KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / TÜMOSAN'IN GEÇMİŞİ

TÜMOSAN'IN GEÇMİŞİ

9 Eylül 1996, Pazartesi

TÜMOSAN'ın temeli 1976 yılında dönemin MSP lideri ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan tarafından atıldı.

1977 yılında FIAT Trattori isimli İtalyan firmasıyla dizel motor ve traktör üretimi için lisans anlaşması yapılmış, 1981 yılında motor üretimine başlanmıştır. 1984 yılında da Özal döneminde traktör deneme üretimine geçilmiş ve bir süre sonra da TÜMOSAN traktörleri piyasada boy göstermeye başladı.

1983-1987 yıları arasında 400 adet traktör üretilmiş daha sonra ise KİT'lerin piyasadan kaynak sağlamak zorunda kalması sonucu, finansman zorluklarıyla karşılaşıldığından üretimi durdurulmuştu. 1993 yılıdan sonra tekrar üretime başlayan fabrikada FIAT ve ÜNİVERSAL isimli iki ayrı traktör üretimi yapılmakta. Şu anda yüzde 17 kapasiteyle faaliyetini devam ettiren fabrikada, 479 kişi üretim için çalışıyor. Fabrikanın tam kapasiteyle çalışması halinde ise istihdam hacminin 5 bin kişinin üzerine çıkacağı belirtiliyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir