KAPAT
Fikret Ertan

f.ertan@zaman.com.tr

DÜNYA

İsrail’in silahları

İsrail yeni, ilginç silahlar geliştirmede dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi.

Bu ülkenin en son olarak namlusu dönerek köşelerden atış yapabilen ‘Cornershot’ adlı otomatik piyade tüfeğini uzun çalışmalardan sonra geliştirip piyasaya sunduğu ve Türkiye’nin de bu ilginç tüfekle ilgilendiği çoktandır biliniyor.

Türkiye’nin Cornershot tüfeğine ilgisi şu sıralarda iyice artmış durumda. Nitekim, geçen hafta Milliyet’te çıkan haberde Cornershot şirketi yetkilerinin Ankara’ya gelip Milli Savunma Bakanlığı’na ((MSB) brifing verdikleri, MSB’nin tanesi yaklaşık 7 bin dolar olan bu tüfeklerden ilk safhada 100-200 adet alabileceği, uzun vadede ise bu tüfeklerin Ankara’da Makine Kimya Endüstrisi Kurumu(MKE) tesislerinde üretilebileceği bildirildi.

Cornershot tüfeği dediğim gibi çok ilginç bir tüfek. Namlusu 62 derece kadar dönebiliyor ve bu sayede herhangi bir köşe engelin arkasında saklanan hedefler tüfeğin namlusuna monte edilen bir kamera ve tüfeğin arkasına takılan mini monitorla kullanan tarafından görülebiliyor ve hedef kullana zarar vermeden imha edilebiliyor. Bu silahı geliştirenler İsrail ordusunda geçmişte anti-terör operasyonlarında görev yapmış Amos Alon ve Asaf Nadel adlı kişiler.

Cornershot tüfeği İsrail’in silah sanayiinde kaydettiği son başarılı ürün. Baksanıza Türkiye dahil pek çok ülke bu tüfeğe sahip olmak istiyor. İsrail esasen son 10 yıldır silah sanayiinde muazzam bir gelişme göstermiş, dünyanın pek çok ülkesine silah, silah teknolojisi satar hale gelmiş bulunuyor. Nitekim geçen hafta Hindistan ile imzaladığı 1,1 milyar dolarlık Phalcon adlı erken uyarı uçak ve radar sistemleri satış sözleşmesi İsrail’in bu sanayide kaydettiği en büyük hamle olarak görülüyor.

Phalcon sistemi bugün bir iki ülke dışında sadece İsrail’in geliştirip hayata geçirdiği ve satmayı başardığı bir ileri sistem. Buna ilaveten pek çok başka silah sistemlerinde de İsrail çok başarılı, hatta bunların bazılarında dünya lideri. İnsansız hava araçları(kısaca UMA ya da drone) sistemlerinde bu ülke dünyada öncü sayılır. İsrail bu sistemlerden bize, Amerika’ya, Finlandiya’ya, Belçika’ya, Fransa’ya, Hollanda’ya, Güney Kore’ye ve Hindistan’a; hava muharebelerini yerden analiz eden, izleyen gelişmiş sistemlerden Finlandiya ve Hollanda’ya; savaş uçaklarından hedef belirleme sistemlerini ise İspanya ve Yunanistan’a satıyor. Bunlardan başka İsrail Polonya’ya tanksavar füzeleri, Danimarka’ya gece görüş sistemleri de satıyor.

Bilinen, açıklanan bu satışlara ilaveten İsrail’in muhtemelen bilinmeyen, açıklanmayan başka askeri satışları da var. İsrail bilinen ve bilinmeyen askeri satışlarla bugün dünyanın 5. büyük silah satıcısı konumuna yükselmiş bulunuyor. İsrail Savunma Bakanlığı Müsteşarı Amos Yaron’a göre İsrail geçen yıl dünyaya 3 milyar dolar dolayında ‘güvenlikle ilgili donanım’ (yani silah veya silah olarak kullanılabilecek araç-gereç)satmış bulunuyor. Yaron, bu tür ihracatta genel hedefin yılda 2,5 milyar dolar olarak belirlendiğini söylerken diğer savunma yetkilileri bu rakkamın 4 milyar dolara yükselebileceğine işaret ediyorlar.

Bu rakkamlardan İsrail’in dünya silah satış toplamının yaklaşık yüzde 10 ile 14’ünü gerçekleştirdiği söylenebilir. Nitekim, İsrailli yetkililer de bu yüzdeyi veriyorlar. Bu yüzdenin önümüzdeki yıllarda daha da artması güçlü bir ihtimal olarak ortada. Bunun da sebebi bugün sadece İsrail’de faal olan ama pek çok ülkenin talip olduğu Arrow füzesavar sistemleri gibi sistemlere olan ilgi ve rağbet. Hindistan mesela Arrow’u ısrarla istiyor; ama Amerika’nın muhalefeti yüzünde İsrail bu satışı bir türlü yapamıyor. Aynen Phalcon’larda olduğu gibi belki ileride İsrail bu konuda Amerika’yı razı da edebilir, kim bilir.

İsrail yaklaşık 10 yılda büyük ve ısrarlı bir çaba ve çalışma sonucu dünya silah piyasasının yüzde 10’unu kazanmış bulunuyor. Bu nereden bakılırsa bakılsın bir başarıdır. Bu başarının sırrı da tabii ki çaba ve çalışmadır...

9 Mart 2004, Salı
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.