KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Muhtarlara maaş müjdesi

Muhtarlara maaş müjdesi

1 Kasım 2010, Pazartesi   15:35

İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan ve komisyonlarda görüşülen Köy Kanunu taslağına göre muhtar maaşlarının, nüfusa göre üç kategoriye ayrılarak belirleneceği kaydedildi.

Türkiye Muhtarlar Derneği İzmir Şube Başkanı ve İzmir Muhtarlar Birliği Başkanı Hasan Baykal, "Hazırlanan Köy Kanunu'nda muhtarların maaşları da var. Biz bunun tek tip olarak hazırlanıp 900 lira olması istedik." dedi.

Muhtar Baykal, "Taslağa göre muhtarlar 5, 15 ve 20 bin nüfusa göre üç kategoriye ayrılarak maaşları ona göre belirlenecekmiş. Biz buna itiraz ederek, tek tip olmasını istedik. Hükümet de bunu olumlu karşılandı. Yetkililere teşekkür ediyoruz. Böylece maaşlarımız, 330'den 900 liraya çıkacak." şeklinde konuştu.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre muhtaralara 145 farklı görev verildiğini ancak çoğundan mühür parası alınmadığını dile getiren Hasan Baykal, "İzmir'de 50 km. çaplı bölgedeki 745 ilde, toplam bin 236 muhtar var. Bunların kendi bütçesi de yok. Mahkemede 657'ye göre yargılanıyoruz ama halk karşısında sade vatandaş gibiyiz. Mühür parası, 2008'den beri 3 lira. Bazı belediyeler olmasa, kendi ihtiyaçlarımızı dahi karşılayamıyoruz." dedi.

Buca Muhtarlar Derneği Başkanı Eşvak Yurdanur ise Meclis'teki ilgili komisyonda bulunan AK Parti Milletvekili İbrahim Hasgür'e mektup verdiğini anlatarak, şunları söyledi: "Mektubumu kaale aldılar. Ben emekli maaşı alıyorum ama olmayanlar da var. Bilgisayarı olmayan muhtar da çok. Bize 900 değil, 700 lira versinler ama özlük haklarımızı da düzenlesinler."

Kaynaklar Merkez Mahallesi Muhtarı Erhan Şen de, "Burası 2 bin nüfuslu bir yer. Biz 7 gün 24 saat çalışıyoruz. Mühür parası almak şöyle dursun, bazen vatandaşa harçlık bile veriyoruz. Belediyeler olmasa kira, elektrik, su, telefon giderlerini bile karşılayamayız. Bilgisayarlarımız hâlâ eski sistem." diye konuştu.

Anahtar Kelime: 33
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir