KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Merrill Lynch'ten AK Parti'ye transfer

Merrill Lynch'ten AK Parti'ye transfer

Merrill Lynch'ten AK Parti'ye transfer
YATIRIM BANKASI MERRİLL LYNCH'İN ÜST YÖNETİCİSİ MEHMET ŞİMŞEK'İN MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCILIĞINI CUMHURBAŞKANI SEZER VETO ETMİŞTİ.
16 Mayıs 2007, Çarşamba

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Merrill Lynch'in üst düzey direktörlerinden Mehmet Şimşek, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden milletvekili aday adayı oldu.

Dünyada 1,6 trilyon dolarlık varlığı yöneten Merrill Lynch'in Gelişmekte Olan Piyasalar ve Araştırmalar Bölüm başkanlığını yapan Şimşek'in milletvekilliği aday adaylığı için bankadan ayrıldığı öğrenildi. Şimşek, bankadaki görevinde, Afrika, Rusya ve Ortadoğu'daki tüm ülkelerden sorumluydu. Edinilen bilgilere göre banka ile ilişiğini kesen Şimşek, gelecek hafta Ankara'ya gelerek çalışmalara başlayacak. Şimşek'in Ankara'dan veya İstanbul'dan aday olması bekleniyor.

İsmi bir dönem Merkez Bankası başkan yardımcılığı için gündeme gelen Mehmet Şimşek, bankadaki görevine iki yıl önce atandı. Batman'ın Gercüş ilçesinde 9 çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelen ve öğretmen ağabeyinin desteğiyle okuyan Şimşek, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Buradan en yüksek ikinci ortalamayla mezun olan Şimşek, sonra İngiltere'de burslu master yaptı. Şimşek, vatanî görevini yaptıktan sonra ABD büyükelçiliğinin 'Ekonomist aranıyor' ilanına başvurup orada işe başladı. Burada Türkiye ekonomisi üzerine analizler yapılan bölümde görev yaptıktan sonra Amerika'ya gitti ve UBS Bank'ta çalıştı. Türkiye'ye döndükten sonra Bender Menkul Değerler'de iki yıl bulunduktan sonra dünyanın ikinci büyük yatırım bankasından gelen teklifi kabul etti ve Londra'ya yerleşti. Burada Gelişmekte Olan Piyasalar Direktörlüğü görevini yürüten Şimşek, milletvekili aday adaylığı başvurusu için görevinden ayrıldı. Şimşek'in ismi, Merkez Bankası'na başkan yardımcısı adayı olarak önerilmiş; ancak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir