KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Kredide eş rızası gerekmeyecek

Kredide eş rızası gerekmeyecek

Kredide eş rızası gerekmeyecek
- ANKARA
29 Mart 2013, Cuma

 Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

CHP ve MHP'nin karşı çıktığı tasarıya 40 ret oyu çıkarken, 238 ‘kabul' oyu verildi. 92 maddelik torba kanun, gümrükten kaçak akaryakıta, pazar yerlerinden oyuncakların denetimine kadar çeşitli alanlarda önemli düzenlemeler getirdi. Genel Kurul'dan geçen kanunla kredi alınırken eş rızası aranmasının yol açtığı ‘bürokratik ve engelleyici uygulamalar' ortadan kaldırıldı. Kanunda eş rızası aranmayacak kredi türleri detaylı olarak yer aldı. Buna göre ticaret siciline kayıtlı ticari işletmenin sahibi veya ticaret şirketinin ortak ya da yöneticisi tarafından işletme veya şirketle ilgili olarak verilecek kefaletler, mesleki faaliyetleri ile ilgili olarak esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı esnaf veya sanatkarlar tarafından verilecek kefaletler ile tarım kredi, tarım satış ve esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca kooperatif ortaklarına kullandırılacak kredilerde verilecek kefaletler için eşin rızası aranmayacak.

    Yasanın getirdiği yeniliklerden bazıları şöyle: Sağlık Bakanlığı'nın denetiminde olan oyuncak, mum, sabun ve duvar kağıdının denetimi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na devredilecek. Semt pazarları, imar planında belirlenmiş alanların dışında, tahsis amacını engellememek kaydıyla ayrılmış diğer alanlarda da kurulabilecek. Bir pazar yerinde aynı kişiye en fazla iki satış yeri verilebilecek. Kanuna göre ithali yasaklanmış eşyanın tespitinde, gümrük vergilerinin yanı sıra gümrüklenmiş değerinin 4 katı idari para cezası kesilecek. Yolcuların, kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olan eşyalarının gümrük vergileri, 2 kat olarak alınacak ve eşya sahibine teslim edilecek. Kaçak akaryakıt, tütün, etil alkol, metanol ve alkollü içki kaçıran, boru hatlarından alınan ürünleri satan, satın alan, taşıyan veya saklayan kişiye, 2 ile 5 yıl arasında hapis cezası verilecek.  Kaçak akaryakıt suçlarını ihbar edenlerin kimliği hiçbir şekilde açıklanmayacak, ikramiye ödenecek.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir