KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Traktörde dünya devi olacak

Traktörde dünya devi olacak

Traktörde dünya devi olacak
KOÇ HOLDİNG, 500 BİNİNCİ TRAKTÖRÜ ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ'NE HEDİYE ETTİ.
10 Kasım 2007, Cumartesi

Koç Holding ile Fiat Grubu'na bağlı Case New Holland'ın (CNH) ortak iştiraki olan Türkiye'nin ilk traktör üreticisi Türk Traktör, 500 bininci traktörünün banttan çıkışını kutladı.

Türk çiftçisinin traktör ihtiyacını karşılamak için 1954 yılında kurulan şirket, 300 milyon Euro ciro ve 110 milyon Euro'luk ihracata ulaştı. Türk Traktör'ün Ankara'daki tesislerinde üretilen 500 bininci traktör, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın katıldığı törenle hediye edildi. Bu vesileyle bir konuşma yapan Mustafa Koç, bin kişilik istihdama ulaşan Türk Traktör'ün daha büyük açılımlara hazırlandığını belirterek, "Önümüzdeki 5 yıllık dönemde dünya traktör üretimindeki payımızı yüzde 6'dan 10'a çıkarmayı, AB traktör üreticileri sıralamasında ilk 5'ten ilk 3'e girmeyi ve dünyanın ilk 10 üreticisi arasında yer almayı hedefliyoruz." diyerek hedeflerini açıkladı. İtalyan CNH, traktör ve tarım makineleri sektöründe dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Törende Koç Ailesi'ni yalnız bırakmayan Fiat Grubu üst yöneticisi Sergio Marchionne, Ankara'da motor, transmisyon ve aks gibi kritik ürünlerin de imal edildiğini ve üretilen traktörlerin 3'te 1'den fazlasının tüm dünyaya CNH dağıtım ağıyla ihraç edildiğini vurguladı.

İtalya'da bakanları bu kadar çok görmüyorum

Sergio Marchionne, törene katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'a hitaben, "Bir aydır üç törende sayın bakanla birlikte olduk. Ben İtalyan bakanları bile bu kadar görmüyorum. Geldiği için kendisine teşekkür ederim." dedi. Çağlayan da 2006'da otomotiv üretiminin yüzde 12 artarak 1 milyon adedi geçtiğini belirterek, "Bu azimle ve yeni projelerle dünyanın 5'inci büyük otomotiv üreticisi olmayı hedefliyoruz." diye konuştu. Koç Holding üst yöneticisi Bülent Bulgurlu da, "1962 yılından bu yana CNH'yle yaptığımız işbirliğimiz bir yandan Türk Traktör'ün dünya pazarlarına giderek artan boyutlarda açılmasını sağladı. Bunun paralelinde Türk otomotiv ve yan sanayisinin traktör dalında gelişmesine büyük katkıda buludu." dedi.

Türk Traktör, toplam 93 ülkeye ihracat yapıyor

Türkiye'de traktör üretimindeki payını yüzde 43'e, ihracattaki payını da yüzde 46'ya çıkaran Türk Traktör, ABD başta olmak üzere 93 ülkeye ihracat yapıyor. Şirket, New Holland marka TD serisi ve Case IH marka JX serisi traktörlerin tek tasarım ve üretim merkezi konumunda bulunuyor. Terzi usulü kişiye özel üretim yapan Türk Traktör, TD ve JX serisi modellerinden toplam 330 farklı versiyon üretebiliyor. 2003-2007 arasında 32 bin 400 traktör ve 30 bin transmisyon ihracatıyla 5 yılda toplam 528 milyon Euro ihracat geliri sağlayan şirket, 93 ülkeye 38 bin traktör ihracına imza atmış durumda. Bu sayede 28 milyon adetlik dünya traktör parkındaki her 1.000 traktörden 18'i Türkiye'den gitmiş oldu. Şirketin Ankara'daki tesislerinde her 7 dakikada bir traktör üretiliyor. Yıllık 3,5 milyon Euro Ar-Ge harcaması yapan şirket, 2007 yılını 17 bin 500 traktör, 15 bin motor ve 8 bin transmisyon üreterek bitirmeyi hedefliyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir