KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Kuvayı Milliye Derneği, devlete ait binanın kirasını ödememiş

Kuvayı Milliye Derneği, devlete ait binanın kirasını ödememiş

Kuvayı Milliye Derneği, devlete ait binanın kirasını ödememiş
21 Şubat 2007, Çarşamba

'Bu yolda ölmek de var, öldürmek de var' yeminiyle gündeme gelen Kuvayı Milliye Derneği'nin kira ücretini ödemediği gerekçesiyle Milli Emlak'ın tahsis ettiği binadan tahliye edilmesi gündemde.

Hazine'ye ait bina için Haziran 2006'da 3 yıllık sözleşme imzalayan derneğin ilk üç aylık kira bedeli olan 5 bin YTL'nin dışındaki taksitleri yatırmadığı tespit edildi. Derneğin kira incelemesi, İstanbul Valiliği'nin uyarısı üzerine gerçekleştirildi. Kuvayı Milliye'nin sözleşme şartlarına riayet etmeyerek, kira ödemediğini belirleyen İstanbul Defterdarlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden kontratın feshini talep etti. Genel müdürlüğün onayının ardından derneğe tahliye tebliğinde bulunulacağı belirtiliyor. Söz konusu derneğe gelir gider kaydı tutmadığı için de bin 647 yeni lira para cezası kesildi. İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişi ile Dernekler Dairesi Başkanlığı dernek denetçisi tarafından hesap ve işlemleri denetlenen Kuvayı Milliye'nin Dernekler Kanunu'nun 11. maddesine ve Dernekler Yönetmeliği'nin 32. ve 34. maddelerine muhalefet ettiği de tespit edildi.

Dernek merkezinin, Milli Emlak'tan kiralandığı yönündeki haberleri dikkate alan valilik, İstanbul Defterdarlığı ile temasa geçerek, sözleşmenin yaşanan süreç doğrultusunda yeniden değerlendirilmesini istedi. Bunun üzerine harekete geçen defterdarlık, binayı tutmak isteyen Kuvayı Milliye Derneği'nin talebinin değerlendirildiği ve geçtiğimiz yıl haziran ayında ilk yıl 20 bin YTL olmak üzere 3 yıl süreyle anlaşma yapıldığını belirledi. Derneğin birinci üç aylık taksit bedeli olan 5 bin YTL'yi ödediğini, ancak diğer kira bedellerini ödemediğini ortaya çıkardı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne durumu bir yazı ile bildirerek, Kuvayı Milliye Derneği'nin sözleşme ve şartname hükümlerini ihlal ettiği ve ayrıca faaliyet alanına uygun davranışlarda bulunmadığı gerekçesiyle sözleşmenin feshedilmesi talebinde bulundu. Genel müdürlüğün önümüzdeki günlerde vereceği cevabın ardından derneğin binadan tahliye edilebileceği kaydediliyor. Bu arada yemin görüntülerini ihbar kabul eden İstanbul Valiliği, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Gerekçe olarak da "Dernek yönetici ve üyelerinin, tüzüklerinde belirtilen amaçların dışında millî birlik ve beraberliği sağlamak görüntüleri altında, derneğin adını kullanmak suretiyle Türk devletinin ülkesi ve milliyetiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik şekilde halkı suç işlemeye teşvik edici faaliyette bulunduğu.." ifadelerini kullandı. Suç duyurusu metninde, Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 8 Ocak'ta dernekte yaptıkları aramada el koydukları 23 CD'de bulunan bazı sözlere de yer verilirken, derneğin yasalara aykırı şekilde ve şartlarda üye kabul edip, illegal bir şekilde örgütlendiği de dile getirildi.

Defter tutmamaktan para cezası

Söz konusu derneğe, gelir gider kaydı tutmadığı için de para cezası kesildi. İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişi ile Dernekler Dairesi Başkanlığı dernek denetçisi tarafından hesap ve işlemleri denetlenen Kuvayı Milliye Derneği'nin, işlemlerinde, Dernekler Kanunu'nun 11. maddesi ile Dernekler Yönetmeliği'nin 32. ve 34. maddelerine muhalefet ettiği belirlendi. 2005-2006 arasını kapsayan dönemde kayıt tutmadığı için bin 647 yeni lira para cezasına çarptırıldı. Denetçilerin hazırladığı rapora göre ceza, 3 ayrı sebepten kesildi. Bunlardan ilki, gelir giderlerin deftere işlenmemesi. İkincisi, bağış olarak alındığı beyan edilen demirbaşların, demirbaş defterine işlenmemesi. Üçüncüsü de alındı belgesi kayıt defterine alındı belgelerinin işlenmemesi. 3 ayrı kayıt defterini de eksik tutan dernek hakkında Başkan Mehmet Fikri Karadağ'a 5253 sayılı Dernekler Kanunu'nun 32/d maddesi gereğince her defter için ayrı ayrı 549 YTL olmak üzere bahsi geçen 3 defter için toplam bin 647 yeni lira idari para cezası kesildi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir