KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Taksit sınırlaması kademeli uygulanmalı

Taksit sınırlaması kademeli uygulanmalı

3 Ocak 2014, Cuma

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, piyasaların en çok Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun “kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınırlama” getiren düzenlemeyi takip ettiğini belirterek, “kredi kartı ile alışverişlerde taksit sınırlaması en çok perakende sektörünü etkileyecektir.” dedi.

Palandöken, yaptığı açıklamada, kredi kartının hesapsız kullanılmasıyla “vatandaşın geleceğini borçlandığını” ve bunun oluşturduğu sorunları vurgulayarak, “Bu nedenle kredi kartı harcama limitine sınırlama getirilmesi doğru bir yöntem. Otomotiv, elektronik, küçük ev eşyası, kuyumculuk veya mobilya sektörünün kendine has alışveriş özelliklerinden dolayı büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Bir yıllık geçiş süresi verilerek, piyasalar dikkatle izlenmelidir.” ifadelerini kullandı.

     Palandöken, kredi kartları ile yapılan harcamaların taksitlendirilmesinin kısıtlanması yerine vatandaşların geliri göz önünde bulundurularak “tek limit” uygulamasının getirilmesi gerektiğini savundu. Bankaların, müşterilerine kredi kartı verirken tüm gelirlerini hesap ederek, risk analizi yapması ve harcama tutarını tek limit olarak belirlemesi gerektiğini belirten TESK Başkanı, insanların limitine göre istediği taksitle alışveriş yapabilmesi gerektiğini, yoksa bu sınırlamanın piyasaları daraltacağını, üretimi azaltacağını ve  malların esnafın elinde kalacağını belirtti. Palandöken, “Yıllardır insanlar ve piyasa taksitli alışverişe teşvik edildi. Şimdi bıçak gibi taksitler kesiliyor. Bu yasaklar her kesim için zarar verici nitelikte olmaktadır. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin 13 Aralık 2013 tarihli bakiyesi 82,8 milyar TL’nin yüzde 56,9’unu taksitli bakiye oluşturuyor. Sınırlamalar belli bir geçiş döneminde yapılmalıdır. Her şeye zam geldiği, piyasaların tedirgin olduğu bir dönemde kredi kartı sınırlaması getiren yönetmelik bir sene ertelenmelidir.” dedi. ANKARA ANKA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir