KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Sağlık Bakanlığı 52 ürünü toplattı

Sağlık Bakanlığı 52 ürünü toplattı

Sağlık Bakanlığı 52 ürünü toplattı
14 Şubat 2013, Perşembe

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanlığı, 2012 yılında yaptığı denetimlerde toplam 90 tıbbi cihaz ve kozmetik ürününü güvensiz bularak toplattı.

2012'inin ikinci yarısında incelenen ve güvensiz ürün kapsamına sokulan 4 kozmetik üründe tehlikeli içerikler tespit edildi. Ürünlerin birinde mikrobiyolojik madde (bir çeşit bakteri) bulundu.

BAKANLIK FİRMALARA CEZA YAĞDIRDI

Tıbbi cihaz ve kozmetiklere yönelik denetimlerine hız veren Sağlık Bakanlığı firmalara ceza yağdırdı.

52 ürünü teşhir edildiği denetim sonucu tıbbi cihaz üreticisi firmalara toplamda 695 bin 959 TL ceza kesen bakanlık, kozmetik firmalarına ise 551 bin TL  para cezası uyguladı.

Sağlığa zararlı ürünler arasında tansiyon bilekliği, saç şampuanı, maskara ve masaj kremi de bulunuyor. Ürünlerin büyük çoğunluğu ise   Türkiye, Çin, Hindistan, Almanya, Avusturya menşeli.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir