KAPAT
KAPAT
Haberler / EKONOMİ / Yılın ilk yarısında BES’e katılım yüzde 279 arttı

Yılın ilk yarısında BES’e katılım yüzde 279 arttı

Yılın ilk yarısında BES’e katılım yüzde 279 arttı
9 Temmuz 2013, Salı

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) katılımın her geçen gün arttığını ve yılın ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre net katılımcı sayısında yüzde 279, net katkı payı üretiminde ise yüzde 164 büyüme yaşandığını söyledi.

Eredenk, yeni dönemle birlikte, ilk altı ay için katılımcılara ödenen devlet katkısının 480 milyon TL’yi aştığını vurguladı. 2013 yılının ilk altı ayı değerlendirildiğinde, BES’in gelişmesi için yapılan çalışmaların meyvelerini hızla verdiğini ve sisteme katılımın her geçen gün arttığını belirten Eredenk, “2012 ile 2013 yılının ilk altı aylarını karşılaştırdığımızda, net katılımcı sayısındaki artışın yüzde 270’i, net katkı payındaki artışın ise yüzde 160’ı geçtiğini görüyoruz. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin rakamlarına göre 2012’nin ilk altı ayında sisteme 199 bin net katılım sağlanmıştı. Bu senenin aynı döneminde ise yeni katılımların sayısı 550 bini aştı. 2012’nin ilk yarısında 1,8 milyar TL olan net katkı payı üretimi ise bu yıl 3 milyar TL’ye ulaştı.” dedi.

    Devlet katkısı ödemelerinin düzenli olarak yapılmaya başladığını belirten Eredenk, “Hazine Müsteşarlığı, nisan sonunda başladığı devlet katkısı ödemelerini belli bir program dahilinde yapıyor. Yılbaşından itibaren uygulanmaya başlayan ve katılımcıların hesaplarına yatırılan devlet katkısı kapsamında Hazine, Haziran 2013 itibarıyla sisteme toplam 480 milyon TL destek sağlamış oldu.” diye konuştu. Eredenk, Türkiye’de bireysel emeklilik alanında büyük bir potansiyel olduğunu ifade etti. 2003 yılının Ekim ayında yürürlüğe giren BES’in, 10 yılı tamamlamaya yaklaştığını hatırlatan Eredenk şu bilgileri verdi: “Emeklilik Gözetim Merkezi’nin verilerine göre BES, fon büyüklüğünde 23 milyar TL’ye, katılımcı sayısında ise 3,7 milyon kişiye ulaştı. Yüzde 25 devlet teşvikinin pozitif etkisi sayesinde, 2013 yılında toplam BES katılımcı sayısının 4,1 milyonu aşmasını, BES fon büyüklüğünün ise 27,4 milyar TL’nin üzerine çıkmasını öngörüyoruz. Yeni projeksiyonlar doğrultusunda BES’in 2023 yılında fon büyüklüğünde 300 milyar TL’yi, katılımcı sayısında ise 10 milyon kişiyi aşacağını öngörüyoruz.” Meral Eredenk, AvivaSA olarak, 2013 yılı içinde pazar nereye doğru ilerlerse ilerlesin, pazarın yüzde 20’sine talip olduklarını ifade etti. İSTANBUL ANKA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir