KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Milli Parklar'dan yaban keçisi avlamayın uyarısı: Cezası 12 bin liradan başlıyor

Milli Parklar'dan yaban keçisi avlamayın uyarısı: Cezası 12 bin liradan başlıyor

- ANKARA
3 Ekim 2013, Perşembe   16:23

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, kaçak avlananları uyardı. Özellikle yaban keçisi avının özel bir izinle ve av turizmi kapsamında avlanabildiğine dikkat çeken bakanlık, aksi takdirde 12 bin liradan başlayan para cezalarının söz konusu olduğuna vurgu yaptı.

Artvin’de koruma altında bulunan yaban keçilerinden 5’ini öldürülmesi üzerine bir açıklama yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, "Merkez Av Komisyonu kararı gereğince yaban keçisi, avı yasak olan bir türdür. Özel izinle av turizmi kapsamında avlanabilir. Kaçak olarak ve yasadışı avlayanlar 12 bin liradan başlayan para cezasına çarptırılmakta, aynı zamanda haklarında kanun gereğince her bir hayvan için ayrı ayrı olmak üzere tazminat davaları açılmaktadır.” ikazını yaptı. Mustafa Bulut, daha çok kayalık arazileri tercih eden yaban keçilerinin Türkiye’de yaşadığı habitatların Artvin, Erzincan, Tunceli, Antalya ve Toros Dağları’ndaki kayalık sahalar olduğunu da ifade ederek, şunları söyledi: "Yazın su ihtiyacı için alçak rakımlara da inen yaban keçileri kaya kovuklarında güvenli yerler bulurlar. Kaçak avcılar özelikle gece projektör kullanarak avlanıyorlar ve her gördükleri parlayan göze ateş ediyorlar. Dolayısıyla hayvanın dişisi, erkeği, yavrusu ve hatta cinsi dahi gözetilmemektedir. Bu da doğada daha büyük kayıplara sebep olmaktadır. Bilinçsiz avcılar tarafından yapılan bu avlanmada; bölge çok sarp bir yapıya sahip olduğundan vurdukları avların birçoğuna ulaşamamaktadırlar. Doğada yaralı halde kalan hayvanlar ise acı çekerek can vermektedirler." Yaban hayatını korumak için koruma kontrol ekipleri ile denetimlerine ara vermeden devam ettiklerini bildiren Bulut, vatandaşlardan yaban hayatının korunması ve kaçak avcılığın engellenmesi için destek beklediğini ifade etti ve kaçak avcıların İl Şube Müdürlüğü, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü birimlerine bildirilmesini istedi. CİHAN

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir