KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / İş kurmak isteyene 27 bin lira hibe

İş kurmak isteyene 27 bin lira hibe

İş kurmak isteyene 27 bin lira hibe
23 Aralık 2010, Perşembe

KOSGEB-İşkur işbirliğiyle düzenlenen program kapsamında girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılan sınavın ardından kursa katılmaya hak kazananlara 15 gün eğitim veriliyor. Girişimcilik belgesi alanlar hazırladıkları proje dosyasını KOSGEB'e sunuyor. Projesi kabul edilene 27 bin lira hibe verilirken isterse 70 bin liralık faizsiz kredi de alabiliyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun (İşkur) ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 27 bin lira hibe verilecek. Girişimciler, işlerini kurduktan 1 yıl sonra, 2 yılı ödemesiz olmak üzere 36 ay vade ile faizsiz 70 bin lira kredi de kullanabilecek.

Programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak. İşkur Ankara İl Müdürü Talip Altuğ, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) ve PMC oluşum aracılığıyla girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılacak sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlara, 15 gün süren 72 saatlik girişimcilik eğitimi verildiğini söyledi. Bu eğitim sonucunda başarılı olanların, 'Girişimcilik Belgesi' aldıklarını dile getiren Altuğ, şunları aktardı: "Belgelerini alan girişimciler, hazırladıkları proje dosyasını KOSGEB'e sunacaklar. Projesi kabul edilen girişimciye işletme kuruluş desteği için 5 bin, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteği için 10 bin, işletme giderleri desteği için de 12 bin lira verilecek. Bu 12 bin lira girişimcinin ayakta kalması için yıl içinde parça parça ödenecek. Girişimcilere verilecek 27 bin liranın tamamı hibedir. İşini oturtan girişimcilere 1 yıl sonra eğer isterlerse faizsiz 70 bin liralık kredi de verilecek. Girişimciler 70 bin liralık krediyi 2 yıl sonra 36 ay vade ile ödemeye başlayacak.''

Girişimcilik kursuna katılmaya hak kazanan 38 yaşındaki Cemile Polat, özel bir şirkette 3 yıldır sekreter olarak çalıştığını belirterek, KOSGEB'in iş kurmak için hibe ve kredi vereceğini basından öğrendiğinde hayatı boyunca özendiği iş kadını olmak için fırsat yakaladığını söyledi. İş eldiveni üretimi yapacağı bir imalathane kurmayı hedeflediğini anlatan Polat, "Bu projeyle devleti arkamda hissettim.'' dedi. "Girişimcilik eğitiminin verilmesi çok sağlıklı ve doğru. Eğer işi nasıl yapacağınızı bilmezseniz ne kadar paranız olursa olsun mutlaka batırırsınız.'' diye konuşan 49 yaşındaki Hakan Erden de kredi ile dış ticaretle ilgili bir danışmanlık firması kuracağını bildirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan emekli olan Sadri Ümlü de hediyelik eşya ve eskiden beri meraklı olduğu antika tesbih satışı yapabileceği bir yer açacağını, ilerideki hedefinin ise kıymetli taşlardan tesbih yapım imalathanesi kurmak olduğunu kaydetti.

Bir reklam şirketinde asistan olarak görev yapan 36 yaşındaki Hatice Özüm ise hayvan çiftliği kurmak istediğini anlattı. İşletme mezunu 23 yaşındaki Nihan ile iç mimarlık mezunu 28 yaşındaki Ertan Damar çifti de girişimcilik kursuna birlikte katıldıklarını ve mobilya üzerine bir üretim bir de satış yapabilecekleri iki ayrı iş kurmak istediklerini ifade etti. ANKARA AA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir