KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Sanayiciye bedava arsa verilecek, 400 bin kişi işe girecek

Sanayiciye bedava arsa verilecek, 400 bin kişi işe girecek

26 Ağustos 2011, Cuma   12:52

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yatırımcılara bedelsiz arsa tahsisiyle 400 bin kişiye ekmek kapısı açılacağını söyledi. 60 il merkezi ve 117 ilçede yer alan 196 organize sanayi bölgesinde 10 bine yakın parseli girişimcilere tahsis edeceklerini kaydeden Ergün, "Bu parsellerin tamamını tahsis edeceğimizi kabul edersek, ortalama bir hesapla 3 milyar dolarlık yatırım ve 400 bin civarında yeni istihdam oluşturacağız." dedi.

Yönetmelik yayımlanmadan sadece 1 ay içinde bin civarında başvuru aldıklarını dile getiren Ergün, yazılı açıklamayla uygulamanın detayları hakkında bilgi verdi. En çok başvurunun Van, Mardin, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır'dan yapıldığını aktaran Ergün, OSB'lerde atıl durumda kalan parselleri de üretim zincirine dahil edeceklerini söyledi.

TEKNOLOJİ YATIRIMINA HER YERDE BEDAVA ARSA

Yatırımcılara arsa tahsis ederken, sanayi bölgesinin bulunduğu bölgenin gelişmişlik seviyesine göre değişen oranlarda indirimler yapılacağını vurgulayan Nihat Ergün, bu indirim oranının en az yüzde 50'den başlayacağını, 4. bölgedeki il ve ilçelerde yüzde 100'e kadar çıkacağını belirtti.

Ergün, teşvik programında yer alan büyük sektörlerde yapılacak olan yatırımlara da Türkiye'nin her bölgesinde yer alan OSB'lerde bedelsiz arsa tahsisi yapacaklarına dikkat çekti. Türk ekonomisinin katma değerli ürünler ortaya koyabilmesi için uygulamanın hayati önem taşıdığını söyleyen Ergün, "Bu tesislerde yapılacak olan üretim ve ihracat da ekonomiye son derece olumlu yansıyacaktır. OSB'lerde yapılan üretimin rekabet gücümüzü artıracak niteliklere sahip olması da ilave bir kazanç olacaktır. Bu proje, bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını azaltacak olması bakımından da son derece önemlidir." ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelime: 30
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir