KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Rekabet Kurumu, 2013 Rekabet Raporu'nu yarın açıklayacak

Rekabet Kurumu, 2013 Rekabet Raporu'nu yarın açıklayacak

14 Mart 2013, Perşembe   12:25

Rekabet Kurumu, piyasalarda rekabetçi bir yapının temin edilmesinin faydaları konusunda toplumsal bilincin artırılması amacıyla 2013 Rekabet Raporu'nu hazırladı.

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, rekabetçi bir ortamın oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanan 2013 Rekabet Raporu, Rekabet Kurumu'nun yarın gerçekleşecek olan 16. Kuruluş Yıldönümü Toplantısı'nda kamuoyuyla paylaşılacak. Söz konusu toplantıda Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı da konuşma yapacak. 

         Rekabet Politikası Perspektifinden Kamu Müdahaleleri başlıklı 2013 Rekabet Raporu, kamunun günümüzde ekonomide değişen rolü bağlamında kamu müdahalelerini, bu müdahalelerin nedenlerini, araçlarını ve risklerini rekabet politikası perspektifinden ele alıyor. 

         Temel amacı, bir yandan rekabet kurallarını uygulayarak piyasalarda etkin rekabeti sağlamaya çalışan kamunun, diğer yandan kendi düzenleme ve işlemleri ile rekabeti kısıtlamasının yol açacağı sorunlara dikkat çekmek olan Rekabet Raporu, kamu müdahalelerinin neden olabileceği rekabet sorunlarının en aza indirilmesi için Rekabet Kurumu'nun 16 yıllık uygulama tecrübesi ve rekabet politikası çerçevesinde yapılan değerlendirme ve önerileri içeriyor. 

         Bu bağlamda 2013 Rekabet Raporu; kamunun piyasalarda oyuncu olarak varlığı, kamunun düzenleyici ve denetleyici olarak varlığı, kamu alımları ve devlet destekleri ile varlığı başlıkları altında kamu müdahalelerini inceliyor. 

         Rapor, kamu müdahalelerinin piyasalar üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin piyasadaki rekabete yansımalarını analiz ederken, bazı kamu müdahaleleri ile amaçlanan politika hedeflerinin yanında rekabet politikası hedeflerinin de dikkate alınması gerekliliğini vurguluyor. Bu kapsamda 2013 Rekabet Raporu, kamu müdahalelerinin piyasalardaki rekabeti en az sınırlayacak şekilde gerçekleştirilmesine ve rekabet politikası ile diğer politika hedefleri arasında denge kurulmasına yönelik öneriler sunuyor. 

         (AA)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir