KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Türkiye, dünyanın en değerli 19'uncu ülkesi

Türkiye, dünyanın en değerli 19'uncu ülkesi

Türkiye, dünyanın en değerli 19'uncu ülkesi
13 Kasım 2011, Pazar

Aralarında Avusturya ve Dani-marka'nın da bulunduğu birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakan Türkiye, dünyanın en değerli 19. markası oldu. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye'nin marka değeri, 2010'a kıyasla yüzde 19,8 artarak 373 milyar dolara yükseldi.

-Cumhuriyet'in 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye'ye uluslararası araştırma kuruluşlarından olumlu sinyaller geliyor. Bunlardan biri de marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'ın yaptığı araştırma oldu. Bu araştırmaya göre Türkiye'nin marka değeri, bir önceki yıla oranla yüzde 19,8 artarak 373 milyar dolara yükseldi. Böylece Türkiye, dünyanın en değerli 19'uncu, Avrupa'nın ise en değerli 10'uncu ülke markası haline geldi. Çeşitli şehirlerde yıllardır düzenlediği Brand Finance Forum'u Türkiye'de ilk kez 24 Kasım'da, 'Markamın Değeri=İşimin Değeri' temasıyla gerçekleştirmeye hazırlanan Brand Finance'ın yaptığı araştırma, Türkiye'nin Danimarka ve Avusturya gibi ülkeleri geride bıraktığını ortaya koydu. Bu değerle ilk kez en değerli 20 ülke markası arasına giren Türkiye, Tayvan, Avusturya, Finlandiya ve İrlanda gibi ülkeleri de geride bıraktı. Brand Finance'ın raporunda en değerli ülke markası sıralamasında 12 trilyon 576 milyar dolarla Amerika Birleşik Devletleri ilk sırada yer aldı. İlk 10 ülke sıralamasında ABD'yi sırasıyla Almanya, Çin, Japonya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada, Hindistan ve Brezilya izledi. Geçtiğimiz aylarda 'Türkiye'nin En Değerli Markaları' listesini de yayınlayan Brand Finance'ın Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, bugüne kadar ülke markasının, yurtdışında markalaşma önünde zorluk oluşturduğunu ileri süren iş dünyasının, bu tabloyu değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekti. Ülkelerin marka değerinin belirlenmesinde, ekonomi politikaları, GSMH, işsizlik oranı, turizm geliri, ülke risk algısı, rekabet gücü, sağlık hizmetleri, toplam ihracat, bankacılık sistemi gibi göstergeler göz önünde bulunduruluyor. EKONOMİ SERVİSİ

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir