KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Koza Altın’ın Çukuralan madeni açıldı

Koza Altın’ın Çukuralan madeni açıldı

Koza Altın’ın Çukuralan madeni açıldı
- İZMIR
11 Ocak 2014, Cumartesi

Koza Altın’a ait Dikili Çukuralan’daki madenin faaliyetlerinin durdurulması için İl Özel İdaresi’nce alınan kararın yürütmesi İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından oybirliğiyle durduruldu. Şirket, mührün kaldırılmasıyla madenin tekrar faaliyete geçtiğini açıkladı. Yargı kararı 472 işçi ve yakınları arasında sevinçle karşılandı.

İzmir’de İl Özel İdaresi tarafından faaliyeti durdurulan Koza Grubu’na ait İzmir’deki altın madeni mahkeme kararıyla dün yeniden açıldı. Madenin faaliyete başladığı haberinin duyulmasının etkisiyle Koza Altın’ın Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri dün yüzde 7,15 oranında değer kazandı.

Koza Altın’a ait Dikili Çukuralan altın madeni işletmesinin faaliyetinin İzmir İl Özel İdaresi tarafından çevre izin ve lisans belgesi bulunmadığı gerekçesiyle durdurulması mahkemeden döndü. Şirket, 31 Aralık 2013 tarihinde madenin mühürlenmesinin ardından İzmir 4. İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma davası açtı. Mahkeme, İl Özel İdaresi’nin yaptığı işlemle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Oybirliğiyle alınan kararın ardından madenin, bugün yeniden faaliyete başlaması bekleniyor. Mahkemenin kararı, işçiler arasında da sevinçle karşılandı.

    Koza Altın İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Cemalettin Çetin, Çukuralan’daki madenin tekrar açılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çetin, “Bir süre önce hukuksuz bir şekilde Çukuralan işletmemizin üretimi durdurulmuştu. O gün iddia ettiğimiz hususlarla alâkalı olarak bugün gelinen süreçler de haklı olduğumuzu gösteriyor. Biz başından beri burada hukuksuzluk adına bir uygunsuzluk var dedik. Herhangi bir eksik evrakımızın olmadığını defalarca söyledik ama maalesef dinlenmedi. Üç gün önce açılan yürütmeyi durdurma davasında bugün itibariyle karar verildi. Bugün itibariyle üretime tekrar başladık. Çok sevinçliyiz. İnşallah bir daha böyle kapanmalar yaşamayız.” dedi. Konuşmanın ardından işletme, dualarla tekrar üretime başladı.

    Koza Altın İşletmeleri AŞ Çukuralan Altın Madeni’nin yeniden faaliyete geçmesi, işçiler tarafından sevinçle karşılandı. Soma Maden-İş Sendikası Başkanı Tamer Küçükgencay, yanlıştan dönülmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Bu tür kapatma olaylarının bütün maden ocaklarının başına gelebildiğini dile getiren Küçükgencay, “Maden ocaklarını, özellikle altın madenini ÇED raporuna uygun faaliyet göstermesi için sürekli takip ediyoruz. Bu konuda eksik bir durum zaten yoktu. Burada yanlış anlaşılmadan dolayı kapatma olayı meydana geldi. Ülkemizin yer altı kaynaklarını üretmeye ihtiyacı var. Bunlar yasalara ve ÇED raporlarına uygun üretim yapılması konusunda teşvik edilmeli.” dedi. Ekmek kapılarının açılmasının işçiler tarafından büyük sevinçle karşılandığını vurgulayan Küçükgencay, “Kışın ortasında 472 kişinin işsiz kalması, büyük moral bozukluklarına neden olmuştu. Birçok işçinin ev, araba taksitleri vardı. Kimileri yeni düğün etmiş ve borçları vardı. Ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlardı. Altın madeninin tekrar açılması konusunda Koza Altın İşletmeleri AŞ Genel Müdürü İsmet Sivrioğlu başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Maden-İş Sendikası İşçi Temsilcisi Suat Hamarat da kararı sevinçle karşıladıklarını söyledi. Yanlış kararın bir daha uygulanmasını istemediklerini belirterek, “Borcu olanlar, yeni evlenen ve yeni çocuğu olanlar, arkadaşlarımız vardı. Çok iş imkanı ve fabrika olmayan bir yerdeyiz. Ülkemizde işsizlik zaten had safhada, özellikle bizim bölgemizde. Kış günü işsiz kalmak, arkadaşlarımızı çok yıpratırdı. Bir daha yanlış kararların uygulanmasını istemiyoruz.” dedi. Şirketin 10 gün boyunca kimseyi mağdur etmediğini aktaran Hamarat, “Şirket yetkilileri, ‘Ne kadar sürerse sürsün size bakmak için elimden geleni yapacağız.’ dedi. Yarım aylıklarımızı ve SGK primlerini garanti altına aldı. Bu da bir nebze olsun bizim için bir umut oldu.” diye konuştu.

    Yürütmenin durdurulması kararını birinci seans içinde açıklayan Koza Altın’ın hisseleri keskin yükselişle 23,45 liraya kadar çıktıktan sonra günü yüzde 7,15 primle 22,45 liradan tamamladı. Analistler Koza Altın’ın geçen yılın ocak-kasım döneminde 451 ton olan ham altın cevher üretiminin yüzde 26’sının Çukuralan’dan çıkartıldığını belirtiyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir