KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Twitter’ın kapatılması kanuna aykırı

Twitter’ın kapatılması kanuna aykırı

Twitter’ın kapatılması kanuna aykırı
23 Mart 2014, Pazar

Şikayetçi olunan URL bazlı hesaplar yerine Twitter’ın hepten kapatılmasının hukuka ve kanuna aykırı olduğu bildirildi. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) yaptığı açıklama ile Twitter’ın Türkiye’de kanunsuz şekilde kapatıldığını duyurdu.

Açıklamada şu tespit yapıldı: “İnternet Kanunu’nda yapılan son değişiklikler ile artık sitelerin tamamının kapatılmayacağı, mahkeme kararı ile belirlenen ‘hukuka aykırı’ içeriğin kaldırılmasının URL temelli engellemeyle sağlanacağı belirtilmiştir. URL temelli engelleme yapılmadan Twitter’a erişimin tamamen engellenmesi, 5651 sayılı mevcut kanuna da aykırı bir durumdur. Ancak mahkeme kararı ile belirlenebilecek ‘hukuka aykırı içeriğin’ URL bazlı engellenmesi yerine, tüm sitenin kapatılarak diğer içeriklerin de engellenmesi, hukukun evrensel prensibi olan ‘ölçülülük prensibine’ de aykırıdır.” Ülke sınırlarında faaliyet göstermeyen bir şirkete mahkeme kararlarının ne şekilde uygulanacağının Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde açıkça belirtildiğini hatırlatan TÜBİSAD, “Twitter’a erişimin engellenmesi Avrupa Birliği müktesebatına uyum yönünde hukuki taahhüdü olan bir ülke için tasvip edilemez bir uygulama.” tespiti yaptı. Twitter’ı kapatmanın ifade özgürlüğüne aykırı olduğu da kaydedildi.

Turistler Türkiye ile dalga geçiyor

 Antalyalı turizmciler, Twitter’ın kapatılmasının doğurduğu imajın turizm üzerinde olumsuz etkiler oluşturmasından korkuyor. Türkiye’deki Twitter tartışmasının birçok ülkede gündem olduğuna dikkati çeken Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, “Antidemokratik uygulamaların olduğu bir ülke turistik seyahat açısından hoş karşılanmaz. Turist böyle bir ülkeye gitmek istemez. Böyle uygulamalar olan bir ülkeye karşı Avrupalı daha dikkatli, duyarlı davranır. Turist çevre ve insan haklarıyla ilgili ülkelere karşı seyahat etme noktasında daha dikkatli davranır.” diye konuştu. Bu olayın turizm sezonunun en yoğun rezervasyon dönemine denk geldiğine işaret eden Kızıldağ, yurtdışında karşılaştıkları tavrı şöyle anlattı: “Rezervasyonları olumsuz etkileyecek bir uygulama. Acentelerden ‘Aaa sizde Twitter kapanmış’ gibi alay edici, dalga geçilir tavırlarla karşılaşıyoruz. Böyle bir şey olmamalı tabii. Boğaz Köprüsü’nde intiharlar oluyor, ‘kapatalım’, böyle bir şey yok, yanlış. Dalga geçilir duruma düştük.”

    Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık da sosyal ağın hepten kapatılmasının yanlış olduğunu belirtti. Osman Ayık, “Kapatma yöntemi seçilmemesi lazım. Nihayetinde bu sosyal paylaşım ağları bir haberleşme mecrası ve o hakkı insanların elinden alamazsınız. İmaj açısından çok büyük olumsuzluk. Engelleyici ve yasakçı bir ülke gibi, bundan daha ötesi yok. Dikkat edilmesi lazım. Bizi kötü bir yere, özgürlüklerin kısıtlandığı bir ülke kategorisine götürüyor.” diye konuştu. ANTALYA DHA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir