KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Konya Ovası Projesi, GAP'tan sonra en büyük sulama yatırımı

Konya Ovası Projesi, GAP'tan sonra en büyük sulama yatırımı

11 Nisan 2012, Çarşamba   12:22

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu; KOP'un sadece Konya ilini değil, Karaman, Aksaray ve Niğde illeri ve 987 köyü de kapsadığını söyledi.

KOP Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Karaman Valisi Süleyman Kahraman'ı makamında ziyaret etti. Başkan Babaoğlu, ziyarette yaptığı açıklamada, Konya Ovası Projesi deyince akla ilk olarak gelenin su ve sulama olduğunu, kurumun gündeminde birçok önemli konunun yer alacağını belirtti.

Babaoğlu, "Elbette su ve sulama olacaktır. Kalkınma Bakanlığı bünyesinde eski DPT'nin yerine DAP, DOKAP, GAP, KOP olarak dört kalkınma idaresi başkanlığı kuruldu. KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığı sadece Konya ilini kapsamıyor. Proje, Konya'nın yanında Karaman, Aksaray ve Niğde illeri ve 987 köyü de kapsamaktadır. Arazi toplulaştırması, tarımsal sulama gibi yatırımların yanında turizm, eğitim, sağlık gibi sektörler ile hatta termik santral ve tren yolu, hızlı tren gibi konular da gündemimizde olacaktır." dedi.

Vali Kahraman da konuşmasında, Konya Ovası Projesi Başkanı Mehmet Babaoğlu'nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Vali Süleyman Kahraman, şöyle dedi: "Konya Ovası Projesi, ilimiz tarımı açısından son derece önemlidir. Ülkemizin ilk sulama projesi olan GAP'tan sonra en büyük sulama yatırımı olma özelliklerini taşıyan, Karaman tarımına da büyük katkı sağlayacak olan Konya Ovası Projesi (KOP) gerçekleştiğinde, ülkemiz, tarım alanında çağ atlayacak bir duruma gelecektir. Ayrıca, proje bünyesinde ilimizin de içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının karşılanması ve hidroelektrik enerji üretiminin olması son derece önemlidir. Konya Ovası Projesi'nin, ülkemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyor, bu önemli göreve layık görülen Başkan Mehmet Babaoğlu'na görevinde başarılar diliyorum." dedi. Ziyaret hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu."

(CİHAN)

Anahtar Kelime: 59
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir