KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Smith&Wesson bizim tüfeği taklit etmiş

Smith&Wesson bizim tüfeği taklit etmiş

Smith&Wesson bizim tüfeği taklit etmiş
ATA AV TÜFEKLERİ'NİN SAHİBİ YAVUZ YOLLU, "SMİTH&WESSON FUARA BİZİM TÜFEKLE KATILDI." DİYOR.
25 Şubat 2007, Pazar

Amerika'nın önde gelen silah üreticisi Smith&Wesson Türk yapımı av tüfeklerini 'izinsiz kullanmakla' suçlanıyor. Ata Arms (Ata Av Tüfekleri Sanayii ve Ticaret Şirketi), kendilerine ait av tüfeklerini hazırladıkları broşürlerde kullanan Smith&Wesson'ı avukatları aracılığıyla uyardı.

Silah sektörünün önde gelen gruplarından Ata Av Tüfekleri Sanayii, Smith&Wesson'a karşı hukukî mücadele başlattı. Ata Av Tüfekleri'nin sahiplerinden ve ihracat sorumlusu Yavuz Yollu, Smith &Wesson'ın kendilerine ait yarı otomatik av tüfeklerini taklit ettiğini iddia ediyor. ABD'li firmanın av tüfeği üretme hazırlığı içerisinde olduğunu kaydeden Yollu, söz konusu firmanın kendilerinden aracı bir firma vasıtasıyla 10'a yakın numune av tüfeği temin ettiğine dikkat çekiyor. Yollu, şu bilgileri veriyor: "Geçtiğimiz ocak ayında bir av fuarına katılmak için ABD'ye gittik. Fuarda Smith&Wesson standını gezerken bize ait tüfekleri kendilerinin gibi sergilediklerini görünce şaşırdık. Hemen müdahale ederek indirdik. Rafa koydukları tüfeğin seri numaraları bile bize aitti. Sonra baktık ki hazırladıkları kataloglarda da bizim av tüfeklerimizin fotoğraflarını kullanmışlar. Kataloglardaki tüfeklerin çalışma sistemi tamamen bizimkinin aynısı. Hatta kataloğa büyüteçle baktığımızda av tüfeğinin seri numaraları bile aynıydı. Nedenini öğrenmeye çalıştığımızda ise bilgilerinin olmadığını söylediler." ABD' deki bir avukat vasıtasıyla Smith&Wesson'ı geçtiğimiz hafta bir yazı ile uyardıklarını dile getiren Yollu, gelecek cevaba göre hukukî işlemlere devam edeceklerini vurguluyor. Yollu, emeğe karşı bir saygısızlık örneği olan bu olayı Türk silah sanayiinin geldiği noktayı göstermesi açısından önemli buluyor. Yerli tüfek üreticilerin geçmişte yurtdışı fuarlara korkarak katıldıklarını ifade eden Yollu, yaşanan bu olayın bugün gelinen noktayı çok iyi özetlediği inancında. 2006 yılında 11 bin av tüfeği ürettiklerini ve bunun yüzde 90'ını ihraç ettiklerini anlatan Yollu, bu yıl da hedeflerinin 20 bin olduğunu kaydetti. Ağırlıklı olarak ABD, İtalya ve Fransa olmak üzere 13'e yakın ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Yollu, "Önceden bu pazarda İspanyollar ve İtalyanlar revaçtaydı. Onları yakaladık. Bilgi birikimi ve teknolojimiz var. İlerideki hedefimiz dünya pazarından daha fazla pay almak." diyor.

CIA'e atış talimi yaptırıyor

Dünya devi Smith&Wesson'ın yıllık satışı 160 milyon doların üzerinde. 1852 yılında kurulan şirket, CIA ve FBI gibi Amerikan kamu görevlilerine ateşli silah eğitimi de veriyor. 2007 yılında av tüfeği üretimine geçmeyi planlayan şirketin Konya'da bir fabrika açma hazırlığı içinde olduğu gündeme gelmişti.

Erkan Acar, İstanbul

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir