KAPAT
KAPAT

Pendik'e hızlı tren garı

Pendik'e hızlı tren garı
HABERLER EKONOMİ
27 Haziran 2012, Çarşamba

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), 2013 yılının sonunda Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin tamamlanacak olması sebebiyle hızlı tren gar çalışmalarına ağırlık verdi.

Bu kapsamda önce, Ankara ve İstanbul hızlı tren garlarının 2013'e yetiştirilmesi planlanıyor. TCDD, İstanbul'a inşa edilecek ilk hızlı tren garının yerini belirledi. Hızlı tren garı, Pendik'e inşa edilecek ve gar içinde alışveriş merkezi, eğlence salonları, lüks restoranlar, oyun alanları ve park yeri bulunacak. Garın inşaatını ise TOKİ yapacak. Karşılığında, gar içindeki her türlü ticari alandan yüzde 50 pay alacak. TCDD'nin payı da yüzde 50 olacak. Devlet Demiryolları, garın inşasının önünü açacak gerekli her türlü karar için çalışmalarını da hızlandırdı. Öte yandan Ankara'ya inşa edilecek hızlı tren garı için 17 Temmuz'da ihaleye çıkılacak. Proje, Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle gerçekleştirilecek.

SELİM KUVEL ANKARA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir