıtım ve risk yönetimi alanlarındaki tecrübesi ile birleşmesi, Dışbank’ın kârlı organik bir büyümeye ulaşmasına ve Türkiye’nin lider bankalarından biri olma amacını gerçekleştirmesine yardımcı olacaktır.” diye konuştu. Dışbank CEO’su Tayfun Bayazıt ise şunları dile getirdi: “Bu alım işlemi yalnızca Dışbank’ın başarısını teyit etmekle kalmıyor, aynı zamanda uluslararası finans toplumunun gözünde Türk ekonomisinin olumlu görünümünü de gösteriyor. Fortis’in deneyimleri ve uluslararası ağı ile rekabet gücümüzü, ürün çeşitlerimizi ve hizmet kalitemizi güçlendirme imkanı bulacağımızdan eminim.”

Satış, Dışbank bünyesindeki Dış Yatırım, Dış Portföy, Dış Leasing, Dış Factoring, Dışbank Malta ve Doğan Emeklilik’i de kapsıyor. Dışbank’ın yüzde 89,3 hisse için 880,03 milyon Euro’luk satış bedeli, bankanın 31 Aralık 2004 ve 31 Mayıs 2005 tarihleri itibarıyla YTL bazında mevcut ve hesaplanacak konsolide özkaynak rakamları arasındaki farka göre ayarlanacak. Borsa internet sitesindeki verilere göre, ödenmiş sermayesi 363 milyon 944 bin Yeni Türk Lirası olan Dışbank’ın piyasa değeri 8 Nisan’da 1,44 milyar yeni lira seviyesinde bulunuyordu. Satış kararı, başta Dışbank olmak üzere bankacılık hisselerini olumlu etkiledi. Dışbank, yüzde 10,1 primle 4,36 YTL’ye çıkarken, Denizbank yüzde 3,31, Finansbank yüzde 2,27, Garanti Bankası yüzde 1,92 ve Şekerbank yüzde 1,90 primle en çok kazandıran hisseler arasına girdi. Borsa endeksi yüzde 1,15 değer kaybederken, Doğan Holding hisselerinin fiyatı ise değişmedi.

1964’te Amerikan-Türk Dış Ticaret Bankası ismiyle kurulan Dışbank, Bank Of America’nın yüzde 20, yine aynı bankanın İtalya’daki uzantısı olan Banca d’ Amaricae d’ İtalia’nın yüzde 4 ve İş Bankası ortaklığı ile faaliyete geçti. Dışbank, Cumhuriyet tarihinin yabancı sermaye ortaklığı ile kurulan ilk bankası olarak öne çıktı. Daha sonra gerek sermaye gerekse yönetim açısından tamamen İş Bankası’nın denetimine geçen Dışbank, 1994’te Aydın Doğan’a devredildi. Yurt çapında 173 şubesi ile hizmet veren Dışbank’ın 4 bin 500 çalışanı var. Ekonomi Servisi

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir