KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Kentsel dönüşüm için evlerini yıktılar, imar artışı bekliyorlar

Kentsel dönüşüm için evlerini yıktılar, imar artışı bekliyorlar

Kentsel dönüşüm için evlerini yıktılar, imar artışı bekliyorlar
- İSTANBUL
26 Ocak 2013, Cumartesi

Türkiye’de özel sektörün kentsel dönüşüme giriştiği alanların başında İstanbul Kadıköy’deki Fikirtepe Mahallesi geliyor. Bu mahallede yer alan 5.798 binanın da yenilenmesi planlanıyor.

Fikirtepe’de konut sahiplerini binalarını yenilemeye teşvik etmek için burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 4,5’a varan emsal verdi, kat yüksekliği sınırını kaldırdı. Ancak İstanbul’un tarihi silüetini bozan bir gökdelen yüzünden İBB, silüete bağlı olarak Fikirtepe’de de yüksekliği 80 metre ile sınırladı. Bu arada Fikirtepe’de hesaplarını sınırsız kat yüksekliğine göre yapan inşaat firmaları daire sahipleriyle “bir dairesi olana iki daire” şeklinde sözleşmeler imzaladı. Ancak 80 metre sınırıyla daha önce sınırsız olan  kat sayısı  27’ye düştü. Sınırlamadan önce dönüşüme talip olan inşaat şirketleri binaları 40 kat civarında planlamıştı. Fikirtepe’de Anka, Emay, Usta, Teknik Yapı, Sevgili Yapı, Baysaş, Nuhoğlu gibi inşaat firmaları faaliyet gösteriyor.

    Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk önceki gün gazetelerin emlak muhabirleriyle bir araya gelerek bölgedeki son durumu değerlendirdi. Öztürk’ün verdiği bilgiye göre 23 Ocak 2013 tarihi itibarıyla Fikirtepe’de 1.500 kat, kentsel dönüşüm amacıyla sahiplerince gönüllü olarak yıkıldı. Yıkılan bu katların bazılarında tek, bazılarında ise birkaç daire var. Kadıköy’de yıkım kararı verilen bina sayısı ise 27. Parsel bazında ise 525 parselin sahipleri dönüşüm için inşaat şirketleriyle anlaştı. Sözleşmelerini 40-50 katlı olarak yapan ve buna bağlı olarak 1.500 katın yıkımını gerçekleştiren inşaat şirketleri 80 metre (27 kat) sınırlamasıyla işleri durdurdu. İnşaatların başlayabilmesi için Kadıköy’de 2,07 olan emsalin 2,5’a yükseltilmesinin beklendiğini belirten Öztürk, bu durumda 80 metrelik yükseklik sınırının da ‘şirketleri kurtarabileceğini’ ifade etti. Kadıköy’de 1998 öncesi yapılan binaların neredeyse tamamının yenilenmeye muhtaç olduğunu belirten Öztürk, kentsel dönüşümün gerçekleşebilmesi amacıyla bütün Kadıköy’de yüzde 20 emsal artışı istediklerini, bu amaçla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını söyledi. Bu da ilçede 2,07 olan emsalin 2,5’a çıkarılması ve ilçeye 100 bin kişinin daha oturabileceği yeni konutun yapılması anlamına geliyor. Başkan Öztürk, 11 Şubat’a kadar askıda kalacak olan 2,5 emsal talebine İBB’nin olumsuz yaklaşacağını düşünüyor. Öztürk’ün B planı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat ederek ilçedeki Hasanpaşa ve Fikirtepe gibi mahalleleri kentsel dönüşüm bölgesi ilan etmek.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir