KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / ‘Hurda araç teşviki 2014’te’

‘Hurda araç teşviki 2014’te’

‘Hurda araç teşviki 2014’te’
29 Ağustos 2013, Perşembe

Türkiye’de 20 yaş üstü 4 milyondan fazla araç bulunurken 2 milyon adedi binek olarak kullanılıyor. Hurda araç düzenlemesinde sona gelindiğini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, konuyla ilgili çalışmaların 2014’te hayata geçirilerek yerli üretime önem verileceğini söyledi.

Türkiye’de milyonlarca araç trafiğe çıkmak için uygun değil. Bunlardan bir kısmının trafiğe çıkması mahzurlu, çok eski teknolojilerle üretilmiş, çok aşırı yakıt kullanan, çevreyi kirleten, trafik akışına uyamayan, yolda bile doğru düzgün gitme imkanına sahip olmayan araçlar olduğunu ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu araçların trafikten çekilmesinin uygun olduğunu söyledi. Bu araçların trafikten çekilmesi için bazı teşvik mekanizmalarının da devreye sokulacağını belirten Ergün, yeni bir araba sahibi yapabilecek argümanlarla hareket edileceğini ifade etti. Habertürk Televizyonu’nda katıldığı bir programda değerlendirmelerde bulunan Ergün, hurda araçlara ilişkin yeni düzenleme modeliyle alakalı şunları kaydetti: “Yani hem arabasını alalım bir fiyat belirleyelim buna, onun için 6 bin liradan 3 bin liraya kadar, aracın yaşına göre, modeline göre belirlenecek olan fiyatlar olabilir, böyle bir çalışma arkadaşlarımız çıkardılar. Yani kişiye kaç para senin araban? Al 6 bin lira, senin arabana para veriyoruz. Sana kredi imkanları da oluşturalım, ama Türkiye’de üretilen araçlardan satın alma yoluyla bu kredi imkanını oluşturmamız gerekiyor ki Türkiye’deki üretimi de teşvik edelim. Çünkü, Türkiye’de şu anda piyasada kullanılan, satın alınan otomobillerin yüzde 75’i ithal otomobiller.

    Türkiye’de üretilen otomobiller tüketiciyi tatmin etmiyor tam olarak. Dolayısıyla, ithalat yoluyla birçok insan otomobil ihtiyacını karşılıyor. Kredi imkanlarıyla yeni araba almasına da imkan sağlayalım, ama bu Türkiye’de üretilen araçlardan, otomobillerden olsun ki Türkiye’deki üretime de katkı sağlamış olsun. Bununla ilgili çalışmaları son noktaya getirdi arkadaşlarımız. Zannedersem bu çalışmayı artık 2014 yılında biz hayata geçirebiliriz.” Konuya sadece eski araçların trafikten çekilmesi olarak bakılmaması gerektiğinin altını çizen Ergün, 4 milyonluk yeni bir pazar olduğunu söyleyerek düzenlemenin Türkiye’de otomotiv sektörüne çok önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir